Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
29. január 2016

Tri veci, ktoré nás môžu naučiť pro liferi v USA

Čo ukázal americký pochod za život? Zhrnuli sme do troch bodov, čím sa môžeme na Slovensku inšpirovať.
Tri veci, ktoré nás môžu naučiť pro liferi v USA

Minulý piatok sme videli na vlastné oči americké pro life hnutie na národnom pochode za život vo Washingtone. Pre snehovú víchricu prišlo síce podstatne menej ľudí než zvyčajne, keďže hlavné mesto v minulosti zažilo aj pol milióna demonštrantov za ochranu života. No aj teraz sme mohli na vlastné oči vidieť, ako v teréne funguje mimoriadne silné a skúsené pro life hnutie v USA.

Zhrnuli sme do troch bodov, čím sa môžeme na Slovensku inšpirovať.

1 Osobnosti

Ľudia milujú dve veci: príbehy a celebrity. Američania to niekedy možno ťahajú do extrémov, ale ak chceme presvedčiť spoločnosť, že pro life postoj dáva zmysel a nie je to úlet akejsi radikálnej menšiny, treba nájsť ľudí s podobnými hodnotami zo sekulárneho prostredia, v ideálnom prípade známych.

Tento rok vo Washingtone rečnila na pódiu bývalá futbalová hviezda Matt Birk. Ten sa pred tromi rokmi po víťazstve svojho tímu v Super Bowle odmietol zúčastniť na stretnutí hráčov s prezidentom v Bielom dome. Bývalému futbalistovi sa nepáčilo, že Obama verejne podporil potratársku organizáciu Planned Parenthood. Nemuselo by pôsobiť zle, keby na slovenskom pochode vystúpila niekedy napríklad mama Petra Sagana.

2 Politický smer

Na pochode v USA bola sympatická jedna vec. Silný odkaz sa niesol už v jeho samotnej trase. Od pamätníka jednej z najväčších osobností americkej histórie (Washington Monument) smerovali zástupy k budove Najvyššieho súdu (obdoba nášho Ústavného súdu). Tam mnohí kľakli na kolená, iní skandovali heslá. Volanie po zmene tak prišlo na miesto, kde sa robia rozhodnutia. Apel na inštitúcie bolo cítiť aj počas pochodu. V tomto smere možno americký pochod označiť za „politickejší“ oproti tým našim.

Inzercia

3 Vytrvalosť

Pro life hnutie v Spojených štátoch má masové rozmery. Na každoročné pochody (aj v iných mestách) sa organizujú pravidelné zájazdy z farností aj škôl. Národný pochod vo Washingtone sa konal po 43-krát. A napriek tomu musia na zásadnú politickú zmenu čakať. To je výzva byť trpezliví a vytrvať, aj v našich podmienkach. Ako hovorí Mons. Charles Pope, ktorý je farárom v centre D. C.: „Konverzia je často beh na dlhé trate.“

Pozrite si:
Fotoreportáž z pochodu vo Washingtone Zdieľať

Čo sme si ešte všimli

Na pochode v USA a jeho sprievodných akciách boli ľudia všetkých vekových kategórií. Napriek tomu bolo výrazne cítiť mladých, niekedy to pôsobilo až tak, že ide o mládežnícku akciu. Videli sme stovky transparentov „Som pro life generácia“.

Samozrejme, ani u nás nie sú už pro life pochody vecou modliacich sa babičiek, naopak, v Košiciach aj Bratislave ľudia mladej a strednej generácie jasne prevažovali. Aj americká skúsenosť ukazuje, že zameranie na mladých je správna cesta a dáva hnutiu dodatočnú silu a atraktívnosť. V tomto duchu – o raste pro life tábora u mladých - nám hovoril aj kardinál Seán Patrick O´Malley, keď sme sa mu počas pochodu prihovorili.

Americký pochod sa líšil v jednej veci. Vo Washingtone bolo oveľa silnejšie cítiť prítomnosť viery. Ľudia dávali zreteľne najavo, že neprišli pochodovať v mene prirodzeného zákona a ľudského rozumu, ale pre Božie prikázania. To je však spôsobené odlišnou kultúrou amerického protestantizmu. V našich podmienkach je predsa len väčšia výzva hovoriť o pro life témach nielen náboženským, ale aj civilným jazykom.

Na Slovensku, kde tvoria praktizujúci kresťania zhruba 25 percent spoločnosti, potrebujeme presviedčať zvyšok spoločnosti, že potraty nesúvisia len s náboženským presvedčením. Inak by požiadavky pro liferov nemali šancu zasiahnuť stred spoločnosti a politiku.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva