Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
28. júl 2017

Smrteľne chorý Charlie Gard dnes zomrel

Smrteľne chorý Charlie Gard dnes zomrel

Smrteľne chorý 11-mesačný chlapček Charlie Gard dnes krátko po 19. hodine stredoeurópskeho času zomrel po tom, čo bol odpojený od pľúcnej ventilácie. „Náš krásny chlapček odišiel. Sme na teba veľmi hrdí, Charlie,“ povedala pre Daily Mail jeho mama Connie Yatesová.

Charlie trpel veľmi zriedkavou vrodenou genetickou poruchou, ktorá spôsobuje slabosť svalov a poškodenie mozgu. Vplyvom choroby nebol schopný samostatne dýchať a niekoľko mesiacov ho pri živote udržiavali prístroje. Jeho rodičia viedli súdny spor s londýnskou nemocnicou o to, aby ho mohli previezť do USA, kde by podstúpil experimentálnu liečbu. Od ľudí sa im na to aj podarilo vyzbierať 1,5 milióna dolárov. Nemocnica namietala vážnosťou Charlieho zdravotného stavu a tým, že podporné prístroje mu spôsobujú utrpenie, ktoré odporúčali ukončiť.

Zápas bol ostro sledovaný na celom svete a vyvolal veľkú diskusiu o rodičovských právach a etike starostlivosti o zomierajúcich. Rodičia dlho sa vlečúci zápas nakoniec vzdali tento pondelok, podľa posledných zdravotných výsledkov Charlieho by už bolo aj na potenciálnu experimentálnu liečbu neskoro.

Foto: facebook.com/Charliegardsfight

Odporúčame

Film Mlčanie a skutočný príbeh, ktorý sa za ním skrýva

Film Mlčanie a skutočný príbeh, ktorý sa za ním skrýva

Film „Silence“ („Mlčanie“) od renomovaného režiséra Martina Scorseseho, nakrútený podľa románu Shusaku Enda, rozpráva príbeh dvoch jezuitských kňazov, ktorí sa v 17. storočí vydávajú do Japonska, aby tam vypátrali otca Ferreiru, ktorý mal po krutom mučení zaprieť svoju vieru.