Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K veci Spoločnosť
16. január 2016

Tajná vojna Pia XII. proti Hitlerovi

Pius XII. nielen že nebol „Hitlerovým pápežom“. Podľa novej knihy organizoval rozsiahlu sieť špiónov, ktorí mali Hitlera zosadiť či zabiť.
Tajná vojna Pia XII. proti Hitlerovi

V roku 1963 inscenoval Rolf Hochhuth svoju hru Námestník a svet odvtedy musel počúvať falošné obvinenie, že pápež Pius XII. bol „Hitlerov pápež“. Informovaní ľudia po celé desaťročia tušili, že ide o úmyselné skreslenie. Dnes už však vieme bez akejkoľvek pochybnosti, že tieto obvinenia boli nielenže nepravdivé, ale že v skutočnosti to bolo presne naopak.

Keď sa kardinál Eugenio Pacelli stal v roku 1939 Piom XII., šéf nacistickej SS Heinrich Himmler prikázal laicizovanému katolíckemu kňazovi Albertovi Hartlovi pripraviť na nového pápeža spis. Hartl dokumentoval, ako Pacelli využíval v prospech Cirkvi konkordát, ktorý vyjednal s novou Hitlerovou vládou v roku 1933, a minimálne 55-krát sa Hitlerovi formálne sťažoval na jeho porušenie.

Pacelli takisto obvinil nacistický štát z plánov na zničenie Cirkvi a „zvolával celý svet na boj proti Ríši.“ Ešte horšie bolo, že Pacelli hlásal rasovú rovnosť, odsudzoval „povery o rase a krvi“ a odmietal antisemitizmus. Na záver cituje Hartl kolegu dôstojníka SS: „Nejde o to, či bude nový pápež bojovať s Hitlerom, ale ako.“

Sieť špiónov s prístupom k nacistickým funkcionárom posielala do Vatikánu životne dôležité informácie, okrem iného bojové plány, ktoré sa ďalej postupovali Spojencom. Zdieľať

Medzitým Pius organizoval stretnutia s nemeckými kardinálmi a diskutoval s nimi o probléme Hitler. Prepisy prezrádzajú Piove sťažnosti: „Nacisti maria učenie Cirkvi, zakázali jej organizácie, scenzurovali jej tlač, zadebnili jej semináre, zhabali jej vlastníctvo, vyhodili jej učiteľov a zatvorili jej školy.“ Citoval istého nacistického funkcionára, ktorý sa chválil: „Po porážke boľševizmu a judaizmu zostane jediným nepriateľom katolícka Cirkev.“

Mníchovský kardinál Michael von Faulhaber vzniesol obvinenie, že problémy sa začali po encyklike S úzkostlivou starosťou (Mit brennender Sorge, uverejnenej v roku 1937 po nemecky, nie po latinsky). Tento text, ktorý čiastočne napísal Pacelli ešte prv, než sa stal pápežom, Hitlera rozzúril. Faulhaberovi pápež odpovedal: „Nemecká otázka je pre mňa najdôležitejšia. Jej riešenie si vyhradzujem pre seba... Z princípu sa nemôžeme vzdať... Keď vyskúšame všetko, a oni ešte stále budú chcieť vojnu za každú cenu, budeme sa brániť... Ak odmietnu, musíme bojovať.“

Faulhaber odporúčal „tajné intervencie“. Navrhoval, aby nemeckí biskupi „našli spôsob, ako doručovať Vašej Svätosti čerstvé a presné správy“. Vroclavský kardinál Adolf Bertram dodal: „Musíme to urobiť ilegálne. Keď sa sv. Pavol nechal spustiť v koši z damaských hradieb, ani on nemal povolenie od polície.“ Pápež súhlasil.

Tak sa zrodil plán na vytvorenie špionážnej siete, ktorá okrem iného podporovala sprisahania s cieľom zabiť Hitlera.

Mark Riebling: Cirkev špiónov. Pápežova tajná vojna proti Hitlerovi

Pius XII.: Hitlera treba odstrániť

Mark Riebling vo svojej strhujúcej knihe Church of Spies: The Pope’s Secret War Against Hitler (Cirkev špiónov: Pápežova tajná vojna proti Hitlerovi) využíva novozverejnené vatikánske zložky a tajné prepisy živo dokumentujúce špionážne taktiky, ktoré využíval Pius XII. na podporu zvrhnutia nacistického režimu.

Po Hitlerovej invázii do Poľska v roku 1939 pápež reagoval na správy o ukrutnostiach proti Židom a katolíkom. V encyklike Summi pontificatus odmietol rasizmus s tým, že ľudstvo je zjednotené v Bohu. Takisto odmietol aj útoky na judaizmus.

Pápež si za to získal všeobecné uznanie – titulok v New York Times hlásal „Pápež odsudzuje diktátorov, porušovanie zmlúv a rasizmus“ – no podľa neho to ešte nestačilo.

V roku 1942 sa Müllerovi podarilo prepašovať do Vatikánu Dietricha Bonhoeffera s cieľom naplánovať stratégiu, „aby sa premostili priepasti medzi vierami a kresťania mohli koordinovať svoj boj proti Hitlerovi.“ Zdieľať

Pius bol presvedčený, že nacistický režim spĺňa nevyhnutné podmienky pre tyranicídu uvedené v cirkevnej náuke (tyranicída je zabitie tyranského vládcu, pozn. redakcie Postoj), a preto dovolil jezuitom a dominikánom, ktorí sa zodpovedali priamo jemu, aby pomáhali pri tajných operáciách. Jeho hlavným operatívcom – Gestapo mu hovorilo „najlepší agent vatikánskej rozviedky“ – bol Josef Müller, právnik a hrdina z 1. svetovej vojny.

