Mazák tvrdí, že treba založiť druhú Slovenskú republiku. Ústavu nestačí prekopať, potrebujeme vraj novú
Foto: TASR/Lukáš Grinaj
Postoj
Postoj

Po Vladimírovi Mečiarovi a Robertovi Ficovi treba založiť druhú Slovenskú republiku a vytvoriť novú ústavu, tvrdí bývalý predseda Ústavného súdu Ján Mazák, podľa ktorého až štyri pätiny zásahov do ústavy boli účelové, politicky motivované, nepremyslené a rozhodili celý systém.

--------------- Koniec flashky ---------------

Vyjadril sa tak v rozhovore pre portál Aktuality.sk s tým, že nová ústava musí stáť na troch pilieroch – európskom, vnútroštátnom a modernom. 

„Ústava musí korešpondovať s princípmi Únie. Musíme odstrániť nezmysly o nadradenosti nášho práva nad európskym v niektorých kompetenciách,“ povedal Mazák.

Tvrdí, že treba ústavu vyčistiť od uvravenosti a politicky motivovaných noviel, ktoré systém rozladili, a myslieť aj na umelú inteligenciu.

„Musíme mať spoločenskú dohodu o tom, čo s umelou inteligenciou, ako o tom píše aj pápež vo svojej encyklike. Musí nastúpiť ešte tvrdšia ochrana základných práv a ľudskej dôstojnosti. A nakoniec potrebujeme procesné poistky, aby sa ústava nemohla meniť len preto, že sa tak rozhodne 90 ľudí v jeden deň,“ uviedol.

Opozícia by podľa neho nemala sľubovať „novú strechu“, kým neexistujú „základy“.

„Základom je zlepšiť život ľudí, vrátiť im pocit spravodlivosti a rovnosti pred zákonom. Treba rozbehnúť ekonomiku, pretože bez silného právneho štátu k nám nikto nepríde investovať, ak nebude vedieť, ako rozhodujú súdy. Najprv treba napraviť to, čo nás najviac omína – zdravotníctvo, školstvo, ekonomiku. Paralelne s tým môžu experti pracovať na projekte novej ústavy. V tomto momente to nie je pre štát tá úplne najkľúčovejšia otázka,“ dodal.

Zobraziť diskusiu
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť