Andrej Žiarovský

Andrej Žiarovský

Absolvoval MBA na Prague International Business School. Pôsobil v korporátnych štruktúrach viacerých energetických spoločností na Slovensku a v Českej republike. Pôsobí v energetike. Dlhodobo sa zaoberá vojenskou a námornou históriou. Publikuje na Slovensku a v Českej republike. Okrem iného je spoluautorom monografie Bitva v Otrantské úžině a životopisnej štúdie o kniežati Johannesovi von und zu Liechtenstein.

  Strana 1

  Pokorenie hrdého Francúzska
  História Pokorenie hrdého Francúzska

  Na konci júna 1940 celý svet zatajil dych. Francúzsko, považované za najmocnejší štát Európy, kapitulovalo. To, na čo cisárskemu Nemecku nestačili štyri roky, zvládol Hitlerov Wehrmacht za šesť týždňov.

  Spor o Koneva
  Spor o Koneva

  Českú spoločnosť polarizuje spor o sochu maršala Koneva, ktorá donedávna stála na jednom z pražských námestí.

  Srdečná dohoda z rozumu
  Srdečná dohoda z rozumu

  V apríli 1904 sa udialo niečo, čo bolo po stáročia nepredstaviteľné. Dediční nepriatelia, Francúzsko a Veľká Británia, ktorí medzi sebou bojovali o hegemóniu už od stredoveku, uzavreli spojeneckú dohodu.

  Moskva 1991 – tri dni bez vlády
  Moskva 1991 – tri dni bez vlády

  Pred pár týždňami prebehla ruskými a niektorými európskymi médiami správa, že 25.februára tohto roku zomrel posledný maršal sovietskej éry a zároveň jedna z kľúčových postáv moskovského pokusu o puč v roku 1991, Dmitrij Jazov. Pritom, bežne sa o udalostiach, ktoré sa odohrali v Moskve medzi 19. a 21.augustom 1991, v dnešnom Rusku takmer nehovorí.

  Zlatý štandard nad zlato?
  Zlatý štandard nad zlato?

  Na konci minulého roku sme boli svedkami pokusu posilniť našu zvrchovanosť tým, že zásoby zlata NBS deponované v zahraničných centrálnych bankách vrátia na rodnú hrudu. Politické ťahanice vyšli do stratena, ale príbeh zlata si rozhodne zasluhuje pozornosť.

  Strana 1