Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
21. február 2016

Medové metamorfózy

Začíname s novou rubrikou, v ktorej budú slovenskí kňazi a biskupi písať o tom, čo ich zaujme mimo cirkvi.
Medové metamorfózy

„Okolo huby mi mažeš med a potajme do neho miešaš jed, si skvelá, stále skúšaš, čo to so mnou robí, si ako medúza, si slizký had, nemám ťa rád, bejby.“ Toto je voľný preklad textu českej kapely Rapmasters, ktorý si pamätám ešte zo strednej, keď ho cez prestávku pospevovali spolužiaci zapálení pre nový žáner „hiphopíku“.

Ak má v tejto rubrike kňaz písať o svetských veciach, zrazu mu skrsne toľko námetov, až mu z toho hlava zamiera. Napríklad možnosť písať o spôsobe predvolebného boja, ako sa v nejednej strane takticky nechávajú v rukáve vedrá špiny a na stranu druhú sa vylievajú až v cieľovej rovinke. V nejednej krčme na Slovensku štamgasti vedia, že každé hrable hrabú k sebe, vedia, že všetci politici majú už dajaké maslo na hlave. Akokoľvek to je, myslím, že je vždy dobré rozlišovať, či ide o 125- alebo 500-gramové maslo. Ale ako naznačuje úvod, okolo huby nám mažú med a potajme aj jed. Aj iná ľudová múdrosť varuje: „Neťahaj mi medové motúzy popod nos!“

Chcem teda napísať niečo o mede a jeho producentovi. Bude to seriózne, teda (možno) nezáživné. Pritom ide o bezkonkurenčný svetový unikát z východného Slovenska.

K tej informácii som prišiel akoby náhodou. Pri požehnávaní domov mi v istej rodine ponúkli jedľovú medovicu. Je to absolútne skvelý typ medu, od tých čias nechcem žiadny iný!

Odfotil som si obal do mobilu a začal som pátrať. Zistil som, že firma pochádza z Bardejova, kde pravidelne chodievam na stretnutia s terciérmi. Po poslednom stretnutí s nimi som sa hneď vybral do medovej predajne v nenápadnej uličke kúsok od centra. Pri vchode ma ohúrilo množstvo tovaru, ktorý najrôznejším spôsobom súvisel so včelárstvom a medom. Hlavne ma zaujalo množstvo certifikátov a svetových ocenení, ktoré viseli husto po stenách. Milá predavačka mi zaraz sprostredkovala rozhovor s pánom majiteľom Jozefom Voľanským, ktorý bol veľmi prívetivý a ochotný rozpovedať mi všeličo zo zákulisia.

Tak som sa v tomto milom obchodíku dozvedel, že tá prvotriedna jedľová medovica sa získava vďaka voškám, ktoré sa špecificky zdržujú práve na jedliach a práve v tomto východoslovenskom regióne zvanom Čergovské pohorie. Tu majú skvelé podnebie pre cucanie miazgy z ihličia a to, čo ich metabolizmus nespracuje, nechávajú za sebou v podobe mikro sladkých granuliek. Na granulky potom nabehnú usilovné včeličky a systematicky ich zbierajú podobne ako nektár. Je to sťaby bio svet nanotechnológií. Výsledkom je spomínaná jedľová medovica, ktorá je vhodná pre všetkých alergikov, lebo žiadny peľ sa v nej nenachádza, ba čo viac, má trikrát viac liečivých účinkov ako klasický med! Aj z toho dôvodu sem na výskum pravidelne jazdí pán Majtán, vedec z ústavu zoológie SAV, a robí tu hĺbkový výskum o molekulách, ktoré sú v tejto medovici zodpovedné za liečenie dlhodobo sa nehojacich rán, ako napríklad tzv. bercove vredy alebo preležaniny.

Inzercia

Začína teda vážne konkurovať chýrnemu novozélandskému medu „manuka“, ktorý je nepomerne drahší. Ďalší z rozmerov charakteru pána Jozefa je, že neženie ceny tejto medovice do závratných výšok, hoci by mohol, kupcov by mal. Medovica sa totiž kvôli rôznym nepriazňam počasia „vydarí” približne raz za päť rokov. V predajni som kúpil poslednú fľašu za pár eur. Doma má ešte zopár fliaš, ktoré dáva ako prezenty.

Zhrnuté a podčiarknuté: za nepoznaným pánom Jozefom, ktorý produkuje ohromnú svetovú jedľovú medovicu, je silný príbeh muža, ktorý v roku 2000 začínal s jednou včeľou rodinou, ktorú našiel na povale, a odvtedy sa poctivo vypracoval na súčasných takmer 300 rodín. Celý ten čas podniká charakterne s produktom, ktorý lieči. Neklame s ním rafinovaným ťahaním popod nos alebo jedovatým mazaním okolo úst. Už len to, že z presvedčenia a nadšený píšem tento akoby reklamný článok z bardejovských potuliek, je znak, že dobré sa chváli samo.

Poeticky povedané, včelárstvo je poéziou poľnohospodárstva!

A bez preháňania tvrdím, že takíto zásadoví a vnútorne pravdiví ľudia sú piliermi nielen ekonomiky Slovenska, ale aj argumentom, že v živote sa dá a má ísť iba čistou cestou.

Odporúčame

Kolobeh

Kolobeh

Hitom týchto Vianoc sú retro hračky, tak som to počul pred chvíľkou z rádia. Nuž a v televízore vraveli iný vychytený trend pri vianočnom zdobení stromčekov: rodinné fotky na stromček!