Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
04. február 2016

Ako učitelia a sestry škodia Smeru

Výsledky prieskumu agentúry Focus ukazujú, že Robert Fico má problém.
Ako učitelia a sestry škodia Smeru

Hoci sa na učiteľskom štrajku aj protestoch sestier zúčastňuje pomerne nízke percento zástupcov oboch profesií, protestujúcim profesiám sa podarilo udať tón predvolebnej kampani.

Ukazujú to aj prieskumy agentúr – napríklad z dát Medianu SK vyplynulo, že slovenských voličov opäť najviac trápi téma zdravotníctva, a to viac než problém utečencov, ktorý ovládal verejnú debatu v uplynulých mesiacoch.

Slováci na strane protestov

Denník Postoj má k dispozícii ďalšie čerstvé dáta, ktoré zozbierala agentúra Focus. Pre Smer nemusí byť ani také znepokojivé, že verejnosť je v pohľade na štrajk učiteľov či hromadné výpovede zdravotných sestier mierne či zreteľne naklonená v prospech protestujúcich.

Ešte väčší problém premiéra Fica sa ukazuje, keď sa bližšie pozrieme na postoje voličov Smeru.

Najskôr všeobecné dáta: za rozhodne alebo skôr opodstatnený pokladá štrajk učiteľov takmer 52 percent občanov, kriticky ho vidí 45,2 percenta. Zaujímavé tiež je, že rozhodných zástancov má tento štrajk medzi 27,5 percentami, kým rozhodných odporcov je iba 18,4.

Ešte o čosi väčšie sympatie požívajú zdravotné sestry – rozhodne alebo skôr ich podporuje 60 percent občanov, opačne to vníma 35,6 percenta.

 

Medzi podporovateľmi oboch profesií sú najviac zastúpení voliči opozície, najzreteľnejšie to vidieť na prívržencoch SaS, Siete a OĽaNO. Samozrejme, to nijako zvlášť neprekvapuje – v prípade pravicových voličov nejde len o prejav sympatie s učiteľmi či sestrami, ale aj o protivládny charakter protestu. Ten zaiste vnímajú aj ľavicoví voliči Smeru, súčasne je však mnohým z nich protest proti systému sympatický.

Zaujímavé sú preto konkrétne čísla. Až takmer 37 percent voličov Smeru pokladá štrajk učiteľov za opodstatnený (opak si myslí 60 percent).

Ešte výraznejšie sympatie pociťujú Ficovi voliči k sestrám, kde sú ich stanoviská rozdelené približne na polovicu (45,5 z nich označuje výpovede sestier za opodstatnené, opačný postoj má 49,5 voličov Smeru).

Obidva štrajky majú najvyššiu podporu v skupine mladých ľudí od 18 do 35 rokov, pričom veľké sympatie vzbudzujú najmä medzi študentmi. Pokiaľ ide o regionálne rozloženie, tak najpozitívnejší pohľad na aktivity učiteľov a zdravotných sestier majú ľudia v Bratislave a na západnom Slovensku.

Aktivity sestričiek zas majú vysokú podporu aj v Žilinskom a Prešovskom kraji – to je opäť citlivé pre Smer, keďže v týchto dvoch regiónoch má strana tradične vysokú voličskú podporu. Najskeptickejší voči obom protestom sú obyvatelia Košického a Banskobystrického kraja. Najnižšiu podporu majú tiež u menej zarábajúcich ľudí, s čistým mesačným príjmom domácností do 500 eur. Aj v tejto skupine sa však podpora blíži k polovici opýtaných.

Inzercia

Prečo majú v Smere strach

To boli dáta a teraz ich stručná interpretácia: samozrejme, pre Smer je pomerne zlou správou, že viac než tretina jeho voličov je na strane štrajkujúcich učiteľov a takmer polovica podporuje ostrý protest sestier.

Pre Smer však majú oba tieto protesty ešte horšie následky. Robert Fico zrazu prestal udávať tón verejnej debaty, na čo bol zvyknutý už od leta minulého roku. Jednoducho vládna strana nemá v týchto týždňoch veci pod kontrolou.

To priamo neohrozuje jej veľké voličské jadro, ale mäkký obal voličov, ktorí majú k Smeru isté sympatie, ale aj výhrady. Robert Fico si to dobre uvedomuje a do volieb chce zabrániť práve tomu, aby sa od neho odklonil tento typ voliča – ten totiž môže napokon voliť nohami (ostať doma) alebo dať hlas napríklad SNS, ktorú potenciálni voliči Smeru v prieskumoch najčastejšie udávajú ako svoju druhú voľbu.

Presun časti voličov k SNS by pre Fica nebol takou tragédiou, keďže Andreja Danka a spol. v parlamente potrebuje, aby zablokoval možnosť vzniku stredo-pravej vlády.

Väčší problém by bol, keby nezanedbateľný počet týchto jeho „mäkkých“ voličov ostal doma. Napokon, v roku 2012 volili Smer desaťtisíce voličov, ktorí v roku 2010 vôbec nešli voliť.

Práve v tomto je dnes Ficov problém: téma utečencov je v povedomí ľudí stále silná, ale už nie dominantná. Navyše zima spôsobuje, že do strednej Európy smerom do Nemecka prichádza menej utečencov. Ak sa teda opäť nezopakuje udalosť podobná Silvestru v Kolíne, teroristický útok či niečo podobné, téma bezpečnosti, na ktorej Fico spolu so sociálnymi balíčkami postavil predvolebnú kampaň, ostane do volieb v popredí, ale nebude hrať prím.

Smer tak nielenže nevie prekryť sociálne protesty svojou agendou, ale musí reagovať na to, že mesiac pred voľbami sú najväčšími témami jeho najväčšie slabosti. Médiá aj opoziční politici takmer dennodenne riešia kauzy s nádychom korupcie. Práve nové korupčné škandály a mediálne silný učiteľský štrajk môžu mobilizovať voličov pravice vo väčších mestách, najmä v Bratislave. Protest sestier má zas potenciál demobilizovať istý typ voličov Smeru.

Vládna strana však prichádza aj o ďalšiu svoju výhodu, ktorou bola vo veľkej časti verejnosti aura kompetentnosti – teda pocit, že strana vie vládnuť a minimálne udržiavať pokojný chod inštitúcií. Zrazu sú však vďaka učiteľom a sestričkám témou verejné služby, ktoré fungujú zle pre ľudí a dobre pre jednotlivcov blízkych Smeru.

A to ani pre volebného mága Roberta Fica nemusí dopadnúť dobre.

 

Foto - TASR

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Dan Kaiser: Babiš je náš divoch

Dan Kaiser: Babiš je náš divoch

S Andrejom Babišom a Istvánom Lékom je v ostrom spore, k Slovákom však cíti prirodzenú náklonnosť. O Andrejovi Babišovi a Slovákoch v Prahe sme sa rozprávali s českým novinárom a komentátorom týždenníka Echo Danom Kaiserom.