Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
26. január 2022

Vzťah k Rusku

Nemecká zahraničná politika leží v troskách

Zatiaľ čo svet v napätí hľadí na rusko-ukrajinskú hranicu, nemecká diplomacia zametá jeden škandál za druhým.

Nemecká zahraničná politika leží v troskách

Admirál Kay-Achim Schönbach. Zdroj foto – DW

Týždeň škandálov sa začal, keď si editor britského UK Defence Journal George Allison pri trasovaní dodávok britských protitankových zbraní do Kyjeva povšimol, že lietadlá neleteli priamou cestou, ale vyhli sa nemeckému vzdušnému priestoru. Allison špekuloval, že príčinou mohlo byť to, že Berlín zabránil preletu.

Tvrdenie dementovalo nemecké aj britské ministerstvo obrany, ktoré zhodne potvrdili, že Briti o prelet nikdy nepožiadali, a Allison sa za chybu ospravedlnil. Prípad však napriek tomu poukazuje na to, aký nízky kredit má Berlín v očiach svojich spojencov.

Fakt, že tento nízky kredit nie je bezdôvodný, ukázal krátko nato druhý škandál – Nemecko zakázalo Estónsku vývoz húfnic na pomoc Kyjevu. Húfnice sovietskeho pôvodu z výzbroje NDR Estónci od Nemcov odkúpili, no Nemecko si naďalej vyhradzuje právo veta v prípade, že by ich Tallinn chcel podať ďalej. Túto právomoc sa Berlín rozhodol využiť a nápad posilniť obranyschopnosť Ukrajiny zatrhol.

Reštriktívne správanie nemeckej politiky pri dodávkach zbraní už dlhšie irituje zvyšných členov NATO. Obzvlášť pri spoločných zbrojných projektoch sa Briti a Francúzi stretávajú s problémom, že Berlín odmieta dodávať kľúčové súčiastky a ohrozuje tak miliardové kontrakty, čo sa ukázalo aj pri predaji 48 stíhačiek Eurofighter na Blízky východ.

A aj keď v prípade Saudskej Arábie sú diskusie o vývoze zbraní skutočne namieste, neochota Berlína dohodnúť sa na kompromise so svojimi partnermi ohrozuje európsku spoluprácu v zbrojnom priemysle, na ktorej Berlínu údajne tak veľmi záleží. Nie je preto náhodou, že Veľká Británia svoju novú stíhačku Tempest vyvíja bez Nemcov.

Čoraz osamotenejší Berlín

V situácii, v ktorej Ukrajina už osem rokov čelí agresii zo strany násobne väčšieho suseda a hrozí dokonca otvorená invázia, sa pretrvajúce nemecké odmietanie dodávok zbraní Kyjevu nedá vysvetliť inak ako ideologickou zanietenosťou.

Berlín zostáva čoraz osamotenejším, už aj Holanďania zmenili pozíciu a podporujú dodávky zbraní na pomoc Kyjevu.

Spiegel preto píše: „Najväčším hendikepom pre nemeckú zahraničnú politiku je dnes kancelárska strana SPD.“ A to tak nie je bez dôvodu: „Časť problému spočíva v tom, že s Gerhardom Schröderom, Ruskom plateným lobistom, sa často stále zaobchádza ako s normálnym bývalým kancelárom a Elder Statesmanom.“

Zatiaľ čo Riga, Tallinn či Londýn sa snažia odradiť Moskvu od vojenského vpádu, zdržanlivosť nemeckých sociálnych demokratov iba utvrdzuje Moskvu, že môže konať bez konzekvencií, a ostatných členov aliancie, že na Berlín sa nemožno spoľahnúť.

„V Poľsku a iných východoeurópskych krajinách sa mnohí pýtajú, akú hru v konflikte na Ukrajine Nemecko vlastne hrá,“ kritizoval štátny tajomník na poľskom ministerstve zahraničných vecí Szymon Szynkowski vel Sęk.

Berlín napokon po kritike zo svojej pozície ustúpil a oznámil, že estónsky prípad „preverí“. Či to čosi zmení na konečnom výsledku, však zatiaľ nevedno.

Kauza Admirál

Problémy sa ešte vyostrili, keď veliteľ nemeckého námorníctva admirál Kay-Achim Schönbach pri návšteve Indie vyhlásil, že Krym je stratený, odmietol možnosť ruskej invázie na Ukrajine a namiesto toho špekuloval o možnom spojenectve medzi NATO a Moskvou, „pretože potrebujeme Rusko proti Číne“.

Inzercia

Nie je vôbec prekvapivé, že odlišné zložky ozbrojených síl vnímajú možné hrozby rôzne. Vzhľadom aj na presvedčenie amerického námorníctva, že Peking je omnoho nebezpečnejší než Moskva – čo je dané aj relatívnou slabosťou ruského námorníctva – fakt, že námorný dôstojník aj v týchto týždňoch vníma prioritne hrozbu zo strany Číny, nijako zvlášť neprekvapí.

Svojimi špekuláciami však Schönbach ďaleko prekročil kompetencie svojej funkcie. Nebyť krízy na Ukrajine by to možno ešte ustál, ale spolu s vyhláseniami časti nemeckých politikov o kríze vo vzťahoch s Estónskom a spolu s rastúcou nedôverou spojencov voči Berlínu admirál definitívne prestrelil.

Odstúpenie admirála bolo jedinou možnosťou, ako sa vyvarovať úplne inej kríze – vo vzťahoch s Čínou. Predstava nemeckého admirála, ktorý kuje alianciu medzi NATO a Ruskom, Peking isto nepotešila a na rozdiel od Washingtonu Berlín ešte zďaleka nemá jasno v otázke, či je preň vzostup Číny bezpečnostným problémom.

Ako píše Spiegel, „pekný Kay“ mal dlho povesť provokatéra, ktorý nedomyslenými výrokmi riskuje funkciu: „Na oficiálnych recepciách sa občas nenápadne prihrnuli jeho nadriadení, aby ochránili muža s ohnivou hlavou v admirálskej uniforme pred tým, aby sa pred cudzími preriekol.“

Aj Frankfurter Allgemeine Zeitung komentuje: „Kto ako viceadmirál a šéf námorníctva štátu NATO v uniforme indickým hostiteľom vykladá o krížovej výprave proti Číne a malých teritoriálnych pásmach na Ukrajine, torpéduje povesť Nemecka a aliancie. Ministerke obrany Christine Lambrechtovej nezostávalo nič iné než ho zbaviť zodpovednosti.“

Samotný odchod admirála však nestačí na napravenie pošramoteného nemeckého renomé.

Bývalý diplomat a predseda Mníchovskej bezpečnostnej konferencie Wolfgang Ischinger sa pýta: „Koľkí v Berlíne si skutočne uvedomujú, ako masívne naša zmätená ukrajinská politika škodí nielen Nemecku, ale aj celej EÚ? Naši východní partneri sa čoraz viac prikláňajú k USA/NATO a dôveryhodnosť EÚ trpí.“

Bez reštartu nemeckej zahraničnej politiky sa Berlín nezbaví tieňa podozrenia, že nemeckým politikom sú peniaze z Kremľa prednejšie než bezpečnosť celej Európy. A dovtedy budú aj všetky plány čoraz užšej európskej integrácie len prázdnymi rečami. Pretože Nemci s obľubou nadávajú na Viktora Orbána, keď blokuje spoločný postup v zahraničnej politike.

Ibaže zabúdajú, že v súčasnej kríze jednotu Únie nepodrýva Budapešť ani Varšava, ale samotný Berlín.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.