Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
28. február 2023

Na čom záleží

Zneužívanie v cirkvi je príliš vážna téma, aby to zostalo pri formálnych krokoch

V osemčlennej Komisii KBS pre ochranu maloletých, ktorá má analyzovať postupy cirkvi v prípade zneužívania, je päť kňazov a jedna rehoľná sestra. 

Zneužívanie v cirkvi je príliš vážna téma, aby to zostalo pri formálnych krokoch

Foto: Pixabay

V minulom roku sme priniesli sériu textov, ktoré otvorili pre naše prostredie háklivú tému sexuálneho zneužívania v prostredí cirkvi. Upozornili sme, že o tejto téme je potrebné hovoriť otvorene a s nulovou toleranciou a prečo je také podstatné, aby sa tejto témy chopili odborníci, ktorí poznajú psychológiu obetí i páchateľov. 

Našťastie, takíto odborníci tu sú, je potrebné ich však viac počúvať, podporiť ich a vytvoriť im priestor, aby mohli aktívne konať. 

Cirkev v minulom roku k téme pristúpila vážne, Katolícke noviny po textoch v Postoji nezvyčajne otvorene venovali tejto téme celé číslo, priniesli rozhovory s odborníkmi i svedectvá obetí. Katolícka TV Lux následne priniesla sériu rozhovorov a relácií v podobnom duchu. 

Konferencia biskupov Slovenska nato zverejnila novú smernicu o postupoch pri riešení prípadov sexuálneho zneužívania maloletých v cirkvi a zároveň ohlásila nový systém nahlasovania prípadov sexuálneho zneužívania, ktorý sľuboval rozšírené možnosti nahlasovania jednotlivých prípadov. Vyzeralo to sľubne.

Na tento účel zriadila KBS aj samostatnú webovú stránku, kde je uvedené telefónne číslo a všeobecný mail. Nedozvieme sa však, kto konkrétne telefón dvíha a kto na mail odpisuje.

Telefonický kontakt som si preto sama vyskúšala. Najprv mi nikto nedvíhal, po vyše hodine mi z čísla volali späť, predstavil sa kňaz Andrej Kačmár, riaditeľ Centra na ochranu maloletých. Kačmár ma ubezpečil, že sa nemusím obávať, na podobné situácie sú pripravení, telefón vždy dvíha on alebo biskup Marek Forgáč.  

 

Pod zverejneným číslom na stránke je však veta: „Telefonicky bude s vami komunikovať niektorý člen Komisie KBS pre ochranu maloletých v Cirkvi. Ak by vám v konkrétnej chvíli nik neodpovedal, v dohľadnom čase vám spätne zavoláme.“

Na spomínanej stránke nájdete aj link na samotnú Komisiu KBS pre ochranu maloletých, ktorá má 8 členov. Zároveň sa dozviete, že dnes je jej súčasťou 5 kňazov, 1 rehoľná sestra a len dve nezasvätené osoby. 

To znamená, že v komisii, ktorej jedna z úloh je analyzovať postupy pri vyšetrovaní jednotlivých prípadov v diecézach, sú takmer všetci členovia v zasvätenom stave. To znamená, že ich priamymi nadriadenými, ktorým v rámci svojho duchovného povolania sľubujú poslušnosť, sú v podstate tí biskupi, ktorých postupy majú ako členovia komisie nezávisle analyzovať. 

Samozrejme, cirkev nemá od tohto procesu dávať ruky preč, naopak, má mať naň priamy dosah, ale nepomer laikov a kňazov v spomínanej poradnej komisii nepôsobí v mene transparentnosti procesov dobre. Už len z pohľadu obetí, ktoré, ak sa aj po dlhom zvažovaní konečne odhodlajú páchateľa nahlásiť, vedia, že na druhej strane sa im ozve kňaz či biskup. 

Pre obete, ktoré mesiace a v niektorých prípadoch aj roky zneužíval človek s kolárikom, a teda majú ku kňazom narušenú dôveru, to môže byť vážna bariéra, či sa do náročného procesu vôbec pustia. Plus na zverejnený mail a telefón odpovedajú z komisie len dvaja muži, kňaz Kačmár a biskup Forgáč, dve ženy zo sedemčlennej komisie sa ku kontaktu s obeťami priamo nedostanú. 

Na tento problém priamo upozornila v nedávnom rozhovore pre Denník N členka spomínanej Komisie pre ochranu maloletých pri KBS rehoľná sestra Agnieszka Ewa Jarkowska, ktorá má akademický diplom v odbore ochrany maloletých z Pápežskej Gregoriánskej univerzity v Ríme.

Ewa Jarkowska naznačuje, že kontakt s obeťami zneužívania, ktoré sa dnes rozhodnú obrátiť na cirkev, nadväzuje skupinka kňazov a že takmer všetky podnety sa zbiehajú u Andreja Kačmára a biskupa Mareka Forgáča. 

„V roku 2019 pápež vydal dokument Vos estis lux mundi, kde je prakticky opísané, ako sa má v takýchto prípadoch postupovať. (…) Odporúčal, aby boli v rámci diecéz vytvorené rôznorodé tímy ľudí, ktoré budú k dispozícii tým, ktorí to chcú nahlásiť. To znamená, aby tam boli muži, ženy, laici aj kňazi a aby bola možnosť vybrať si, s kým sa chcem rozprávať,“ tvrdí v rozhovore sestra Agnieszka.

Inzercia

„Neviem, či preto, že Slovensko je malý štát, aj keď sa mi nezdá, že sme úplne malí, vznikla však len jedna internetová a mailová adresa. My sme to potom medzi sebou trošku riešili, že to nie je úplne funkčné. Po prvé, je to anonymná internetová adresa; neviete, komu píšete ani kto to číta. A keď sa dozviete, že to číta biskup, niektoré obete to vydesí. Lebo ich dôvera k cirkvi je taká zničená, že sa boja toho, že keď si to prečíta jeden biskup, určite sa to dozvie aj druhý biskup, tretí biskup, všetci. Takže radšej nenapíšu,“ hovorí Agnieszka Ewa Jurkowska.

Sestra Agnieszka je kapucínka Najsvätejšieho Srdca Ježišovho, je aj členkou Centra na ochranu maloletých v Košiciach. Pre Denník N však tvrdí, že sa cíti byť z fungovania centra odsunutá. 

V rozhovore s Riou Gehrerovou hovorí, že v našom procese kontaktu s obeťami jej chýba osobný kontakt. „Z toho, čo viem, si niektorí biskupi určili zodpovedných za túto oblasť v rámci svojej diecézy a ich mená uverejnili na svojich stránkach. Ale tu je ďalšia otázka. Či obeť príde za kňazom, keď ju iný kňaz zneužíval. Pôvodná myšlienka pápeža, aby v tíme bola aj žena alebo laici a aby obeť mala na výber, na koho sa obrátiť, bola veľmi dobrá.“

Nastal čas, aby bol tento systém na Slovensku čo najviac transparentný, tak ako to v tejto mimoriadne bolestivej téme žiada pápež František. Preto by sa procesy mali meniť tak, aby do systému boli zapojení aj laici.

Poznámka: V pôvodnej verzii textu sme uviedli, že Komisia KBS pre ochranu maloletých má sedem členov, z ktorých len jeden je laik. V skutočnosti má osem členov, z toho dvaja sú laici. Za chybu sa ospravedlňujeme.

Čo sledovať

Priznám sa, k seriálu The Chosen som mala prirodzenú averziu, asi preto, že ho jeden čas pozerali všetci a pozerať evanjelium v televíznej podobe sa mi akosi nežiadalo. Po zverejnení tretej série sme si seriál s manželom na etapy pustili. Prekvapil ma kvalitou i hereckými výkonmi. Ide o originálne filmové spracovanie, ktoré podrobne vstupuje do charakterov jednotlivých postáv a ukazuje, aké typy ľudí nasledovali Ježiša. V rámci príprav na Veľkú noc je to dobrá voľba. 

Akú knihu?

Hovorí sa, že najužitočnejšou knihou po Biblii je kniha Atómové návyky od Jamesa Cleara. Viem, nie je to žiadna novinka, ale ku mne sa dostala až teraz. Mám nejaký podvedomý odpor k motivačnej literatúre, keď mi ju však odporúčali viacerí ľudia, ktorých úsudku dôverujem, tak som sa do nej začítala. Ak sa vám deje, že si dáte predsavzatia a neviete ich dodržať, ak hľadáte motiváciu pre malé postupné zmeny svojej každodennej rutiny alebo si potrebujete upratať dlhodobé ciele, kniha Atómové návyky môže byť reálnou pomocou. Vhodná aj pre ľudí rezistentných na motivačné knihy. 

Foto: Facebook Vydavateľstva Tatran

Čo čítať

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.