Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
10. február 2022

7 dní v kocke

Dobré správy. Pandemická kampaň sa skončila

V rubrike 7 dní v kocke Dag Daniš komentuje hlavné témy týždňa. 

Dobré správy. Pandemická kampaň sa skončila

TASR. Nemecký policajt hliadkuje pred pumpou, kde zákazník zastrelil pumpára, ktorý od neho vyžadoval rúško.

1. Uvoľnime sa

Začneme príjemnou správou. Pandemické manévre sú odpískané. Je koniec. Padajú tlaky na povinné očkovanie, padá povinné nosenie rúšok. A ďalšie obmedzenia. 

Klinický režim postavený na masovej disciplíne, kontrole a priepustkách na slobodu sa nepresadil. Rozpadáva sa. Ak sa nestane nič nečakané, o pár týždňov by sa mal pandemický poriadok celkom uvoľniť. 

Už to nie je len názor, ale prognóza tých, ktorí rozhodujú. Obrat priznal aj hlavný architekt pandemických reštrikcií, ktorý ešte donedávna naliehal na povinné a intenzívne boosterové dávky – Anthony Fauci. Poradca amerického prezidenta pre pandemickú politiku.

V rozhovore pre Financial Times ohlásil radikálnu otočku celkom otvorene: „čaká nás koniec všetkých opatrení spojených s pandémiou vrátane povinného nosenia rúšok“.

Ochorenie kovid už budú podľa Fauciho riešiť prevažne ambulancie, regionálni hygienici zameraní na ohniská, nemocnice. A ponuka dobrovoľného očkovania s prioritou pre rizikové skupiny. Presne tak, ako sme na to boli roky zvyknutí pri sezónnej chrípke.

Obrat nie je len matný plán, v mnohých krajinách začína byť realitou. Briti vycúvali z očkovacej povinnosti pre zdravotníkov. Nasledujú ich Nemci. Mnohé krajiny rušia kovid pasy (priepustky na slobodu) aj nosenie rúšok. 

Samozrejme, vírusy a iné patogény tu ostanú. Patria k ľudstvu. Bude sa s nimi ďalej bojovať a aj so zapojením úradov. No už zrejme nebudú tak drasticky zneužívané na presadzovanie programu plošného očkovania a nového pandemického poriadku, ktorý stojí na sústavnej kontrole a obmedzovaní základných práv ľudí.

Zvláštne je, že zmena nastavenia a veľké uvoľňovanie prichádza v čase, keď sú denné reporty o počte „pozitívnych prípadov“ rekordné. A keď nemocnice ostávajú zaťažené kovidovými pacientmi.

Čo je za náhlym politickým obratom v prístupe k pandémii, nevieme. Môžeme vychádzať len z faktorov, ktoré sú zjavné.

Jeden z nich je politický a právny. Pandemický režim sa ukázal ako dlhodobo neudržateľný. Hlavne v slobodnej západnej spoločnosti. Väčšina ľudí pristúpila na očkovanie aj obmedzenie slobody. No program pravidelnej vakcinácie je pre veľké skupiny ľudí neprijateľný. Búria sa, protesty a „pochody slobody“ naberajú intenzitu aj širokú podporu. Deje sa to vo všetkých západných krajinách. 

Presadzovanie pandemického režimu proti verejnému odporu bolo pre vlády vyčerpávajúce. A vysoko riskantné. Viedlo to k spoločenskému rozvratu a k radikalizácii stúpencov aj odporcov opatrení. Predpoklady o „veľkom zomknutí“ verejnosti padli. Tá je rozoštvaná spôsobom, aký sme nevideli desaťročia. Ďalší tlak na udržanie plošných opatrení by bol možný len s nástrojmi represie a policajného štátu. 

Druhý faktor je medicínsky. Ukázalo sa, že nový koronavírus nie je až taký stabilný, mutuje rýchlejšie, než sa očakávalo. Efektivita vakcín s príchodom omikronu klesá k úrovni 50 percent. Nie je to málo, no nie je to ani dosť na skoncovanie s vírusom. Navyše, už to nie je také naliehavé, nové varianty koronavírusu majú nižšiu smrtnosť. 

Na druhej strane: rastú obavy z nepriaznivých účinkov očkovania na zdravotný stav. EMA priznáva, že opakované boostery môžu poškodiť a preťažiť imunitný systém. 

K pochybnostiam prispeli aj dáta z americkej armády. Podľa lekárov a právnikov, ktorí na vec upozornili, po začiatku povinného očkovania vojakov v roku 2021 výrazne rástli hlásené prípady neurologických problémov či pľúcnych embólií (čo sa potvrdzuje aj v iných databázach). Kauzálna súvislosť s očkovaním je nepotvrdená, no vec by mala ostať predmetom skúmania. Časová spojitosť je zrejmá a bolo by nemorálne, ak by sa táto otázka odsúvala či rovno tabuizovala. Určite si zaslúži odpovede. 

Proti frekventovanému očkovaniu novými látkami sa začala búriť veľká časť lekárov (hlavne v krajinách, kde bolo očkovanie zdravotníkov povinné). Alebo vedcov z regulačných úradov... 

Očkovacej kampani postavenej na segregácii neočkovaných už ostal len politický a mediálny pohon. A to na zvyšovanie tempa a stupňovanie boja s „vnútorným nepriateľom“ nestačilo.

Slovom, riziká pandemického režimu prevážili nad benefitmi.

Možno si teraz niektorí čitatelia povedia, že reči o klinickom režime a obmedzovaní slobody sú prehnané, veď sme tu predsa mali a stále máme pandémiu, hrozbu pre verejné zdravie, ktorá zabíja ľudí a s ktorou treba zápasiť. Iste, to sedí. Len je rozdiel, či sa s epidémiami bojuje primeranými opatreniami na úrovni medicíny a zdravotníckych úradov – alebo rozsiahlymi zásahmi vlád do najzákladnejších práv. So zmenami ústavy, Trestného zákona, zavádzaním priepustiek, cenzurovaním kritických vedcov…

Ak šírenie strachu a pandémiu konečne vypneme, infekcie tým nezmiznú. No aj tak sa veľa zmení.

Rozdiel zrejme pocítime už čoskoro.

A dúfajme, že pri ďalších obdobách pandémie už budeme poučení. A nezopakujeme extrémy a sociálne experimenty z roku 2021.

Tlaky na kontrolu spoločnosti, presadzovanie poriadku a zavádzanie „digitálnych pasov“ (priepustiek) tu v rôznych podobách ostanú, no musia mať svoje právne aj morálne hranice a hranice únosnosti. A tie boli prekročené. 

2. Vojenská dohoda 2022

Slovensko úctyhodnou rýchlosťou schválilo vojenskú dohodu so Spojenými štátmi.

Oficiálne sa volá obranná dohoda, no je to zavádzanie. Kto si dohodu prečítal, určite zistil, že úlohou amerických ozbrojených síl v Kuchyni a Sliači nebude brániť Slovensko. Letecké základne potrebujú Američania pre účely skladovania a prepravy zbraní. Majú slúžiť ako dopravné uzly a muničné, respektíve palivové sklady pri prípadnej mobilizácii americkej armády vo východnej Európe. Predpokladaným cieľom vojenských transportov cez Slovensko budú Poľsko, Pobaltie alebo Ukrajina. Tej Američania dodávajú zbrane, muníciu a do istej miery aj kontraktorov zo súkromných vojenských agentúr (žoldnierov).

Inzercia

Ako sme už viackrát upozornili, vojenská dohoda nijako nesúvisí s NATO. Naopak, Alianciu odsúva na vedľajšiu koľaj.

A nabok odsúva aj kľúčové európske štáty (Nemecko, Francúzsko, Taliansko), ktoré presadzujú celkom inú bezpečnostnú politiku v Európe ako Spojené štáty s Britániou.

Štáty západnej Európy nechcú stupňovanie ani zmrazovanie konfliktu, tlačia na bezpečnostné dohody s Ruskom a na postupné odzbrojovanie na kontinente. Vrátane obmedzenia jadrových a raketových zbraní.

Američania majú počas najbližších desiatich rokov trochu iné plány. Rátajú s Ukrajinou v NATO a s „oslobodením Krymu“. Potvrdili to v charte o strategickom partnerstve s Ukrajinou (november 2021). S ukrajinskou vládou už dlhšie plánovali medzinárodné vojenské cvičenia na Ukrajine. Podľa pôvodných zámerov mali prebiehať od februára 2022. Tieto plány zas mohli hnať do protiopatrení a pohotovosti ruské sily, ktoré už niekoľko mesiacov manévrujú pri hraniciach s Ukrajinou a k februáru 2022 rozsah nasadenia stupňujú. 

Jednoducho, aktívni sú nielen Rusi. Aj Američania udávajú tempo manévrov a konfliktu. A, samozrejme, následne chránia Európu pred hrozbou.

Veď o to ide.

3. Ponížené Nemecko

Odhadnúť, ako presne vyzerajú americké zámery, by bolo trúfalé. Môžeme len predpokladať, že nechcú dohodu s Ruskom a odzbrojovanie v Európe. A zároveň nechcú ani veľkú vojnu, v ktorej by Rusko obsadilo Ukrajinu a vytláčalo americké sily z Čierneho mora (a rumunských prístavov).

