Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
13. august 2020

Aká je životná úroveň v Bielorusku?

Aká je životná úroveň v Bielorusku?

Z pohľadu Slovenska nie závideniahodná.

Protesty proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka dostali Bielorusko do stredu mediálneho záujmu. Na sociálnych sieťach a v debatách pod článkami občas zaznieva od slovenských diskutérov, že aj keď táto krajina nie je práve demokraciou, jej ekonomika sa vraj nachádza v celkom dobrom stave. Je to skutočne tak? Samého má zaujímalo ako vlastne vyzerajú bieloruské čísla. Závery?

Niežeby bieloruská ekonomika nemala svoje svetlé momenty a pozoruhodné ostrovčeky. Ako napríklad v podobe Hi-Tech Parku na predmestí Minska, ktorý IT-firmám ponúka zvláštny regulačný režim. Alebo v podobe zopár priemyselných značiek ako BelAZ, vyrábajúci impozantné nákladné vozidlá.

Bielorusko sa vyznačuje príjmovým rovnostárstvom a štát tu kontroluje odhadom až dve tretiny ekonomiky. Počas Lukašenkovej vlády hospodárstvu pomáhalo aj jeho faktické subvencovanie zo strany Ruska.

No materiálna životná úroveň obyvateľstva je lepšia akurát tak v porovnaní so susednou Ukrajinou. Tabuľka nižšie zachytáva porovnanie vybraných štátov strednej a východnej Európy v ukazovateľoch ako priemerná mzda, minimálna mzda, či HDP na obyvateľa v parite kúpnej sily.

Krajina

Priemerná mzda

Minimálna mzda

HDP/obyv. (PPP)

Ukrajina

  356 EUR

146 EUR

10 130 USD

Bielorusko

  428 EUR

129 EUR

21 224 USD

Rusko

  584 EUR

140 EUR

30 820 USD

Bulharsko

  692 EUR

312 EUR

26 034 USD

Lotyšsko

1113 EUR

430 EUR

23 987 USD

Litva

1381 EUR

607 EUR

38 751 USD

Slovensko

1086 EUR

580 EUR

38 321 USD

Poľsko

1212 EUR

591 EUR

35 651 USD

Zdroj: Štatistické úrady jednotlivých krajín, TradingEconomics.com, TheGlobalEconomy.com, Medzinárodný menový fond.

Bielorusko má podľa týchto čísiel dvojnásobne vyššie HDP na obyvateľa i vyššiu priemernú mzdu ako Ukrajina. No nechytá sa ani na Bulharsko (jeden z najchudobnejších štátov EÚ), nieto ešte na Slovensko. Bielorusko má nižšiu priemernú mzdu ako je slovenská minimálna mzda.

Zaujímavé je tiež porovnanie s Poľskom, Litvou a Lotyšskom, teda trojicou susedov Bieloruska, ktorí sú v EÚ (s dvomi poslednými menovanými boli Bielorusi súčasťou Sovietskeho zväzu). Tieto tri krajiny sú už očividne ekonomicky niekde inde.

Mimochodom, spomenuté Bulharsko je Bieloruskom tesne predbehnuté v Indexe ľudského rozvoja (HDI), ktorý zohľadňuje aj sociálne ukazovatele. Bulharsko je tu 52., Bielorusko obsadilo 50., kým Rusko 49. miesto.

Pre porovnanie, Slovensko je v HDI na 36. mieste, Poľsko na 32. a Česko dokonca na 26. mieste spomedzi štátov sveta.

Život v autoritárskom režime tiež ešte neznamená neprítomnosť korupcie. Slovensko sa v Indexe vnímania korupcie so všetkými svojimi problémami nachádza na 59. mieste, no Bielorusko je na tom ešte horšie, so 66. miestom spomedzi 198 hodnotených krajín sveta. Poľsko, bieloruský sused, je na 44. mieste (čím vyššie umiestnenie, tým je krajina menej skorumpovaná), Litva dokonca len na 35. mieste...

Ťažko odhadnúť ako skončia súčasné protesty. Aj čísla vyššie môžu naznačiť, prečo Bielorusi protestujú. V každom prípade, Bielorusko má potenciál, aby sa jeho obyvateľom darilo lepšie.

Na snímke ženy s bielymi kvetmi pochodujú v Minsku za protestujúcich, ktorí boli zranení počas posledných protestných zhromaždení po nedeľných prezidentských voľbách. FOTO TASR/AP

Odporúčame