Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
28. júl 2022

Keď hrá Slovan s Ferencvárosom

Ovládne štadión a priľahlé ulice luza?

Slovan potupne prehral, z trénera Weissa sa stal najväčší kajúcnik a v Bratislave boli policajné manévre.

Ovládne štadión a priľahlé ulice luza?

FOTO TASR – Jakub Kotian

Čakalo sa, že najväčšia dráma bude v uliciach mesta, že sa budú biť fanúšikovia, že bude ničený majetok. No napokon sa najväčšia dráma udiala na futbalovom ihrisku a na trénerskej lavičke.

Môžeme sa všetci tešiť, že to dopadlo takto. Teda že k žiadnej tragédii v uliciach mesta neprišlo. Dokonca ani bitka fanúšikov Slovana s fanúšikmi Ferencvárosa (pridať sa mali aj fans z Rapidu Viedeň) sa nekonala, lebo vraj si zle dohodli miesto.

Z tragickej prehry sa hádam Slovan a jeho fanúšikovia postupne spamätajú. A Ligu majstrov dajako oželejú.

Lenže policajné manévre, ktoré sme zažívali v Bratislave už od utorka večera, mnoho ľudí tradične rozčúlili.

Do akcie bolo nasadených 1225 policajtov, na mieste bol policajný riaditeľ aj minister vnútra, dokonca prišli na pomoc policajti z Maďarska.

Autorka tohto textu zažila už v utorok večer jednu zastavenú ulicu na okraji Bratislavy a okolo celú suitu blikajúcich policajných áut. Vyzeralo to, že sa koná dajaká špeciálna akcia, pri ktorej chytili celý mafiánsky či drogový gang.

Nie, len doviezli hráčov Ferencvárosu. Druhý deň zase autorka tohto textu zažila, že konča Bratislavy stáli pri ceste po zuby ozbrojení policajti s helmami a v plnej výzbroji. Zopár ľudí sa muselo riadne vyplašiť.

Až kým im nedošlo, že aj to je jedna z ciest, hoci odľahlejšia, po ktorej by mohli pricestovať fanúšikovia z Budapešti.

Je jasné, že toto celé nebol lacný špás. A že bol zaplatený najmä z peňazí daňových poplatníkov.

Človek vidí aj normálnych urobených chlapov. Zdieľať

Často sa občania rozhorčujú, či toto všetko nemajú platiť výlučne športové kluby, ktoré majú takých divokých fanúšikov. Prečo všetky tie nasadené ľudské sily, psy, kone, vrtuľníky či vodné delá máme platiť všetci?

Najmä keď majiteľ Slovana nie je žiadny chudák. A tak nech si túto luzu manažuje sám.

Má to všetko svoje rácio. Až na detail: pri pohľade na fanúšikov Slovana aj Ferencvárosu človek nevidí len potetované hory svalov, ktoré si túžia udrieť.

Tých určite nie je ani väčšina. Človek vidí aj normálnych urobených chlapov. Možno celé dni trávia kdesi na stavbách alebo sedia za volantmi tirákov či autobusov alebo aj za počítačmi, aby uživili rodinu, splatili hypotéky, mali na pivo s kamarátmi.

Obrazne povedané, sú to muži, ktorí nemajú radi laté s ovseným mliekom a nepôjdu ani na pride, aby boli voči menšine solidárni. (Ale je zas lepšie, keď sa pôjdu vykričať na futbal, ako ísť mlátiť niekoho na dúhový pochod.)

Žijeme možno už vo svete, ktorý viac vyhovuje nám ženám, treba byť korektný, empatický, citlivý, bdelý, je to čoraz viac svet fungujúci skôr na „mäkkých interakciách“. A mnohí muži mu príliš nerozumejú, cítia sa v ňom stratení.

Lebo mnohí si ešte v sebe nesú také tie archetypy, keď tlupa mužov spolu vyrážala uloviť mamuta. Museli pritom pôsobiť sebavedome, tvrdo, odvážne, krikom či agresívnymi gestami si dodávali odvahu, že to zvládnu. Alebo keď spolu vyrážali obrániť svoj kmeň, dedinu či krajinu.

Inzercia

Dnes idú podobným spôsobom brániť svoj futbalový klub. Pokojne aj dedinský.

Alebo si pri každej aspoň trošku vhodnej príležitosti oblečú maskáče. Dokonca takto niektorí politici chodili do terénu aj počas pandémie. Aby ukázali, že sú odhodlaní pobiť sa s tou hnusobou, teda s vírusom. Smiešne? Trápne? Ale občas aj milé.

Alebo podaktorí muži fascinovane sledujú každý detail vojny na Ukrajine. Zopár ich tam išlo aj bojovať, ale iným stačí, že všetko podrobne sledujú, ovládajú každú zbraň, ktorá je do bojov nasadená, a hodiny sa dokážu baviť o taktikách a stratégiách oboch strán konfliktu.

Možno som v tomto texte príliš empatická voči mužom. Zdieľať

Videli sme to aj na neuveriteľne vysokej sledovanosti našich videí, kde boje fundovane rozoberá kolega Krivošík so znalcom Andrejom Žiarovským.

Mužov, ktorí ešte nie sú príliš feminínni, prosto tieto veci priťahujú. Chcú vedieť detaily, chcú byť pripravení, aspoň znalosťami.

A niektorí chodia v tlupách na futbal, kde také to agresívne mužstvo potrebujú zažiť. Tým neobhajujem futbalových fanúšikov, ktorí idú mlátiť ľudí, rozbíjať autá či štadióny.

Ale nie všetci futbaloví fanúšikovia sú luza. Chodí tam aj dosť mužov, ktorí sa už neživia prácou svojich rúk, ale skôr hlavou, a mimo štadióna sú to zdvorilí a pozorní muži.

Niekto sa iba potrebuje opojiť tým pocitom, že si môže zakričať v podobne naladenej tlupe, aj vulgárne, a vybiť tak nahromadenú agresivitu, ktorú dnešný muž v tom prepočítačovom a bezpečnom svete ani nemá kde prejaviť.

Tak si hľadá náhradné možnosti. Niekto riskantne jazdí autom, kúpi si obrovskú motorku alebo vodný skúter a predvádza sa na miestnom jazere, iný zbesilo jazdí na štvorkolke po lese. A niekto ide na futbal, aby tam zažil silné bratstvo s podobne naladenými mužmi po boku.

Futbalové kluby fanúšikov nám môžu pripadať detinské alebo odpudzujúce, ale celkom verím, že mnohí muži tam zažívajú niečo, čo im v dnešnom svete chýba.

Je lepšie, keď sa naťahujú medzi sebou len fanúšikovia Slovana a Ferencvárosu alebo Dunajskej Stredy, ako keby tu boli boje medzi dvoma armádami alebo sfanatizovanými bojovými skupinami.

Možno som v tomto texte príliš empatická voči mužom.

Áno, aj to je vlastnosť, ktorá je dnes veľmi cenená a v ktorej sme oveľa silnejšie my ženy. Aj preto nás až tak veľa vo futbalových fankluboch nie je.

Aj keď tu žiadne ženské práva porušené nie sú a vstup na futbalové štadióny máme povolený.

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.