Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zdravotníctvo Dnes treba vedieť
08. február 2023, 11:08

Medicínsky štandard pre transsexualitu

Komisia ho schválila, no Lengvarský nie je spokojný, lebo prešiel len tesne

Komisia ho schválila, no Lengvarský nie je spokojný, lebo prešiel len tesne

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Foto: TASR/Martin Baumann

Po prijatí štandardu by úradná zmena pohlavia bola možná aj bez chirurgického zákroku na odstránenie pohlavných orgánov. 

Komisia pre schvaľovanie štandardov liečebných postupov na ministerstve zdravotníctva v piatok 3. februára odsúhlasila štandardný postup pri diagnostike a komplexnom manažmente zdravotnej starostlivosti o dospelú osobu s transsexualizmom. Z 20 odborníkov komisie hlasovalo 12 za, sedem sa zdržalo a jeden člen bol proti.

Schválenie medicínskeho štandardu by po podpise ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského malo spriechodniť aj zatiaľ pozastavené odborné usmernenie o zmene pohlavia, ktorého schválenie v polovici minulého roka vyvolalo konflikt vnútri vládnej koalície. Usmernenie sa totiž odvolávalo na vtedy ešte neexistujúci medicínsky štandard, čo viacerí odborníci i politici po jeho prijatí kritizovali.

S cieľom dosiahnuť úplné stiahnutie usmernenia tlačil vtedy na ministra premiér Heger i dvadsiatka nespokojných konzervatívnych poslancov z OĽaNO. Lengvarský ho však len pozastavil do času vypracovania chýbajúceho medicínskeho štandardu.

Problém s usmernením v prípade kritikov spočíval aj v tom, že na úradnú zmenu pohlavia sa už nevyžadoval chirurgický zákrok odstránenia pohlavných orgánov či ich znefunkčnenia, ale transrodovým ľuďom stačil za istých podmienok na zmenu v dokladoch aj rok hormonálnej terapie a rovnako dlhý čas žiť v role opačného pohlavia. Takéto trans ženy, no stále biologickí muži, by mohli využívať verejné priestory určené pre ženy.

Lengvarský s podpisom váha, Matovič v tom má jasno

Hoci je dnes medicínsky štandard už oficiálne schválený, minister zdravotníctva pre Aktuality.sk povedal, že chce počuť vysvetlenie, prečo prešiel len tesne a z 20 členov komisie s ním až osem ľudí nie je stotožnených.

Medicínske štandardy totiž zvyčajne prechádzajú širokým konsenzom. Minister by bol údajne nerád, keby štandard spôsoboval „zvadu“ v odbornej obci a napriek jeho schváleniu by podľa neho všetci odborníci nepostupovali.

Podľa rezortu zdravotníctva by mali pripomienky zaznieť na stretnutí s ministrom, ktorého termín zatiaľ nie je známy. Lengvarský si chce pred podpisom dokumentu ozrejmiť dôvody, pre ktoré niektorí členovia hlasovali tak, ako hlasovali.

„Pokiaľ budú ich pripomienky niečo, s čím sa dá žiť, tak ten štandardný postup aj vyhlášku pustím. Myslím si, že je to otázka maximálne dvoch týždňov,“ vyhlásil minister zdravotníctva s tým, že ak zaznejú od odporcov zásadné pripomienky, dá ho ešte prepracovať a usmernenie o zmene pohlavia nepodpíše.

Šéf hnutia OĽaNO Igor Matovič, ktoré Vladimíra Lengvarského na post ministra nominovalo, sa už voči štandardu ohradil. 

Čítajte tiež

V rozhovore pre denník Postoj tvrdil, že v čase, keď bola táto téma na pretrase v politickom zákulisí, ministrovi Lengvarskému na koaličnej rade povedal, „nech sa rozlúči s takýmito ,debilinami‘“. Ministrovi zároveň odkázal, že pracovnej komisii môže dovoliť pracovať, ale bez akéhokoľvek výsledku, pretože podľa Matovičových slov „tieto sprostosti v žiadnom prípade nemôže podpísať“. 

Igor Matovič sa téme transsexuality venoval od začiatku roka v niekoľkých príspevkoch na sociálnej sieti a zrejme s ňou bude chcieť pracovať aj v predvolebnej kampani. Proti zmenám v oblasti transsexuality sú však podľa našich informácií všetci traja predsedovia koaličných strán.

Proti je aj KDH, ktoré sa obáva najmä o ženy

Rovnako je na tom aj hnutie KDH, ktoré v pondelok Lengvarského vyzvalo, aby usmernenie o zmene pohlavia po schválení medicínskeho štandardu nepodpísal. Argumentuje tým, že úradná zmena pohlavia jednoduchým administratívnym zápisom v matrike bude mať celospoločenský dosah.

„Nespochybňujeme, že ľudia s poruchami pohlavnej identity majú mať zabezpečenú kvalitnú zdravotnú starostlivosť a odborné psychologické sprevádzanie. Zároveň je však nevyhnutné poskytnúť ochranu aj tým, ktorí sa oprávnene cítia ohrození. Ide najmä o ženy, ktoré budú stáť pred úplne novými chúlostivými situáciami, kde už nebude možné jasné odlíšenie pohlavia (napr. ubytovanie, sociálne zariadenia, šatne na športoviskách a pod.),“ píšu kresťanskí demokrati.

