Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K veci Spoločnosť
29. október 2022

Klamstvo, nechutné klamstvo a správy

Odmietnime kultúru lží

Ten okamih bol veľmi výrečný. S jedným priateľom sme sa viezli cez veľký univerzitný kampus.

Odmietnime kultúru lží

Ilustračné foto: Andrea Piacquadio/Pexels.com

On pracoval v kancelárii a bol zodpovedný za riadenie univerzitných zdrojov. Ja som náhodou povedal: „Vieš, uvažoval som. Samozrejme, sú zložité morálne otázky, ako napríklad čo robiť, keď je v záchrannom člne päť ľudí, ale miesto iba pre štyroch, no začínam mať podozrenie, že väčšina našich každodenných morálnych problémov predstavuje dosť priamočiaru aplikáciu Desatora, ktorá sa iba zdá zložitá, lebo presviedčame seba samých, že v tomto prípade by bolo lepšie kradnúť, klamať alebo čokoľvek iné.“

„Klamať!“ vybuchol môj priateľ. „Keby sme len dokázali pohnúť ľudí k tomu, aby prestali klamať! U nás v kancelárii nevieme ani len zistiť, čo máme, lebo všetci neustále klamú, takže nijako nedokážeme spoľahlivo posúdiť, čo potrebujeme.“

Vysvetlil, že napríklad vedia, že každé pracovisko vždy nadsadzuje rozpočet o 20 percent, a preto jeho kancelária každý rozpočet o túto čiastku jednoducho znižuje, lebo predpokladá, že im klamú. Niektoré pracoviská sa tomu začali prispôsobovať a nadsadili si rozpočet o 25 percent. Preto jeho kancelária začala znižovať každý rozpočet o 25 percent.

Po chvíli je táto hra na mačku a myš taká zložitá, že už nikto nevie, aký cieľ má zasiahnuť ani či mu ešte v tulci zostávajú nejaké skutočné šípy.

Všetci sme v situácii, že nemôžeme vedieť všetko, čo potrebujeme, aby sme dokázali spraviť všetky potrebné rozhodnutia. Preto musíme byť schopní dôverovať informáciám, ktoré nám dávajú iní. Jednou odpoveďou na to by mohol byť klasický výrok Poncia Piláta: „Pravda? Čo je to?“ Ty máš svoju pravdu a ja svoju. Alebo, ako tvrdia niektorí pragmatici, pravda je to, čo slúži nejakému pragmatickému cieľu.

Neukázala nám však nedávna skúsenosť nebezpečenstvá toho, keď dovolíme, aby „pravda“ slúžila niečím pragmatickým cieľom?

Mark Twain raz napísal: „Sú tri druhy klamstva: klamstvo, nechutné klamstvo a štatistika.“ V našich časoch máme klamstvo, nechutné klamstvo a správy. Ako nedávny príklad si vezmime prípad Elaine Riddickovej, vášnivej čiernej obhajkyne života, ktorá bola v 13 rokoch znásilnená. Potom ako porodila svoje dieťa, ju lekár proti jej vôli sterilizoval. A odvtedy neustále bojuje za práva žien a nenarodených detí.

A predsa, keď o nej písal Washington Post, nadpis článku znel: „Prežila nútenú sterilizáciu. Obáva sa, že po zrušení Roe by toho mohlo prísť viac.“ Tak sa vyvolal dojem, akoby bola proti rozhodnutiu v prípade Dobbs. Nič však nie je ďalej od pravdy.

V ďalšom článku v Pillar tvrdí: „Washington Post ma falošne vykreslil tak, že podporujem pro-choice agendu, aj keď dobre vedeli, a v rámci rozhovoru som to aj povedala, že som proti potratom a som pro-life.“ Článok v Poste ju citoval: „Podľa mňa by žena mala mať kontrolu nad svojím telom.“ Riddicková však v skutočnosti nehovorila o potrate, ale o nútenej sterilizácii. Ako inak môžeme nazvať tento „spravodajský“ článok než ako vedomé, úmyselné a totálne klamstvo?

