Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
30. máj 2018

Lučanský je kaliňákovský typ, ale aj on môže mať strach

Nový policajný prezident bol dôležitým kolieskom Roberta Kaliňáka v systéme, ktorým si udržiaval policajný zbor pod svojou kontrolou.
Lučanský je kaliňákovský typ, ale aj on môže mať strach

Nový prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský počas tlačovej konferencie 30. mája 2018 v Bratislave. FOTO TASR – Pavel Neubauer

Ministerka vnútra dnes predstavila nového šéfa polície. Nominovala Milana Lučanského, doterajšieho šéfa policajnej inšpekcie, ktorého do tejto funkcie nominoval Robert Kaliňák.

Ešte pred oznámením jeho nominácie sa objavili správy o nezrovnalostiach v jeho majetkových pomeroch či známostiach s podnikateľmi s čudnou povesťou.

K tomu všetkému dodávame ešte jeden pohľad z inej perspektívy.

Funkcia šéfa policajnej inšpekcie je len zriedka predmetom verejnej pozornosti, keďže ide o internú záležitosť polície. V médiách sa objavuje takmer výhradne vtedy, keď sa objavia pochybnosti v konaní policajtov a inšpekcia ich konanie preveruje.

Z pohľadu policajtov je však inšpekcia systém, ktorý má dosť právomocí, aby dokázal manipulovať fungovanie polície. Má kompetencie, aby dokázala legálnym spôsobom zasahovať do fungovania policajta, ktorého si vyberie, obmedzovať jeho fungovanie či dôsledne preveriť, čo všetko vie. Či už kvôli tomu, že inšpekcia má podozrenia na jeho zlyhanie, ale aj vtedy, ak príde zadanie „ho odstaviť“ alebo zabrzdiť.

Preto bol šéf policajnej inšpekcie pre Roberta Kaliňáka dôležitým kolieskom v systéme, ktorého cieľom bolo udržať policajný zbor pod svojou kontrolou. Fungujúc v tieni dokázala „poriešiť“ nevhodných policajtov či šéfov celých úsekov. V prípade Milana Lučanského mu jeho povaha umožňovala bez rozpakov robiť aj zásahy drsnejšej povahy.

Nominácia Milana Lučanského je preto opatrením, ako udržať Kaliňákovu políciu nezmenenú.

Inzercia

Z toho, čo vieme o fungovaní Milana Lučanského ako šéfa policajnej inšpekcie, si dovoľujeme jednu nepriaznivú predpoveď o tom, aký efekt bude mať jeho nominácia.

V policajnom prostredí sa za posledné mesiace objavilo viacero signálov o tom, že aj medzi policajtmi na rozličných úrovniach a v rozličných funkciách narastá nespokojnosť s tým, ako sa narába so závažnými zisteniami a rozrobenými prípadmi. A s tým, že polícia si voči verejnosti neplní svoju úlohu tak, ako by naozaj dokázala.

Títo boli v poslednom čase o niečo odvážnejší ako predtým. Z pohľadu establišmentu však aj nebezpečnejší.

Pre nich má byť Lučanského nominácia signálom, že všetko zostáva po starom. To nie je dobrá správa.

Ale tiež nech majú na pamäti, že policajný šéf je dnes oveľa krehkejšia funkcia, ako bola ešte v polovici februára. Verejnosť má dnes oveľa menej zhovievavosti voči kaliňákovským praktikám v polícii a so záujmom čaká na také odhalenia.

A aj Milan Lučanský má z toho strach, hoci sa za každú cenu bude tváriť, že to tak nie je.

Odporúčame