Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
27. jún 2022

Dôsledky sankcií

Rusko technicky zbankrotovalo. Veľký problém to však krajine nespôsobí

Rusko nesplatilo načas svoje dlhy, tamojší minister financií však celú vec považuje iba za frašku.

Rusko technicky zbankrotovalo. Veľký problém to však krajine nespôsobí

Foto: TASR/AP

Rusko zbankrotovalo. V nedeľu mala totiž krajina poslednú šancu splatiť úroky za zahraničné dlhopisy v celkovej hodnote sto miliónov dolárov, platba sa však neuskutočnila. Faktický termín splatnosti pritom ubehol už pred mesiacom, teraz sa však skončilo aj tolerančné obdobie.

Technicky vzaté, dlžník teda nedokázal splniť svoje záväzky a tento stav platobnej neschopnosti ekonomická terminológia definuje jedným slovom: bankrot.

O tom, že bankrotu sa Putinovo Rusko nevyhne, sa hovorilo prakticky od začiatku vojny na Ukrajine. Sankcie totiž krajine v podstate znemožnili prístup k svetovému bankovému systému a zahraničným menám, čo výrazne komplikuje realizáciu finančných transakcií. Až doposiaľ sa Rusku darilo svoje záväzky plniť rôznymi okľukami, teraz však naplno narazilo na sankčný múr.

Problém je celkom jednoduchý. Rusko, tak ako všetky krajiny, si na trhoch berie pôžičky na svoje fungovanie a následne ich aj s úrokmi spláca. V mnohých prípadoch pôžičky poskytujú zahraniční investori, ako napríklad veľké zahraničné banky, dôchodkové fondy či centrálne banky iných krajín. V zmluvách sa vždy určí, v akej mene budú dlhy splácané, pričom najpoužívanejšími sú doláre a eurá.

Rusko sa však v dôsledku sankcií nemá ako dostať k týmto menám a nemá teda ako svoje záväzky splatiť. Na ruské transakcie totiž platia sankcie a banky ich teda nemôžu spracovať a vyplatiť v iných menách. Doteraz existovala v nastavení sankcií diera, ktorá umožňovala americkým veriteľom prijímať ruské platby, táto diera však už bola americkými orgánmi ošetrená.

Rusko situáciu vyriešilo tým, že jednostranne vyhlásilo, že odoslanie prostriedkov bude považovať za splatenie záväzku, a to, že v dôsledku sankcií zostanú prostriedky zablokované, ho už nezaujíma.

Rusku peniaze nechýbajú

Ruský minister financií Anton Siluanov označil celú situáciu za frašku. Krajina totiž nemá žiadny problém s vyplácaním záväzkov samých osebe, príjmy z exportov ropy a plynu prinášajú do štátnej kasy každý týždeň miliardy. Problémom je spracovanie platby.

„Každý, kto rozumie tomu, čo sa tu deje, vie, že toto v žiadnom prípade nie je bankrot,“ skonštatoval Siluanov.

V podobnej situácii je viacero splátok, tým však ešte nevypršala splatnosť. Celkovo má Rusko v zahraničnom dlhu okolo 20 miliárd dolárov.

„Je oprávnené povedať: sankcie nám neumožnili zrealizovať platbu, tak to nie je naša vina?“ zamýšľa sa pre Bloomberg analytik investičnej spoločnosti Loomis, Sayles & Company a expert na Rusko Hassan Malik.

Inzercia

„Širší kontext je, že tieto sankcie boli odpoveďou na útok na časť suverénnej entity,“ pokračuje, „a myslím si, že dejiny sa na to budú pozerať z tohto pohľadu,“ konštatuje.

To, že Rusko sa technicky dostalo do platobnej neschopnosti, z krátkodobého hľadiska krajine nespôsobí väčšie problémy. Má totiž dostatok vlastných zdrojov na svoje financovanie a nie je závislé od finančných trhov, ku ktorým už vlastne v dôsledku sankcií ani nemá prístup.

Experti zároveň neočakávajú, že by investori, ktorí nedostali svoje peniaze, začali konať a obrátili sa na súd. Predpokladá sa, že zatiaľ budú čakať, ako sa situácia vyvinie.

Škvrna, ktorej sa ekonomika nezbaví

Za bežných okolností sa v prípade, že krajina zbankrotuje, spustí hneď niekoľko mechanizmov. Vláda daného štátu navrhne reštrukturalizáciu veriteľom a dohodnú sa na ďalšom postupe.

Niečo také sa stalo v roku 2005, keď sa americkí veritelia dohodli s Argentínou na postupnom čiastočnom splatení záväzkov z celkovej hodnoty 82 miliárd dolárov. Krajina v roku 2001 zbankrotovala a zažila najhoršiu ekonomickú krízu za celú svoju históriu.

V najextrémnejšom prípade krajina svoje záväzky nemôže jednoducho splatiť a veritelia sa môžu so svojimi peniazmi rozlúčiť.

To však neznamená, že krajina jednoducho začne odznova. Jej pozícia a reputácia na finančných trhoch sa výrazne zhoršia a peniaze na svoj chod získa už iba ťažko a za veľmi nevýhodných podmienok.

Rusko je momentálne vďaka príjmom z exportov ropy a plynu sebestačné a zahraničné trhy teda na svoj chod nepotrebuje. Tento technický bankrot však podľa expertov zanechá veľkú škvrnu na reputácii Ruska do budúcna, keď sa situácia s Ukrajinou a sankciami posunie.

„Toto je vec, ktorá bude zatieňovať ekonomiku a výrazne sťaží oživenie, keď sa do tohto štádia dostaneme,“ upozorňuje pre BBC Chris Weafer, šéf konzultačnej spoločnosti Macro Advisory.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.