Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
19. máj 2022

Protiinflačný balík

Zaplatia si rodiny balíček pomoci nakoniec samy?

Financovanie opatrení na podporu rodín stále nie je jasné. Tí, ktorým štát zoberie, už teraz upozorňujú, že budú zvyšovať ceny.

Zaplatia si rodiny balíček pomoci nakoniec samy?

FOTO TASR – Jakub Kotian

Parlament rokuje o balíku pomoci rodinám, ktorý má štát ročne stáť minimálne 1,2 miliardy eur. Takmer všetci odporcovia balíčka označujú za najväčší problém práve jeho cenu, ktorú si podľa nich aktuálne nemôžeme dovoliť.

Jedno je isté, ide o naozaj veľkú čiastku. Nato, aby si ju človek vedel lepšie predstaviť, postačí jeden príklad. Podobne veľký balík ide každoročne napríklad na vyplácanie miezd všetkých zamestnancov všetkých slovenských nemocníc.

To, že štát aktuálne nemá peňazí nazvyš, pritom ešte donedávna najhlasnejšie opakoval samotný minister financií a autor návrhu Igor Matovič. To sa aj konkrétne prejavilo: učitelia ani sestry stále nemajú vyššie platy, vysokým školám boli mimoriadne zoškrtané financie a zoznam by mohol pokračovať ďalej.

Teraz to však vyzerá tak, že štátna kasa bude mať o ďalšiu miliardu menej.

Ako teda minister financií plánuje túto záťaž utiahnuť? Matovič ešte včera ozrejmil, že peniaze sa získajú z príjmov, ktoré by inak išli obciam a mestám, z ropnej dane, z nadvýberu daní a z dynamických efektov.

Viacerí, ktorých sa tieto opatrenia dotýkajú, však upozorňujú, že v skutočnosti to bude znamenať, že balík pomoci si rodiny nepriamo zaplatia z vlastného.

Matovič zabudol pri obciach na kľúčový detail

Balíček sa skladá z troch častí, a to zo skokového zvýšenia prídavkov na deti aj daňového bonusu a zavedenia príspevku na voľnočasové aktivity.

Najdrahším opatrením je viac ako zdvojnásobenie daňového bonusu. Odhady hovoria o tom, že kvôli nemu príde štát o viac ako pol miliardy z príjmov z daní od pracujúcich ľudí. To najviac pocítia obce a mestá, výnosy z týchto daní idú totiž z veľkej časti im.

Minister financií však argumentuje tým, že vďaka tomu, že príjem z týchto daní z roka na rok rastie, budú mať obce aj po zavedení zvýšeného bonusu v konečnom dôsledku viac peňazí ako doteraz.

„Ministerstvo financií sa tak ohradzuje voči tvrdeniam, že samosprávy budú mať menej finančných zdrojov, a pripomína, že aj predstavitelia samospráv by sa pri svojej argumentácii mali držať čísel a faktov,“ uvádza Matovičov rezort v tlačovej správe.  

Rozpočet na tento rok počíta s tým, že samosprávam z dane z príjmov fyzických osôb tento rok poputuje 3,44 miliardy. Vďaka lepšiemu výberu daní však podľa rezortu aj po započítaní dosahov zvýšenia bonusu budú mať v skutočnosti 3,53 miliardy.

V roku 2023 by mal byť ich príjem 3,58 miliardy a v roku 2024 3,6 miliardy. To je síce viac, ako je rozpočtované na tento rok, v budúcich rokoch to už však nesedí.

Rozpočet sa totiž pripravuje vždy na tri roky, i keď záväzný je iba na ten prvý. V zákone schválenom vládou aj parlamentom sa píše, že v roku 2023 pôjde obciam, mestám a samosprávam 3,69 miliardy a v roku 2024 3,94 miliardy.

Primátor mesta Trenčín, ako aj prezident Únie miest a obcí Slovenska Richard Rybníček pre Postoj zároveň upozornil, že rezort financií zabúda na jednu kľúčovú vec. Príjmy z daní sa síce zvyšujú, no výdavky miest a obcí rastú ešte rýchlejšie.

Na jednej strane je to tak pre rastúce náklady na energie či mzdy, ale na druhej strane aj pre zmeny, ktoré prijíma samotná vláda.

Ako teda uviedol Rybníček, nato, aby samosprávy prežili, budú musieť zvýšiť iné poplatky, ktoré sú plne v ich kompetencii. Tými sú napríklad majetkové dane či poplatky za domovy sociálnych služieb, školy či škôlky.

„To, čo ľuďom štát dá, im tak cez samosprávy znova vezme,“ skonštatoval trenčiansky primátor.

Inzercia

Rezort financií ale upozorňuje, že obce vlani spoločne dosiahli hospodársky prebytok vo výške 420 miliónov eur a nezdá sa preto, že by boli na pokraji bankrotu, ako tvrdí Združenie miest a obcí.