Veľké spravodajské domy si z pravdy už tak dlho nerobia ťažkú hlavu, že sa nachádzame v jednej z dvoch hrozných situácií.

Prvou je, že ľudia veria iba tým správam, ktoré sú v súlade s ich vlastným vopred vytvoreným názorom či naratívom.

Druhou je, že niektorí ľudia správam vôbec neveria, aj keď hovoria pravdu.

Inzercia

Prečo niektorí ľudia uverili Alexovi Jonesovi, ktorý na svojej stránke InfoWars tvrdil, že vražda dvadsiatich detí a šiestich dospelých na základnej škole Sandy Hook je hoax, takže dokonca aj začali obťažovať rodičov zavraždených detí?

Prečo niektorí ľudia stále veria, že holokaust nebol? Lebo ľudia veria tomu, čomu chcú, a odmietajú dokonca aj ohromné množstvo dôkazov o opaku. Dvesto kníh o histórii hovorí jednu vec: to ešte nie je úplne dokázané. Jeden článok na internete hovorí opak: Nech sa páči! Dôkaz!

Médiá, či už liberálne, alebo konzervatívne, NPR, alebo Fox News, sú posadnuté tým, ako si potvrdzujú vlastné naratívy a tak bránia ľuďom reálne získať informácie, ktoré potrebujú nato, aby si utvorili rozumný úsudok. Veľké mediálne domy, webové stránky a moderátori talk show zarábajú miliardy na tom, že využívajú strach a hnev.

Katolíci sú povolaní k niečomu lepšiemu.

No neverte iba mne. Čo myslíte, k čomu nás volá Boh, keď povedal: „Trpezlivý má veľa rozumu, prchký však vyvádza priam bláznovstvo“ (Prís 14, 29) a „Ako Boží vyvolenci, svätí a milovaní, oblečte si hlboké milosrdenstvo, láskavosť, pokoru, miernosť a trpezlivosť“ (Kol 3, 12)?

Mali by sme však mať trpezlivosť so zlom, ktoré je všade okolo nás? Nuž, Boh hovorí: „Odovzdaj sa Pánovi a dúfaj v neho; nepretekaj sa s tým, čo kráča od úspechu k úspechu, s človekom, čo strojí úklady“ (Ž 37, 7). A nakoniec toto: „Preto odložte lož a hovorte pravdu každý so svojím blížnym, veď sme si navzájom údmi“ (Ef 4, 25).

Nechápem, ako môžeme brať čokoľvek z tohto vážne a ďalej sa nechať pohlcovať obsesiami spravodajských médií, sociálnych médií a davu na Twitteri. Keď budeme mať ešte viac takých istých informácií z tých istých zaujatých zdrojov, nedostaneme to, čo potrebujeme. Potrebujeme pokojnú myseľ, ktorá bude hľadať plnú pravdu, a nie myseľ nahnevanú, ktorá bude hľadať odôvodnenia pre svoj podľa vlastného názoru spravodlivý hnev.

Boli by sme na tom lepšie, keby sme svojím životom nehlásali „pravda je to, čo hovoria moje spravodajské zdroje“, ale „pravda je pokorné a trpezlivé podriadenie vlastnej mysle skutočnosti“.

Randall Smith je profesor teológie na Univerzite Sv. Tomáša v texaskom Houstone. Je autorom kníh Reading the Sermons of Thomas Aquinas: A Beginner’s Guide (Čítanie kázní Tomáša Akvinského: Sprievodca pre začiatočníkov) a Aquinas, Bonaventure, and the Scholastic Culture of Medieval Paris: Preaching, Prologues, and Biblical Commentary (Akvinský, Bonaventúra a scholastická kultúra v stredovekom Paríži: Kázne, predslovy a biblické komentáre, 2021). Jeho webová stránka je randallbsmith.com.

Anglický orginál článku nájdete TU. Preložil Matúš Sitár.

Rubrika K veci je tvorená autorskými článkami prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, vychádza s podporou Kolégia Antona Neuwirtha. Článok nie je vyjadrením názoru Kolégia Antona Neuwirtha.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.