Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. apríl 2022, 19:51

Gender

V Česku sa ľudia delia na ženy a mužov, vyhlásil Ústavný súd

Ten zamietol návrh osoby, ktorá sa identifikovala ako „nebinárna“, aby sa zrušila časť občianskeho zákonníka a ďalších zákonov, ktoré určujú, že podmienkou úradnej zmeny pohlavia je podstúpenie chirurgického zákroku.

Navrhovateľ, ktorý sa identifikuje ako príslušník „neutrálneho pohlavia“, podľa portálu Novinky žiadal zmenu rodného čísla, špecificky to, aby sa dvojčíslie vyjadrujúce mesiac narodenia nezvyšovalo o 50. Ústavný súd sa zameral výlučne na túto žiadosť, podmienky úradnej zmeny pohlavia neriešil.

„V Českej republike sa ľudia delia na ženy a mužov. Toto chápanie binárnej existencie ľudského druhu nemá pôvod vo vôli štátu v zmysle vôle verejnej moci, pretože verejná moc ich iba akceptovala ako spoločenskú realitu,” skonštatoval súd, ktorý z tohto záveru zároveň vyvodil, že keď je binárnosť pohlaví ústavne uznaná, je logické, že štát informáciu o pohlaví človeka nejakým spôsobom zaznamenáva.

„Úlohou Ústavného súdu nie je ochrana, či dokonca presadzovanie moderných trendov, rovnako ako jeho úlohou nie je tieto trendy zastavovať. Ústavný súd nie je a nemôže byť arbitrom vstupujúcim do kultúrnych vojen a aktívne určujúcim smer spoločenského vývoja v Českej republike,” dodali sudcovia.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

Dočasne poverená ministerka pre investície Veronika Remišová avizovala návrh úpravy paragrafu 363 či krátenie výsluhových dôchodkov pre policajtov, ktorí boli odsúdení za závažnú trestnú činnosť korupcie alebo ako súčasť organizovanej trestnej skupiny. Naopak uviedla, že poslanci Za ľudí nebudú v parlamente predkladať zákony rozvracajúce štátny rozpočet. (tasr, tv joj)

pred 4 hodinami
pred 7 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.