Müller zostavil sieť podobne zmýšľajúcich „priateľov z armády, z vysokej i právnickej školy s prístupom k nacistickým funkcionárom, ktorí pracovali v novinách, bankách a dokonca aj v samotnej SS.“ Posielali do Vatikánu životne dôležité informácie, okrem iného bojové plány, ktoré sa ďalej postupovali Spojencom. V roku 1942 sa Müllerovi podarilo prepašovať do Vatikánu Dietricha Bonhoeffera s cieľom naplánovať stratégiu, „aby sa premostili priepasti medzi vierami a kresťania mohli koordinovať svoj boj proti Hitlerovi.“

Atentáty na Hitlera zlyhali z dôvodu, ktorý Müller nazval „diablovo šťastie“. Riebling však na margo týchto snáh poznamenáva: „Všetky cesty skutočne viedli do Ríma, na pracovný stôl s jednoduchým krucifixom a s výhľadom na fontány na Svätopeterskom námestí.“

Inzercia

Josef Müller (27.3.1898 – 12.9.1979) – pápežova spojka medzi Nemeckom a Rímom, po vojne patril medzi zakladeľov nemeckej politickej strany CSU

Pápež by silnými vyjadreniami poškodil nemecký odboj

Po nevydarenej operácii Valkýra v roku 1944 Müllera zatklo Gestapo. Objavilo správu na pápežskom papieri od pápežovho hlavného pobočníka (otca Leibera), ktorá znela: „Pius garantoval spravodlivý mier výmenou za ‘elimináciu Hitlera’.”

Müllera zaviezli do Buchenwaldu. 4. apríla 1945 previezli Müllera spolu s Bonhoefferom do Flossenburgu. V rámci zinscenovaného procesu boli odsúdení na smrť.

Bonhoeffera okamžite popravili. Müllera a iných väzňov však zo strachu pred blížiacimi sa americkými jednotkami prepravila SS do Dachau, potom do Rakúska a nakoniec do severného Talianska, kde ich oslobodila 15. americká armáda.

Dôstojníci americkej rozviedky vzali Müllera do Vatikánu. Ohromený pápež ho objal a podľa vlastných slov mal pocit, „akoby sa z hrozného nebezpečenstva vrátil jeho vlastný syn“.

Riebling prezrádza, ako sa počas Müllerovej návštevy vo Vatikáne americký diplomat Harold Tillman pýtal, prečo Pius nehovoril počas vojny otvorenejšie:

Müller odpovedal, že jeho protinacistická organizácia v Nemecku veľmi trvala na tom, aby sa pápež počas vojny zdržal akýchkoľvek verejných vyjadrení, ktoré by konkrétne menovali nacistov a odsudzovali ich, a zároveň odporúčal, aby sa pápežove slová obmedzovali len na všeobecné vyjadrenia... keby bol pápež konkrétny, Nemci by ho obvinili, že podľahol našepkávaniu cudzích mocností, a nemeckí katolíci by museli čeliť ešte väčšiemu podozreniu, pričom by mali veľmi obmedzenú slobodu pri svojom odpore voči nacistom. Podľa Dr. Müllera malo katolícke hnutie odporu v Nemecku politiku, že pápež má stáť stranou a zápas s nacistami bude viesť nemecká hierarchia vo vnútri Nemecka. Podľa Dr. Müllera sa pápež riadil touto radou počas celej vojny.

Vďaka Rieblingovmu vyčerpávajúcemu výskumu sa dnes dokážeme nadobro vysporiadať s absurdnými tvrdeniami o Piovi XII. Nebol to „Hitlerov pápež“: bol Hitlerovým úhlavným nepriateľom.

George J. Marlin
Autor je predseda správnej rady organizácie Aid to the Church in Need USA (Pomoc Cirkvi v núdzi). Najnovšie napísal knihu Christian Persecutions in the Middle East: A 21st Century Tragedy (Prenasledovanie kresťanov na Blízkom východe: Tragédia 21. storočia.)

Pôvodný text: Pius XII’s Secret War Against Hitler, medzititulky redakcia, ilustračné foto: catholicweekly.com.au, flickr.com (CC BY 2.0).

Rubrika K veci je tvorená autorskými článkami prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, vychádza s podporou Kolégia Antona Neuwirtha.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Ako ďalej, islam?

Ako ďalej, islam?

Islamský svet je zjavne na križovatke. Vyberie si návrat k militantnému islamu prvého storočia po Mohamedovi alebo modernizáciu?

Ako sme sa dostali do tohto kultúrneho zmätku?

Ako sme sa dostali do tohto kultúrneho zmätku?

Keď katolíci v Amerike prehrali najnovšiu veľkú bitku, pýtal som sa sám seba, ako sme sa do tohto zmätku dostali? Čo spôsobilo, že sa príliv obrátil proti nám? dawson21-a.jpg Christopher Dawson Znova som sa začítal do knihy Porozumieť Európe, ktorú som prvýkrát otvori...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.