Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
25. apríl 2022

Zmena pohlavia

V Česku je možná len s operáciou, nedávno to potvrdil aj Ústavný súd

V susednom Česku sudcovia zamietli návrh, ktorý by umožnil zmenu rodného čísla „nebinárnej“ osoby bez zmeny pohlavných orgánov.

V Česku je možná len s operáciou, nedávno to potvrdil aj Ústavný súd

Ministerstvo zdravotníctva pod vedením Vladimíra Lengvarského nedávno vydalo usmernenie, ktorým zjednodušilo proces zmeny pohlavia pre transrodových ľudí.

Po novom nebude na zmenu pohlavia v prípade transsexuálnej osoby nevyhnutné podstúpiť chirurgický zákrok na odstránenie mužských či ženských pohlavných orgánov ani povinnú kastráciu.

Stačiť bude aj hormonálna liečba v trvaní najmenej jedného roka a presvedčenie danej osoby, že zmena identity je pre ňu nevyhnutná.

Zmena pohlavia len s operáciou

Témou zmeny pohlavia sa koncom marca zaoberal aj český Ústavný súd. O čo presne išlo?

Biologický muž, ktorý sa necíti byť mužom ani ženou, ale osobou „neutrálneho“ pohlavia, sa na súde domáhal zmeny rodného čísla. Ministerstvo vnútra mu to totiž nedovolilo, pretože nepodstúpil operáciu a procesy spojené so zmenou pohlavia.

Keďže mu súd nevyhovel, podal ústavnú sťažnosť. Argumentoval tým, že ako „nebinárna“ osoba má tiež právo, aby sa jeho rodné číslo uvádzalo v „neutrálnom“ alebo ženskom tvare. Chcel, aby sa zrušila časť občianskeho zákonníka a ďalších zákonov, ktoré určujú, že podmienkou úradnej zmeny pohlavia je podstúpenie chirurgického zákroku. Ústavný súd sa zameral výlučne na žiadosť o zmenu rodného čísla, podmienky úradnej zmeny pohlavia neriešil.

Súd napokon návrh na zrušenie platného zákona zamietol.

„V Českej republike sa ľudia delia na ženy a mužov,“ skonštatoval súd. „Toto chápanie binárnej existencie ľudského druhu nemá pôvod vo vôli štátu v zmysle vôle verejnej moci, pretože verejná moc ich iba akceptovala ako spoločenskú realitu.“

V praxi to znamená, že ľudia v Česku, ktorí sa identifikujú ako nebinárni, budú musieť naďalej používať rodné číslo, ktoré dostali pri narodení, alebo musia podstúpiť operáciu. Zamietli tak zavedenie neutrálneho rodného čísla, čo by podľa súdu mohlo byť prvým krokom k legitimizácii tretieho pohlavia. „Podstatným spôsobom by sa rozvoľnili pravidlá na zmenu pohlavia z mužského na ženské a zo ženského na mužské,“ povedala sudkyňa Milada Tomková.

„Bola by to zmena paradigmy, veľká spoločenská zmena, ktorá by sa týkala života všetkých obyvateľov. Ústavný súd nedopustil takú politizáciu svojho rozhodovania a domnieva sa, že je to úloha celospoločenskej a odbornej diskusie.“

Inzercia

Právne alebo evidenčné agendy v Česku sú podľa jej slov založené na rozlišovaní pohlaví na mužské a ženské.

„Je to otázka zdravotníctva, sociálneho zabezpečenia, evidencie obyvateľstva. Ak by sme jedným zásahom do rodného čísla privodili nutnosť zriadiť neutrálne pohlavie, potom by to znamenalo nutne premietnuť tento fakt do právneho poriadku Českej republiky. Bez toho by vznikol chaos,“ dodala Tomková.

Sudcovia, ktorí v prípade rozhodovali, tvrdia, že „úlohou Ústavného súdu nie je ochrana či dokonca presadzovanie moderných trendov, rovnako ako jeho úlohou nie je tieto trendy zastavovať“. Ústavný súd podľa nich nie je a nemôže byť arbitrom vstupujúcim do kultúrnych vojen a aktívne určujúcim smer spoločenského vývoja v Českej republike.

Uznanie existencie žien a mužov nie je z ústavnoprávneho hľadiska podľa súdu problematické a nevzbudzuje ústavnoprávne pochybnosti ani to, že je k mužom a ženám pristupované v určitých prípadoch odlišne či oddelene.

Záborská zareaguje novelou

O rozhodnutie českého Ústavného súdu sa opiera aj poslankyňa za Kresťanskú úniu Anna Záborská, ktorá sa na Lengvarského usmernenie chystá reagovať novelou o mene a priezvisku. 

„Súhlasím s názorom Ústavného súdu ČR. Štát pre svoje rôzne úlohy potrebuje zaznamenávať pohlavie človeka. Zaznamenanie tohto biologického faktu nemá nič spoločné s vnútornou sebaidentifikáciou daného človeka. Rozhodovať o tom, akým spôsobom budú matriky na Slovensku pristupovať k ,zmene pohlavia‘, patrí Národnej rade Slovenskej republiky, nie dokumentom veľmi nízkej právnej sily,“ napísala Záborská.

Podľa poslankyne bolo chybou, že parlament rozhodovanie o „zmene pohlavia“ na matrike napojil na odborné usmernenie ministerstva zdravotníctva.

„Odborné usmernenia v zdravotníctve sa majú týkať zdravotníctva, preň sú určené, a nie administratívnych úkonov štátu v iných oblastiach. Z tohto dôvodu predložím po dohode s ministrom vnútra novelu zákona o mene a priezvisku, kde sa jasne stanoví, že na ,zmenu pohlavia‘ na matrike bude potrebný chirurgický zákrok do druhotných pohlavných znakov a reprodukčnej činnosti žiadateľa o ,zmenu pohlavia‘,“ vysvetlila Záborská. 

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.