Pravdepodobne im vyhovuje udržiavanie napätia – a rola vojenského patróna Európy. Zrejme potrebujú aj to, aby aj naďalej cez Ukrajinu prúdil na západ ruský plyn (Ukrajina má mamutie dlhy voči menovému fondu aj Spojeným štátom, výnosy z tranzitu sú kostrou jej devízových príjmov).

V pondelok sa americký prezident Biden stretol s nemeckým kancelárom Scholzom. Biden po stretnutí s prísnou tvárou vyhlásil, že rusko-nemecký plynovod Nord Stream II sa vypne, ak by Rusko podniklo inváziu na Ukrajinu. Scholz stál vedľa neho. No hovoril inak. Odmietol spomenúť Nord Stream. A opakoval, že prípadné sankcie budú tvrdé a po spoločnej dohode. Zdôrazňoval slovo spoločnej… Čím naznačil, že od Američanov očakáva rešpektovanie nemeckých postojov.

Médiá nemeckého kancelára kritizovali za to, že bol na rozdiel od Bidena nekonkrétny a aj po novinárskych otázkach odmietal jasne pomenovať a potvrdiť to, čo sľuboval Biden.

Pohoršenie médií je zvláštne. A opatrná pozícia nemeckého kancelára je pochopiteľná. O nemeckých kohútikoch na plynovodoch by mala rozhodovať nemecká vláda, čiastočne možno aj Európska komisia, no určite nie Biely dom.

Je asi trápne, ak sa nemeckí ministri, poslanci a elity vládnych strán dozvedia z novín, ako sa Joe Biden chystá odstaviť Nemecko od plynovodu. Hlavne ak je známe, že nemecká vláda pracuje na rokovaniach s Ruskom a Ukrajinou o znížení vojenského napätia na východe Európy.

Kým nemecký kancelár s ministrami dumal, ako politickou cestou urovnať konflikt a tmiť zbrojenie vo východnej Európe, na amerických základniach v Nemecku pristáli americkí vojaci. Aby sa presunuli ďalej na východ. 

4. Keď padajú hviezdy

V prehľade ešte krátko spomenieme zvláštny úkaz, ktorý mnohých zaskočil.

Mediálna oligarchia ako Facebook, Twitter, Google či CNN – vlastníci dát – dlho žila v presvedčení, že má pevné pozície. Také pevné, že môže v záujme pokroku cenzurovať vlastných používateľov, ak jej budú smrdieť ako „toxickí“ (toto slovo propaganda miluje).

Twitter likvidoval účty s miliónmi sledovateľov, Google, resp. Yutube takisto. Nevypínali len Trumpa a republikánov, išli ďalej. Nikto predsa nesmie hlásať, že vakcíny nie sú bezpečné. Jednoducho, vypínali veľkú časť vlastnej klientely. A nie podľa zákonov, ale podľa vlastných pravidiel.

Mohli si to dovoliť. Trh mali podelený a všetci rástli. Tí, ktorí v cenzúre, pardon, v boji za čistotu obsahu zachádzali najďalej, dokonca naliehali na tých opatrnejších a tolerantnejších (Facebook), aby smelo pridali.

A potom zrazu narazili. V posledných týždňoch a dňoch sa ich organický rast zastavil. Na akciových trhoch začali padať. Presnejšie, začali sa prepadávať. Vlastníci dát prišli o miliardy.

Príčiny nebudeme rozoberať. Je ich viac. Zaujímavé a pravdepodobne pozitívne budú následky. Mediálna oligarchia a vlastníci sietí si asi budú musieť trochu viac ceniť svojich používateľov. A pri tlakoch na reguláciu obsahu a prevýchovu spoločnosti budú musieť zohľadňovať aj slobodu slova. A iný názor.

Náraz nepostihol len siete a platformy, ale aj médiá. Žiarivým príkladom je CNN. Roky sa správala ako líder globálnej progresívnej žurnalistiky. Viedla aktivistické jednostranné kampane proti Trumpovi, ignorovala kauzy Bidenovcov. Po páde Trumpa sa postavila na čelo zápasu za povinné očkovanie – a proti „dezolátom“. Nahovárala si, že v pokrokovom ťažení jej ide karta.

Potom sa zobudila. A zistila, že prišla o 80 percent divákov.

Súdruhovia a súdružky zo CNN asi niekde urobili chybu.

Poučenie: buď sa médiá spamätajú, prestanú slúžiť v režimových kampaniach ako aktivisti a vrátia sa ku kritickej žurnalistike. Alebo prestanú byť relevantné.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.