Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
07. marec 2022

V službe oligarchov

O čom sa pri Kováčikovi nehovorí

Dušan Kováčik je ďalší z prominentov Ficovej éry, ktorý končí na slobode. Jedna z jeho káuz sa prehliada. Týka sa dvoch pánov z Esetu. 

O čom sa pri Kováčikovi nehovorí

Pri stíhaní Dušana Kováčika sa podarilo zájsť najďalej. Má za sebou obvinenie, väzbu, obžalobu a napokon aj odsúdenie po procese na Špecializovanom trestnom súde (proti ktorému sa odvolal).

Obraz úspešnej očisty Slovenska však kazia dve veci. Prvou je prepustenie Kováčika z väzby. Vonku je nielen on, ale celá skupina, o ktorú sa opieral a pre ktorú údajne pracoval: oligarcha Norbert Bödör, oligarcha Zoroslav Kollár, bývalý policajný prezident Gašpar, Hraško, Krajmer… Vo väzbe boli ich možnosti mariť spravodlivosť obmedzené. Dnes sú všetci na slobode. A dvaja z nich v Dubaji.

Druhá vec, ktorá môže tešiť Kováčika, je úzky záber stíhania. Bývalý špeciálny prokurátor je obžalovaný len za úplatok 50-tisíc eur za prácu v prospech takáčovcov a za účasť v organizovanej skupine bödörovcov. Väčšie hriechy, ktoré sa mu vyčítali – nadpráca pre Haščáka pri vyšetrovaní kauzy Gorila, ochrana „našich ľudí“ z pozadia Smeru, zakrývanie korupcie na úrovni prokuratúry –, ostali nevyšetrené.

Platí to dokonca aj o jednej z „neviditeľných“ káuz, ktorá priamo súvisí s prácou špeciálneho prokurátora pre bödörovcov. A pre dvojicu oligarchov na opačnej strane zákopov – Grunda a Hrubého z Esetu.

Eset, Zoro Kollár a hotel Carlton

Kováčikovi sa médiá vysmievali, že ako špeciálny prokurátor nepodal jedinú obžalobu. Lebo citlivé kauzy zvykol odpratávať do skrine.

Od mája 2020 to však neplatí. Dušan Kováčik urobil niečo, čo nikto nečakal. Podal historicky prvú obžalobu.

Kováčik tým osobne vstúpil do sporu o luxusný bratislavský hotel Carlton. A do obchodného sporu spoločníkov o majetok s hodnotou 60 miliónov eur.

V skratke: dvaja oligarchovia z Esetu, Hrubý a Grund, sa pokúšali z hotela vytlačiť podnikateľa Mikurčíka. Ten sa zas pokúšal vytlačiť ich.

Hotel po obchodno-právnej prestrelke v roku 2017 skončil pod kontrolou Mikurčíka.

Potom sa však stala kuriózna vec. V prospech dvojice z Esetu údajne zabojoval justičný mág a oligarcha Zoroslav Kollár. A jeho partner Norbert Bödör. Spor o Carlton sa rýchlo otočil. Zoro Kollár mal totiž dosah na súdy a obchodný register. Bödörovci zas mali dosah na vedenie NAKA. A na špeciálnu prokuratúru.

Páni z Esetu podali trestné oznámenie na Mikurčíka a jeho manželku. NAKA ich okamžite začala trestne stíhať. A špeciálna prokuratúra ich po vyšetrovaní bleskovo obžalovala. 

Presnejšie: urobil to šéf špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik. Prípad chytil priamo do svojich rúk. Podal historicky prvú obžalobu. Stačilo mu na to pár hodín od prevzatia spisu. Po rozhodnutí osobne informoval iniciátorov stíhania (Grund, Hrubý), že vec je vybavená obžalobou.

Vyzeralo to tak, že Grund a Hrubý z Esetu, resp. ich právnici, v bitke o hotel spojili sily so Zorom Kollárom, bödörovcami a Dušanom Kováčikom. A hotel rýchlo získali späť.

