Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
22. december 2022

Zaradí Disney spiatočku?

Nový šéf filmového štúdia naznačil, že bojovať s DeSantisom bola chyba

Bob Iger nie je spokojný s tým, že sa spoločnosť Disney zaplietla do politického súboja, a je podľa neho dôležité rešpektovať svoje publikum.

Nový šéf filmového štúdia naznačil, že bojovať s DeSantisom bola chyba

Foto: Pexels

Staronový šéf spoločnosti Disney Bob Iger počas udalosti so zamestnancami povedal, že by sa sociálnym témam chcel venovať menej hlasným spôsobom, akým to robil jeho predchodca Bob Chapek. Vyplýva to zo zistení aktivistu Christophera R. Rufa.

Igera, ktorý bol už pred Chapekom šéfom spoločnosti Disney 15 rokov, podľa jeho slov trápi to, že sa spoločnosť tento rok pustila do otvorenej bitky s konzervatívnym floridským guvernérom Ronom DeSantisom.

„Bolo mi ľúto, že sme sa dostali do tej bitky, a nemám ani tušenia, aké boli jej dôsledky z podnikateľského hľadiska. Môžem povedať iba to, že štát Florida je pre nás už dlho dôležitý a my sme veľmi dôležití pre štát Florida,“ uviedol Iger.

Zobrali im daňové výhody

Spoločnosť Disney tento rok negatívne reagovala na nový floridský zákon, ktorý zakazuje školské diskusie o gender témach s deťmi vo veku od škôlky do tretieho ročníka základnej školy.

Počas stretnutia zamestnancov napríklad producentka Latoya Raveneauová tvrdila, že do detských filmov jej tím pridáva „vôbec nie tajnú gay agendu“, a produkčný koordinátor Allen Martsch sa vyjadril, že sa jeho tím uisťuje, aby do príbehov dostával dostatok transrodových, asexuálnych a bisexuálnych postáv.

Proti floridskému guvernérovi na stretnutí otvorene vystúpila aktivistka Nadine Smithová, ktorá bez akýchkoľvek dôkazov vyhlásila, že guvernér chce „vymazať“ a „kriminalizovať existenciu“ LGBT ľudí.

Štát Florida na tieto politické aktivity štúdia zareagoval tým, že spoločnosti odňal špeciálne daňové podmienky. Florida totiž v roku 1967 zriadila špeciálny okres, vďaka ktorému Disney podľa dostupných informácií ušetril desiatky miliónov dolárov ročne.

Inzercia

Kroky nevníma ako politické, ale mrzia ho

V nahrávke, ktorú teraz získal Rufo, nový šéf štúdia, tvrdí, že kritizované kroky spoločnosti neboli inherentne politické, ale aj tak ho mrzí, že nimi vytvorila kontroverzie.

„Myslím si, že niektoré témy, ktoré boli označené ako kontroverzné, pokiaľ ide o Disney, boli označené aj ako politické a ja si nemyslím, že takými boli. Mám však rád, keď je firma zapletená do kontroverzií? Samozrejme, že nie. Môže to byť vyrušujúce a mať negatívny dosah na spoločnosť. Takéto veci utíšim tak, ako len budem môcť,“ povedal Iger.

Keď dostal nový šéf otázku špecificky o floridskej legislatíve, odpovedal, že vo firme sú LGBT zamestnanci „veľmi dôležití“ a vo fungovaní firmy bude presadzovať inkluzívny prístup. Spomenul však, že medzi rozprávaním príbehov a „načúvaním“ publiku je „citlivá rovnováha“. Zároveň je podľa neho pre biznis dôležité rešpektovať svojich zákazníkov a nepohŕdať nimi.

V kinách je ďalší prepadák

Igerove vyjadrenia prichádzajú po tom, ako komerčne prepadol film Strange World, v slovenských kinách ako Neobyčajný svet. V tomto diele sa objavila vôbec prvá romantická dejová línia o tínedžerskom homosexuálnom páre v animovaných filmoch pre deti.

Počas otváracieho víkendu film zarobil iba 18,6 milióna dolárov, čo je na produkt s rozpočtom 180 miliónov dolárov veľmi slabé. Len pre porovnanie, minulý rok v podobnom období Disney považoval za sklamanie komerčnú výkonnosť filmu Encanto, ktorý počas otváracieho víkendu zarobil približne 40 miliónov dolárov.

Filmu sa nedarí ani na stránkach s ľudovým hlasovaním. Na IMDb aj ČSFD má tesne pod 50 percent.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.