Hnutie pripomenulo aj otvorený list vyše 80 psychiatrov, psychológov a psychoterapeutov z decembra 2022, ktorí upozorňovali na fakt, že odborné usmernenie neberie do úvahy závery najnovších štúdií, ktoré boli realizované v krajinách, kde bola tranzícia schválená a kde nepriniesla očakávané výsledky.

Inzercia

Vyhlásenie, pod ktoré sa podpísalo dokopy viac ako 400 zdravotníkov, žiadalo okrem širokej odbornej diskusie bez politického tlaku vzhľadom na dosahy dokumentov aktívne zapojiť do procesu aj odborníkov na etiku, právo a iné oblasti. Rezort zdravotníctva podľa nich nedostal mandát na to, aby presadzoval „normy a postupy, ktoré poškodzujú psychickú a fyzickú integritu ľudí“.

Títo psychiatri i psychológovia s odkazom na viaceré štúdie hovoria, že transsexualizmus nemá biologický základ, ale je psychologickým stavom. Píšu, že geneticky existujú len dve pohlavia určené chromozómami, ako aj to, že „celoživotná vojna proti vlastnému telu sa nedá vyhrať“, a preto podľa nich nie je riešením.

Výbor Slovenskej psychiatrickej spoločnosti sa však od petície dištancoval a svojich kolegov vyzval na pripojenie sa k odbornej diskusii. 

Čo sa písalo v medicínskom štandarde?

Na štandardnom diagnosticko-terapeutickom postupe na liečbu transsexuality pracovala na ministerstve deväťčlenná skupina odborníkov v oblasti psychiatrie, psychológie a sexuológie v zložení Ľubomíra Izáková, Igor Bartl, Oľga Jamborová, Iveta Kalafutová, Alexandra Krištúfková, Robert Máthé, Michal Patarák, Jana Štefániková a Barbora Vašečková.

Aká je súčasná podoba štandardu, ministerstvo odmieta prezradiť. Jeho poslednú verziu zverejnil denník Štandard, tá však mohla prejsť ešte aktualizáciou. Autori v 34-stranovom dokumente vtedy spísali preferované medicínske postupy či fázy pri diagnostike a liečbe transsexuality, opísali proces tranzície (zmeny pohlavia), ako aj jej možné vedľajšie účinky. 

Štandard napríklad uvádzal, že transsexuálna identita má u človeka trvať aspoň dva roky. Nikde však nebola presne stanovená minimálna dĺžka trvania diagnostiky transsexuality a to platilo aj pre celkové časové ohraničenie liečby. Psychodiagnostické vyšetrenie sa malo realizovať spravidla v rámci dvoch sedení.

„V diagnosticky jednoznačných prípadoch postačuje psychodiagnostické vyšetrenie,“ uvádzal medicínsky štandard, ktorý počítal aj s kontrolnými vyšetreniami.

Čítajte tiež

Možnosti zachovania plodnosti mali byť pri transsexuáloch rovnaké ako u osôb, ktoré si prajú zachovanie plodnosti pred gonadotoxickou terapiou v dôsledku liečby onkologického ochorenia alebo elektívneho zachovania fertility. 

Autori upozorňovali, že „hormonálna terapia pri tranzícii nie je efektívnou kontracepciou. Sexuálne aktívni jedinci so zachovanými gonádami (pohlavnými orgánmi, pozn. red.) by mali byť dôkladne poučení o tomto fakte“.

V prípade transsexuálnych mužov, ktorí si ponechali maternicu a vaječníky, štandard odporúčal adekvátne formy kontracepcie, ako napríklad vnútromaternicové telieska či kontracepčné implantáty. Bez podobných foriem antikoncepcie tak medicínsky štandard otvorene nevylučuje ani možnosť otehotnenia. Gynekológ mal napríklad ženu, ktorá sa chce stať mužom, dôkladne informovať o možnostiach reprodukcie či úskaliach nechceného tehotenstva.

Na druhej strane na odstránenie pohlavných orgánov stačil podľa štandardu aj jeden rok od začiatku hormonálnej liečby, hoci na inom mieste dokument pripúšťal, že chirurgickú zmenu pohlavia je možné podstúpiť aj bez predchádzajúcej hormonálnej liečby.

V dokumente sa však písalo aj to, že hormonálna liečba sa nevyžaduje u tých transsexuálov, ktorým je kontraindikovaná, čo by znamenalo, že zmena pohlavia v administratívnych dokumentoch môže po podpise lekára v istých prípadoch nastať aj bez odstránenia pohlavných orgánov, ako aj bez absolvovania hormonálnej liečby.

Dnes treba vedieť

teraz
pred 2 hodinami

Francúzska vláda prežila prvé hlasovanie o vyslovení nedôvery v parlamente. Čeliť bude ešte jednému návrhu, o ktorom sa však predpokladá, že bude mať ešte menšiu podporu poslancov. (tasr)

pred 3 hodinami

Medzinárodné spoločenstvo prisľúbilo zemetrasením postihnutému Turecku a Sýrii pomoc vo výške siedmich miliárd eur, oznámil švédsky premiér Ulf Kristersson na darcovskej konferencii v Bruseli. (tasr)

pred 3 hodinami

Spojené štáty pošlú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 350 miliónov dolárov. Oznámil to minister zahraničných vecí USA Antony Blinken. Zásielka bude obsahovať množstvo rozličných druhov munície vrátane rakiet do raketometov HIMARS, munície do húfnic a bojových vozidiel pechoty, ale aj protiradarové rakety HARM a protitankové strely. Okrem toho USA pošlú na Ukrajinu aj cisternové vozidlá a riečne člny. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.