Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
16. november 2021

Francúzi zmenili vlajku – a nikto si to nevšimol

Francúzi zmenili vlajku – a nikto si to nevšimol

Modro-bielo-červená trikolóra Francúzska má už vyše dvesto rokov a patrí medzi najľahšie rozoznateľné vlajky na svete.

O to prekvapivejšie je, že Emmanuel Macron pred rokom dal vlajky vejúce na Elyzejskom paláci v Paríži vymeniť – bez povšimnutia verejnosti.

Až 14. novembra upozornilo rádio Europe 1, že sa trikolóra vejúca nad palácom prezidenta zmenila. Rozhodnutie malo padnúť už 13. júla 2020, keď za účasti Macronových poradcov a niekoľkých námorníkov zo sprievodu admirála Bernarda Rogela bledší pruh na trikolóre nahradila tmavšia námornícka modrá, akú používa aj francúzske námorníctvo.

Vznik trikolóry siaha späť do Francúzskej revolúcie, keď revolucionári z kráľovskej bielej vlajky strhli ľalie ako symbol monarchie a vlajku doplnili o červený a modrý pruh, reprezentujúci farby Paríža. Novú vlajku francúzske vojská rozšírili po Európe, na vrchole moci Paríža viala od Atlantického oceánu až po Moskvu a majster propagandy Napoleon dával šíriť zobrazenia trikolóry, ako hrdo veje v popredí pyramíd.

Po Napoleonovej porážke sa nový francúzsky kráľ Ľudovít XVIII. pokúsil o znovuzavedenie vlajky dynastie Bourbonovcov, no bolo neskoro. Biely teror si znepriatelil veľkú časť spoločnosti a Júlová revolúcia v roku 1830 natrvalo zmietla ľaliovú vlajku. Legendárny Delacroixov obraz La Liberté guidant le peuple sa verejnosti vryl do pamäti a modrá, biela a červená navždy zostali farbami Francúzska.

Naposledy bola vlajka zmenená v roku 1976, keď vtedajší prezident Valéry Giscard d’Estaing dal nahradiť tmavú námornícku modrú o čosi svetlejším odtieňom. Mala tak lepšie ladiť s európskou vlajkou, ktorá pri oficiálnych udalostiach takmer vždy visela po jej boku.

Macronova vlajka sa teraz vracia k pôvodnému tmavšiemu dizajnu spred roku 1976. Podľa Elyzejského paláca je námornícka modrá „elegantnejšou“ a má byť odkazom na revolúciu, ako aj na vlajku, za ktorú Francúzi bojovali v oboch svetových vojnách. Špekulácie, podľa ktorých by zmena odtieňa modrej naznačovala akési dištancovanie sa od Európskej únie, Paríž odmieta.

Foto TASR/AP

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.