Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
28. novembec 2005

Načo zabíjať čas učením človeka chytať ryby, ak mu môžeme dať sociálne dávky

Včera vystúpila na ekonomickej konferencii Stredoeurópskej iniciatívy v Bratislave so svojím príspevkom aj pani Schmögnerová, viceprezidentka Európskej banky pre obnovu a rozvoj. Kritizovala daňovú politiku Ministerstva financií SR, odignorovala skúsenosti z USA, a za príklad pre Slovensko dávala šk...

Včera vystúpila na ekonomickej konferencii Stredoeurópskej iniciatívy v Bratislave so svojím príspevkom aj pani Schmögnerová, viceprezidentka Európskej banky pre obnovu a rozvoj. Kritizovala daňovú politiku Ministerstva financií SR, odignorovala skúsenosti z USA, a za príklad pre Slovensko dávala škandinávske krajiny s vysokými daňami.

Zaujímavý názor, veľmi podobný názorom, ktoré prezentuje istý nemenovaný opozičný populista na Slovensku. Kriticky sa pani Schmögnerová vyjadrila hlavne k rovnej dani, ktorá, podľa jej názoru, nemá za následok rast HDP, ale spôsobuje rast chudoby a pokles životnej úrovne. Rovná daň rovnako zvyšuje sociálnu nerovnosť a je zlá pre nižšie príjmové skupiny. Odbočme v tomto článku od subjektívneho hodnotenia týchto vyjadrení a pozrime sa na zopár oficiálnych údajov.

Podľa údajov zo stránky Ministerstva financií (www.finance.gov.sk), ak zamestnaný poberal priemernú mzdu a staral sa sám o dve deti, jeho reálny čistý mesačný príjem vzrástol o 1 433 Sk tj. o 3,1%. Ak navyše žil v rodine s nepracujúcou manželkou, jeho mesačný príjem bol vyšší dokonca o 2 613 Sk tj. o + 9%. Reálny príjem u dôchodcov vzrástol o + 0,4%.

Okrem toho, pracujúci s najnižšími príjmami s deťmi nielenže prestali platiť daň z príjmu, ale v istých príjmových situáciách im štát naopak peniaze posielal, jedná sa teda o známu „negatívnu“ daň. Pri dvoch deťoch mohol pracujúci miesto platenia dane dostať transfer od štátu v celkovej výške 9 600 Sk za rok v bežných cenách.

Posledný zaujímavý údaj hovorí o tom, že človek poberajúci priemernú mzdu si v uplynulom roku polepšil takmer o 1 000 Sk mesačne. Jedná sa o údaj v stálych cenách, ktorý zachytáva nárast skutočnej životnej úrovne ľudí, pretože je zohľadnený rast cien nízkopríjmových skupín obyvateľstva, ktorý je vyšší ako priemerná inflácia.

Inzercia

Skutočnou podstatou daňovej reformy však bolo zvýšenie motivácie podnikať a pracovať a nie iba zmena daňového zaťaženia. To sa odráža na vyššom ekonomickom raste a raste zamestnanosti, z ktorého ťažia všetci občania bez rozdielu. Podľa aktuálnych údajov Štatistického úradu SR máme na Slovensku rast HDP 6,2%, inflácia dosahuje úroveň 3,1%, nezamestnanosť klesla pod 11% a deficit verejných financií tvorí 3,34% HDP. Niekto môže argumentovať že sa jedná iba o odhady. Mojím cieľom ale nie je naťahovať sa o desatiny presných čísiel, ale ukázať, že sa jedná o pozitívny vývoj.

Pre úplnosť, vypočujme si aj názor slovenských vlastníkov podnikov nad 500 zamestnancov združených v Klube 500. Podľa ich vyjadrenia je „súčasná daňová reforma obrovským pozitívom k pozdvihnutiu podnikania“ a rovnú daň považujú aj za motiváciu pre ľudí Slovenska viac pracovať. “Rovná daň je spravodlivejšia, a bolo by obrovskou chybou rušiť reformy“, hovoria vo svojom vyhlásení z 24. novembra 2005. Naozaj zaujímavé slová od podnikateľov, ktorí ako vieme, tejto vláde nič nedarujú a vo svojich vyhláseniach si nedávajú servítku pred ústa.

Nepáči sa nám, keď niekto hovorí o tom, že bez práce nie sú koláče. Omnoho lepšie sa počúvajú vyjadrenia o solidarite, sociálnej spravodlivosti a primeranom rozdeľovaní výsledkov hospodárskeho rastu. Načo sa namáhať učiť ľudí loviť ryby, ak im predsa môžeme dať rovno ryby do ruky? Navrhujem teda, aby sme, podľa odporúčaní pani Schmögnerovej, zvýšili dane, dodatočne začali zdaňovať úspešné podniky, a všetci spoločne prispievali na vysoké sociálne dávky tým, ktorí nechcú pracovať. To nám potom bude hej!

Ondrej Sočuvka
Autor pracuje na Úrade vlády SR.

Odporúčame

Andrej Sočuvka prednášal aj o demografii

Andrej Sočuvka prednášal aj o demografii

ŽILINA 24. októbra – Žilinský región má v rámci Slovenska jednu z najpozitívnejších demografických štatistík. Reformy však vopred počítajú s nižšou pôrodnosťou a vyššou úmrtnosťou, a preto nezohľadňujú potreby tamojšieho kraja dostatočne. Konštatoval to dnes večer na diskusii so študentmi Katolíckej...

Ben Bernanke – nový najmocnejší muž svetovej ekonomiky?

Ben Bernanke – nový najmocnejší muž svetovej ekonomiky?

Bernanke a Greenspan – v čom sú iní? Americká centrálna banka Federal Reserve bude mať po 18 rokoch nového šéfa. Alanovi Greenspanovi v januári končí štvrté funkčné obdobie. 15. novembra vystúpil pred americkým senátom Ben Bernanke, prezidentom Bushom navrhnutý kandidát na guvernéra. Finančné kruhy ...

Michal Vaško: V Cirkvi sa médií bojíme

Michal Vaško: V Cirkvi sa médií bojíme

Michal Vaško, nenápadný štyridsiatnik, majiteľ rovnomenného prešovského vydavateľstva. Jeho meno sa spája najmä s vydaním Zločinov komunizmu a týždenníkom Zrno. To, čo mnohí hovoria len potichu a zaobalene, on pomenúva nepríjemne otvorene. Málokto pritom vie, že je katolíckym kňazom. Ste kňaz a máte...