Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
11. august 2022

Dvojmesačné prázdniny

Ide o zromantizovaný koncept. Vznikli, aby mohli deti pomáhať na poli

Letné prázdniny nevznikli ako voľno pre žiakov na načerpanie nových síl. Naopak, súviseli s nemenným rytmom poľnohospodárskych prác, s ktorými museli pomáhať aj deti. 

Ide o zromantizovaný koncept. Vznikli, aby mohli deti pomáhať na poli

Foto: Pixabay

Viac ako polovicu prázdnin máme za sebou. Mnohí rodičia sú už po dovolenke a riešia, ako deťom vyplniť čas až do piateho septembra, kým oni musia chodiť do práce.

Extrémny nárast cien ovplyvňuje aj možnosti mnohých rodín zabezpečiť denné či pobytové tábory pre svojich potomkov. Ceny lacnejších táborov sa pohybujú od 100 eur vyššie na jedno dieťa na týždeň, pre priemerne zarábajúcu rodinu s viacerými deťmi to vyjde tak na jeden-dva tábory počas leta. Rodičia si zväčša berú približne dva týždne dovolenky, ešte stále je to mesiac, ktorý treba s deťmi nejako vykryť. 

Kým je ešte mama na reťazovej rodičovskej dovolenke, rodina sa vie zariadiť. Po nástupe ženy naspäť do práce a pri školopovinných deťoch sa však môže leto stať stresujúcejším obdobím ako mesiace počas bežného školského roka.

Niekdajší koncept odloženia detí k starým rodičom už v dnešných časoch nefunguje ako kedysi. Posúvanie plánovania detí do vyššieho veku znamená automaticky aj starších starých rodičov, ktorí si už neraz netrúfajú na stráženie rozbláznených detí. Babky a dedkovia sa ešte hrnú do stráženia, kým má rodina jedno dieťa, ale čo keď máte tri a viac detí v predpubertálnom veku, a to ešte nie sú ich jediné vnúčatá? 

Pre mnohé rodiny tak predstavujú prázdniny reálny problém, ako vybalansovať prácu s osobným životom. Niekedy si manželia doprajú len týždeň spoločnej dovolenky a druhý týždeň si podelia na stráženie detí, kým druhý rodič pracuje. 

Nie je sa čo čudovať, že koncom prázdnin už na sociálnych sieťach kolujú „memečka“ o tom, ako sa unavení rodičia nevedia dočkať prvého školského dňa. 

Dvojmesačné prázdniny. Majú budúcnosť?

Zmena doby i spoločenských pomerov tak postupne otvára koncept dvojmesačných prázdnin a ich udržateľnosti. 

Najmä základná škola so školským klubom má aj významnú „babysittingovú funkciu“, aby rodičia mohli pracovať. Pre mnohé matky je učiteľstvo zaujímavým pracovným miestom aj preto, že ponúka výhody viacerých platených voľných týždňov počas leta a ostatných prázdnin. 

Nejeden rodič by privítal popri svojej dovolenke aj model neplateného voľna na jeden mesiac počas leta, aby rodina nebola stále pod tlakom, čo s deťmi počas leta. Takýto bonus však firmy neponúkajú. A tak sa bežne stáva, že plat jedného z rodičov sa rozpustí na letné tábory alebo babysitting, aby deti strávili voľný čas s cudzími ľuďmi v lepšom prípade niekde v prírode, v horšom niekde na dennom tábore v meste. 

Foto: Pixabay

Slovensko sa radí v počte prázdninových dní k priemeru. Sú štáty ako Nemecko, Holandsko, Veľká Británia, kde letné voľno trvá šesť týždňov. 

Naopak, až 13 týždňov oddychujú v Lotyšsku, Litve, Portugalsku alebo Turecku. Najkratšie päťtýždňové prázdniny majú deti v jednom švajčiarskom kantóne. Rekordmanmi sú Taliani, ktorí musia vyriešiť až 14 týždňov letného voľna. 

Inzercia

Jasný pedagogický úzus, koľko voľna je dosť na oddych, neexistuje. Dĺžka prázdnin je záležitosťou tradície v danom regióne. 

Slovenské letné dvojmesačné prázdniny nevznikli ako romantický koncept voľna pre žiakov na načerpanie nových síl. Naopak, súviseli s nemenným rytmom poľnohospodárskych prác, s ktorými museli pomáhať aj deti. 

38. zákonný článok uhorského snemu zo 7. decembra 1868 o vyučovaní v národných školách povoľoval v prípade žiakov vo veku nad 10 rokov v obciach s roľníckym obyvateľstvom dvojmesačnú absenciu počas „najväčšej poľnej práce“ mimo obdobia riadnych prázdnin. 

Aj v tomto období prác na poli však žiaci navštevovali nedeľnú školu. Zásadný vplyv dozrievania plodín na priebeh školského roka dokumentujú spomienky vtedajšieho učiteľa Petra Pavla Zgútha z 80. rokov 19. storočia: „Za jarnej setby mávali staršie ročníky trojtýždňové prázdniny, aby pomáhali pri sadení zemiakov.“

Prázdniny teda vtedy určite neznamenali pre deti „prázdne dni“. Vtedajším rodičom vyšiel v ústrety uhorský zákon na sklonku vlády cisárovnej Márie Terézie počas jej školských reforiem. O niečo neskôr, už za vlády cisára Jozefa II., sa zaviedla aj povinná školská dochádzka pre deti od šiestich do dvanástich rokov. Letné prázdniny sa postupne vyprofilovali ako dvojmesačné, čo však platilo iba v mestách. Na slovenskom vidieku ešte koncom 19. storočia trvali letné prázdniny aj štyri mesiace, ale nezriedka až do prvého snehu. Deti museli totiž rodičom pomáhať pri poľnohospodárskych prácach.

Vtedajšie prázdniny sa teda tvorili podľa potrieb rodičov. Rodina fungovala ako hospodárska jednotka, výpadok detí v školopovinnom veku si nemohla dovoliť. 

Dnes už nikto od detí nežiada, aby pracovali na poli či pásli kravy. Prázdniny sa stali časom, keď majú žiaci načerpať zážitky a oddýchnuť si od stresu školského roka. 

Systém by však mal mať na zreteli zmenu štruktúry rodiny, ktorá už nefunguje viacgeneračným princípom. Keď musia viacerí rodičia obetovať svoje úspory na stráženie detí a nie na zaslúžený oddych na spoločnej dovolenke, niečo asi nie je v poriadku. 

Pre niektorých rodičov by bola riešením už spomínaná možnosť neplateného voľna na istú časť prázdnin, ktorú by si firmy osvojili ako špeciálny bonus pre svojich zamestnancov. Niekomu by pomohla ponuka zo strany škôl, ktoré by dieru na trhu mohli využiť ponukou finančne dostupných denných táborov, na ktorých by si mohli zarobiť napríklad študenti pedagogiky a rátali by sa im do povinnej praxe. Alebo by sa jednoducho školy v prírode a školské výlety mohli presunúť na letné mesiace, do času, keď to pracujúci rodičia najviac potrebujú.

Oddych pre učiteľov i študentov je isto potrebný a tradícia dvojmesačných prázdnin je u nás veľmi silná. Otázne je, či nie je čas opýtať sa dnešných rodičov, čo potrebujú, aby sa pre nich leto postupne nestalo najstresujúcejším obdobím v roku.

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.