Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
11. novembec 2009

ZAHRANIČIE: Taký normálny život. Po somálsky

Piráti z Karibiku unášali za tmavej noci krásne ženy a lode s pokladom. Piráti zo Somálska prešli do vyššieho levelu. Lode unášajú za bieleho dňa a v krajine ženy bičujú. „Schválili sme islamské právo pre krajinu,“ citoval v marci somálskeho ministra informácií Fahrana Alí Mohamuda portál Idnes.c...

Piráti z Karibiku unášali za tmavej noci krásne ženy a lode s pokladom. Piráti zo Somálska prešli do vyššieho levelu. Lode unášajú za bieleho dňa a v krajine ženy bičujú.

„Schválili sme islamské právo pre krajinu,“ citoval v marci somálskeho ministra informácií Fahrana Alí Mohamuda portál Idnes.cz. Údajne preto, aby utíšili hlasy radikálov, ktorí beztak slabú vládu obviňovali z nedostatočnej nábožnosti. Po ôsmich mesiacoch praxe však pokoj nebadať. V osemnástich regiónoch, do ktorých je krajina v konskom uchu Afriky rozdelená, to stále vrie. Navyše šaría so sebou priniesla nové problémy.

Bičom na podprsenky

Vyhlásenia prezidenta Šejka Šarífa Ahmeda o zákaze striktného výkladu islamského práva sú jedna vec. O niečom inom je realita. Jeho zavedenie si vydupali radikáli a napriek prezidentovmu prejavu ho rovnako radikálne presadzujú. Islamisti z hnutia al-Šabáb vyšli s bičmi do ulíc hlavného mesta Mogadišo. Podľa svedkov sa najskôr zamerali na ženy, ktoré mali podprsenky. Ženy by ich nosiť nemali. Vraj klamú mužov.

Cieľ číslo dva boli opäť ženy. „Šabáb vyslal do ulíc okolo tržnice Bakara mužov s bičmi. Šľahajú každú ženu, ktorá nemá pančuchy,“ povedala pre CNN jedna z predavačiek. Podľa jej slov sa ušlo aj ženám bez šatiek. Portál BBC citoval rozhorčeného prezidenta Ahmeda: „Nútia (al-šabáb) ženy nosiť ťažké oblečenie hovoriac, že chcú, aby si tak chránili svoje telá. Vieme však, že sú za tým ekonomické záujmy – oni predávajú tento druh oblečenia a chcú, aby ho ľudia kupovali.“ Prípady striktného uplatňovania šaríe v Somálsku obleteli celosvetové médiá aj v týchto dňoch. Portál BBC priniesol správu, že v meste Merka ukameňovali muža za cudzoložstvo. Jeho tehotnú spoluvinníčku čaká rovnaký trest po narodení dieťaťa. Sirotu následne dajú do opatery príbuzných. Podľa somálskeho prezidenta konanie al-Šabábu hnutia nemá nič spoločné s islamom a ich vyčíňanie ničí obraz islamu vo svete.

Bezvládie s trpkou príchuťou

Hnutie al-Šabáb je podľa USA napojené na al-Káidu. V regiónoch pod svojou správu zavádzajú prísne šaríjské pravidlá. Ani súčasná centrálna vláda nie je schopná nič urobiť. Po osemnástich rokoch bojov a pokusov o zostavenie vlády v krajine vládne chaos. Autorita tej súčasnej je takmer mizivá. V hlavnom meste neustále počuť výbuchy. Za posledné dva roky tu zahynulo viac ako 19 tisíc Somálcov a milióny prišli o svoje domovy.

Okrem vnášania chaosu do spoločnosti a dozoru nad dodržiavaním šaríe sa členovia hnutia pokúšajú o osvetu medzi mladými Somálcami. Sebe vlastným spôsobom. Pred časom usporiadali medzi chlapcami od desať do dvadsaťpäť rokov súťaž v recitovaní koránu. Cena pre víťaza: samopal AK-47, dva ručné granáty, protitanková mína a osobný počítač. Takmer základná výbava budúceho teroristu.

Pomoc sa snaží poskytovať OSN. Podmienky jej však sťažujú šabábske ozbrojené zložky. Hnutie zakázalo pôsobiť v krajine trom agentúram OSN. Vynútili si tak prerušenie rozvojového, politického a bezpečnostného programu OSN v Somálsku. „Tieto zahraničné agentúry úplne ukončia svoju činnosť a budú považované za nepriateľov Allaha a moslimov,“ citoval portál tyden.cz vyhlásenie, ktoré skupina poslala agentúre AFP. Organizácia spojených národov v krajine doteraz nemá stále personálne zastúpenie.

Inzercia

Pirátom na somálsky spôsob

Somálsko v ostatnom čase zviditeľnilo najmä pirátstvo. Minulý rok tunajší piráti uniesli 111 lodí. Za prvých šesť mesiacov tohto roka bolo 148 pokusov o únos. Vo väčšine prípadov bolo dôvodom výkupné. Dotknuté krajiny takmer vždy uplatnili politiku epísmentu a vyplatili pirátmi žiadané peniaze.

Prezident Ahmad však volá nielen po humanitárnej, ale aj medzinárodnej pomoci. Jeho výzvy smerujú najmä k Organizácii islamských krajín (OIC). „Spoločnými silami bojujme proti zastrašovaniu v Adenskom zálive. Očakávame vašu spoluprácu v boji proti somálskym pirátom,“ povedal na pondelkovom ekonomickom summite Organizácie v Istanbule. Turecký prezident Abduláh Gül sa nechal počuť, že OIC by mohlo hrať dôležitú úlohu pri vyriešení problémov v Somálsku. „Naši somálski bratia by mali vedieť, že nie sú sami,“ vyjadril sa Gül pre turecký portál HurriyetDailyNews.com. Konkrétne riešenia však zatiaľ neponúkol.

Príbeh Jacka Sparrowa a pirátov z Karibiku je dopísaný. Situácia v Somálsku je však stále plná otázok a odpovede sú v nedohľadne.

Andrea Šalková
Foto: flickr.com

Odporúčame

CIRKEV: Svätá päťka – štyria muži a jedna žena

CIRKEV: Svätá päťka – štyria muži a jedna žena

Do zoznamu svätcov Katolíckej cirkvi pribudlo päť nových mien. Na svätorečenie si od prezidentských povinností do Ríma odskočil aj Barack Obama. Slávnostná omša sa pre silné búrky z predchádzajúcich dní presunula zo Svätopeterského námestia do Baziliky svätého Petra v Ríme. Na námestí sa napriek to...

OSTRÝ JAZYK: Fešák bilbord

OSTRÝ JAZYK: Fešák bilbord

Súdruhovia nám pripravili k výročiu Novembra kreatívnu kampaň. Dojímavý bilbord vidno aj na parkovisku pred ružomberským Tescom. Je dôkazom, že dvadsiate výročie Novembra si pripomína aj Komunistická strana Slovenska. Úprimne, je to bilbord na povracanie. Ale je na ňom zaujímavých viacero vecí, ktor...

SPOLOČNOSŤ: Obsah dutiny maternice

SPOLOČNOSŤ: Obsah dutiny maternice

Pred dvoma mesiacmi priniesol náš portál informáciu o tom, že ministerstvo zdravotníctva chce pomocou argumentov pro-potratového občianskeho združenia Možnosť voľby deaktivovať účinky nedávno prijatej novely. Tá mala priniesť lepšiu informovanosť ženám chystajúcim sa podstúpiť potrat a poukázať na a...