Z ropnej dane sa dlho tešiť nebudeme

Prorodinný balík sa má podľa Matoviča financovať aj z novej dane zo zisku z ruskej ropy, ktorú má od budúceho roka platiť Slovnaft. Šéf SaS Richard Sulík na tlačovej konferencii uviedol, že Matovič na rokovaní vlády tvrdil, že vďaka tejto novej sadzbe získa štát 365 miliónov eur ročne navyše.

Prepočet Inštitútu finančnej politiky, ktorý pôsobí v rámci Matovičovho rezortu, okrem toho podľa slov Richarda Sulíka ukázal, že príjmy z tejto dane budú v budúcom roku iba vo výške 50 miliónov, neskôr v okolí 25 miliónov. Samotný inštitút ešte svoju analýzu nezverejnil, tieto údaje tak nebolo možné overiť.

No ak by sa ročne vyzbieralo aj 365 miliónov, nová daň má jeden háčik. Od konca budúceho roka, maximálne od roka 2024, by už Slovensko ruskú ropu kupovať nemalo. Tento zdroj príjmov teda veľmi rýchlo vyschne. Opatrenia z balíčka pomoci však majú zostať natrvalo.Samotný Slovnaft zároveň v oficiálnom vyhlásení uviedol, že zvýšené náklady vo forme novej dane automaticky premietne do cien svojich produktov. Podľa Sulíka je teda viac-menej jasné, že táto daň bude znamenať zvýšenie cien pohonných hmôt.

Benzín a nafta vyrafinované Slovnaftom pokrývajú podľa Výročnej štatistiky Slovenskej asociácie petrolejárskeho priemyslu a obchodu približne 64 percent domácej spotreby.

Štát teda vyberie viac dane od Slovnaftu, poskladáme sa na to však všetci na čerpacích staniciach.

Ďalšie tajné opatrenia

Ďalších 200 miliónov chce Matovič pokryť takzvanými dynamickými efektmi. Tie už tradične politici radi využívajú, keď celkom nevedia, akými zdrojmi vykryjú náklady, ktoré ich návrh prinesie. Pod touto formulkou sa skrývajú všetky možné pozitívne dôsledky, ktoré daný návrh prinesie.

Ak napríklad budú mať rodiny viac peňazí, dá sa očakávať, že ich aj viac minú, a teda stúpnu príjmy z DPH. Tieto efekty však môžu byť veľmi rôznorodé a nefungujú vždy rovnako, preto je veľmi ťažké ich vyčísliť. To, že Matovičov návrh cez dynamické efekty prinesie 200 miliónov, teda nevie nikto potvrdiť, ale ani vyvrátiť.

Istá časť z potrebných financií by mala pochádzať aj z daňových nadpríjmov, ktoré sa očakávajú. Rozpočet na tento rok sa robil na základe predpokladu, že na daniach štát vyberie 18,72 miliardy. Už v marci však štátni analytici tento odhad aktualizovali na 19,67 miliardy.

Štát tak bude mať miliardu navyše, s ktorou nepočítal. Nato, aby tieto prostriedky mohla vláda použiť už tento rok, je potrebná zmena zákona, to však nie je neprekonateľný problém.

Problém je skôr to, že ide o čiastku, s ktorou nemožno počítať každý rok, a nie je teda veľmi rozumné kryť ňou opatrenia, ktoré majú platiť dlhodobo. Teraz môžeme vďaka nečakane vysokej inflácii počítať s vyššími príjmami z DPH, na budúci rok však môže byť situácia už úplne iná.

To, ako Matovič zoženie ďalších 125 miliónov eur, je tajomstvo. Malo by ísť o opatrenia, ktoré postupne ohlási v priebehu tohto a budúceho týždňa.

Parlament však balík pomoci ani s ním súvisiacu daň z ruskej ropy zatiaľ neschválil. Sulík už ohlásil, že novú daň bude jeho strana vetovať, jedine že by bola vyvážená znížením iných daní. Ak by aj neprešla, pre balík pomoci ako taký by to zásadný problém nebol. Ako totiž vidno, viaceré položky, z ktorých sa má pomoc financovať, sú nepresné a môžu v skutočnosti vyzerať úplne inak. 

Skúsenosti z minulosti však ukazujú, že peniaze sa vždy nejako nájdu. Našli sa na obedy zadarmo, na stoeurový príplatok pre prváka, ako aj na trináste dôchodky a iné sociálne balíčky z dielne Smeru. Vždy nám totiž zostáva možnosť požičať si viac peňazí na trhoch. Pomoc rodinám tak možno raz budú splácať už dospelé deti, ktoré vďaka nej mohli chodiť na krúžky zadarmo. 

Len či sa im to bude páčiť.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.