Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
05. január 2021

Profesionálny dezinformátor Milan Žitný

Profesionálny dezinformátor Milan Žitný

Bývalý novinár nie je bezpečnostný analytik, ako ho titulujú niektoré médiá.

Pôvodne som sa nechcel venovať Žitného výrokom, ale po čerstvom zverejnení dokumentov k samovražde Milana Lučanského je potrebné sa k nim ešte vrátiť.

Milan Žitný bol prvým, kto v rozhovore pre Pravdu odistil granát a jeho slová začali následne žiť vlastným životom.

Len si pripomeňme: Žitný takmer bezprostredne po samovražde povedal, že ministerka Kolíková klame, keď hovorí, že generál Lučanský si neudrel oko, ale „pravda je taká, že generál Lučanský vo svojej cele porušil istý denný poriadok, na to ho dozorca upozornil, došlo k slovnej potýčke, potom k strkaniu, dozorca si zavolal ďalších troch kolegov, a tí ho zbili tak, ale tak ho dokopali do tváre, do tela, dotĺkli, že ho museli potom previezť do prešovskej nemocnice, tam neboli schopní to riešiť, tak ho doviezli do Ružomberka, tam dokonca ešte eskorta bola natoľko drzá, že ho sotili na stoličku, pretože si odmietol sadnúť, tak ho sotili tak, že spadol, udrel si hlavu, stratil vedomie, tak sa ešte narýchlo muselo robiť CT-čko. (…) Toto všetko sa tam reálne odohralo s dozorcami, strkaniu a tí Lučanského zbili a dokopali tak veľmi, že ho museli previezť do nemocnice“.

Ďalej tvrdil, že vo väzbe malo prísť k zastrašovaniu, vydieraniu či vyhrážaniu sa, odkázal, nech si všetci špeciálnu komisiu strčia za klobúk a zakončil to emocionálne tým, že „som nahnevaný, lebo mi zabili kamaráta“.

V Pravde z toho spravili titulok, zo samovraždy sa tak stala niečo ako vražda. Redaktor denníka sa ani podotázkou Žitného neopýtal, odkiaľ tie závažné informácie o brutálnom dobití má, či tomu nasvedčujú (dovtedy utajené) lekárske správy, poslucháči to dostali ako fakt, akoby bol sám Žitný všetkého svedkom.

Jeho emocionálne a sugestívne slová zaplavili internet, len na Youtube si ho vypočulo 400-tisíc ľudí, skutočný zásah bol násobne väčší. V podobnom duchu sa vyjadrovali aj iní, napríklad Fedor Flašík. Ale ten nemá punc nezávislého odborníka, ktorého by médiá pravidelne oslovovali k rôznym bezpečnostným otázkam. Aj preto to bol Žitný, ktorý mal na rozšírenie verzie o Lučanského nesamovražde najväčší vplyv – Pellegrini a najmä Fico už k tomu nemuseli nič dodávať, len sa tragickú udalosť snažili politicky využiť. V čase, keď je väzobne stíhaná policajná elita z ich éry a prichádza na ďalších najbližších, tak nie je pre Smer a Hlas nič lepšie než mať svojho alternatívneho Kuciaka a na tejto emócii ísť vláde po krku.

Ale späť k Žitnému: údajný bezpečnostný analytik neprišiel po piatich dňoch ani s jediným dôkazom, že by bol Lučanský 9. decembra zbitý. O ničom takom nehovoril samotný Lučanský ani jeho advokát (Žitný to vysvetľuje tým, že v takom prípade by boli stíhaní bachari, ale aj samotný Lučanský, na ktorého by našili útok na verejného činiteľa). Lenže o zraneniach, aké by musel utrpieť po útokoch v miere a intenzite, ako ich opísal Žitný, nič nehovoria ani zverejnené lekárske správy, videli ho viacerí lekári, okrem zranenia oka nič nenašli.

Žitného obvinenie je mimoriadne vážne, aj preto by sa ho denník Pravda, ktorý ho pravidelne oslovuje ako dôveryhodného odborníka, mal aspoň teraz opýtať, odkiaľ čerpal svoje informácie. Minimálne by si mala tú úlohu spraviť redakcia Pravdy, ktorá to pustila do sveta.

Problém je, že s najväčšou pravdepodobnosťou už nič také nasledovať nebude. Stačí si pripomenúť, ako vystupoval Milan Žitný bezprostredne po zavraždení Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Aj vtedy sa vyjadroval autoritatívne a budil dojem, že vie toho viac ako iní: „Vrah chcel destabilizovať štát. Vybrali si Kuciaka, pretože bol slušný, milý, sympatický, nikdy nikomu neublížil a zároveň sa vedelo, že pripravuje článok o prepojení mafie a politikov. Aj keď článok neprinášal nič nové, hodilo sa to, aby padla vláda.“

Opäť to boli slová navonok nezávislého odborníka Žitného, ktoré by lepšie nesformulovali ani v centrále Smeru, len na to krátko po vražde nenašli odvahu. Napokon, ani sám Robert Fico sa neznížil na Žitného úroveň a nespochybňoval, že by Kuciaka nedali zabiť kvôli jeho práci, z povalenia vlády obviňoval opozičnú reakciu na vraždu.

S tým, akú váhu majú Žitného zaručené informácie, mám aj osobnú skúsenosť. Krátko na to, čo som vydal knihu Hra sa skončila o kauze Cervanová, Žitný na Facebooku vyrukoval s tým, že skutočným vrahom Ľudmily Cervanovej bol istý Citrón, čo je prezývka vtedy známeho recidivistu. Žitný k tomu ešte aj pridal detaily, ako ju mal Citrón zavraždiť, až sa zdalo, podobne ako teraz, že disponuje aj kamerovým záznamom. Samozrejme, vtedy ani potom neprišiel ani s nepatrnou indíciou, ktorá by tomu nasvedčovala – jediné, čo mi je o tom známe, že túto konšpiráciu šírili vo svojom prostredí aj odsúdení Nitrania (Žitný sa dobre pozná s Františkom Čermanom), bola to ich alternatívna verzia popri arabskej stope.

Takto funguje Milan Žitný.  Nie je žiaden nezávislý bezpečnostný expert, ale profesionálny dezinformátor, ktorý sa tak správa niekedy možno preto, aby bol zaujímavý, inokedy preto, lebo tým háji iný záujem. Ak neveríte mainstreamovým médiám, urobili by ste zle, ak by ste sa spoľahli na čo len jedno slovo z úst Milana Žitného.

Odporúčame