Iste, bola to špekulácia.

Inzercia

Lenže – po zadržaní Kočnera a zaistení jeho správ z aplikácie Threema sa táto špekulácia začala potvrdzovať. Kočner svojim známym písal o tom, že Zoro Kollár pracuje pre podnikateľov z Esetu a proti Mikurčíkovi. Ako prvý na zvláštne Kočnerove správy upozornil Konzervatívny denník Postoj. Ostatné médiá mlčali.

Potom Kočnerove správy čiastočne potvrdila aj zadržaná Jankovská. Alebo Sklenka.

A nakoniec: po voľbách a stíhaní bödörovcov sme sa dozvedeli aj kontext. Norbert Bödör, obchodný partner Zoroslava Kollára a skupina bödörovcov vo vedení polície údajne tvorili organizovanú skupinu, ktorá fungovala ako „vybavovači“ pri ochrane klientov. A pri stíhaní ich rivalov. Súčasťou skupiny, ktorá sa stretávala v utajenom režime, bol podľa obžaloby aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

To by vysvetľovalo, prečo sa zrazu rozhýbal a podal prvú a jedinú obžalobu ako špeciálny prokurátor. Pravdepodobne vybavoval vec podľa záujmov bödörovcov a Zoroslava Kollára. A ich solventnej klientely, od ktorej prevzali úlohu.

Sieť

Aj prípad jedinej obžaloby Kováčika vlastne zapadá do príbehu zločineckej skupiny, ktorú stíha NAKA. Ide v ňom o „politiku“ bödörovcov, ktorí zneužívali vplyv v polícii a na prokuratúre. Tento vplyv zneužívali nielen na ochranu ľudí z pozadia Smeru, ale aj na prácu pre podnikateľov, ktorí zaplatili za „špeciálne služby“.

Podozrenie, že jednou z takých skupín mohla byť aj dvojica z Esetu, ktorá mala problém so 60-miliónovým majetkovým sporom, pôsobí bizarne.

Otázne je len to, či v tomto prípade NAKA vec naplno objasnila a vyšetrila. Alebo ju držala bokom… Pre istotu. Aby nešla proti novej oligarchii, ktorá investovala do médií či do sponzoringu kampane progresívcov a prezidentky. 

To by však nebolo to najhoršie. Je normálne, že niektoré veci sa dajú dobre vyšetriť a uzavrieť obžalobou, pri iných to nejde, lebo chýbajú jasné dôkazy a svedkovia. Dôležité je spočítať bödörovcom (ku ktorým patril aj Kováčik) všetko, čo je možné.

To najhoršie, čo hrozí pri ich stíhaní, je niečo iné: to, že Zoro Kollár a bödörovci by si mohli držať prípad dvoch pánov z Esetu ako „jadrový kufrík“. Teda ako zastrašovaciu zbraň, ktorú by mohli používať v pozičných hrách. S varovaním, že stíhanie bödörovcov nesmie zájsť priďaleko. Lebo v takom prípade so sebou stiahnu nielen oligarchov Smeru, ale dvoch vplyvných pánov z opačného konca ihriska…

Pri takýchto „dilemách“ nikdy nezaškodí pripomenúť staré pravidlo: padni, komu padni, a meraj rovnakým metrom. Selektívna spravodlivosť nie je spravodlivosť. NAKA a špeciálna prokuratúra by mali vyšetrovať a stíhať všetky prípady korupcie a klientelizmu, ktoré sú im známe. Bez akéhokoľvek ohľadu na to, ktorý z klientov bödörovcov bol červený a ktorý modrý.

Inými slovami, Kováčik prezývaný „brzda“ by mal byť stíhaný nielen za to, čo zastavil a odpratal. Stíhaný by mal byť aj za jedinú obžalobu, ktorú hyperaktívne podal ako figúra bödörovcov.

A ako figúra oligarchov v iných farbách.

Ak sa to nepodarí, jedného dňa sa pristihneme, že opäť tvrdneme v ére, ktorú vystihujú dve strohé slová: náš človek.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.