Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
14. január 2022

Bye bye Pfizer

Ako za pár dní urobili zo zodpovedného očkovanca de­zolát­a

Mám neočakávaný a naliehavý problém: rakúska vláda skrátila platnosť covidpasov pre dvakrát očkovaných na šesť mesiacov.

Ako za pár dní urobili zo zodpovedného očkovanca de­zolát­a

FOTO TASR – Roman Hanc

Chcem to týmto článkom oznámiť všetkým: naozaj mám vážny problém. Vláda krajiny, v ktorej žijem, skrátila platnosť covidpasov pre dvakrát očkovaných z deväť na šesť mesiacov.

To náhle rozhodnutie má ďalekosiahle dôsledky. Znamená to, že do 1. februára, keď začne u nás platiť povinné očkovanie, bude v Rakúsku približne 900-tisíc neočkovancov. Zaočkovaní sú, ale len dvoma dávkami, platnosť covidpasov im v týchto dňoch a týždňoch vyprší.

Rakúske úrady budú týchto ľudí považovať za neočkovaných.

Keďže v mojej krajine platí už presne dva mesiace nemilosrdný lockdown pre nezaočkovaných, títo ľudia sa ocitnú v lockdowne. Môžu už len ísť do práce, do kostola a do potravín. Vstup do reštaurácií, kaviarní, na kúpaliská, do múzeí, na kultúrne a športové podujatia majú zakázaný.

Ja som jedným z nich. Druhú dávku som dostal 24. júla.

1. februára sa premením zo zodpovedného očkovanca na nezodpovedného, ktorý podľa slov francúzskeho prezidenta už „nemá občianske práva“ a podľa slov slovenského ministra obrany sa mením na „opicu“. Skrátka na dezoláta.

Zdesene som sa ponoril do FAQ rakúskeho ministerstva zdravotníctva a hneď mi vyskočil ďalší problém. Mám ešte menej času, ako som si pôvodne myslel.

Aj keby som šiel medzi 21. a 31. januárom na tretiu dávku, ani to by mi príliš nepomohlo. Keďže by som už takto nedodržal 180-dňovú lehotu, v ktorej mám povinnosť ísť na tretiu dávku, dostal by som zase len covidpas dvojočkovanca.

Nie je mi jasné, čo by to znamenalo vo vnútrozemí, ale v každom prípade by som nemohol slobodne cestovať.

Voľný návrat do Rakúska majú len trojočkovanci.

Nikdy som an­tivaxerom ne­bol, antivaxerstvo je pre mňa čis­tá exo­tika. Zdieľať

Vláda ma teda tlačí k múru. Mám presne šesť dní na to, aby som sa vyhol osudu podčloveka. Nedajú mi šancu ani žiadnu alternatívu.

Čítam u antivaxerov, že „radi vo svojich ra­doch privítame aj opi­chan­cov bez plusky“. Teda prijali by ma medzi seba aj s mojimi dvoma dávkami. To je od nich milé, cel­kom som sa však ešte nevcítil do takej úlohy.

Nikdy som an­tivaxerom ne­bol, pred covidom som ani nikoho takého nepoznal, antivaxerstvo je pre mňa čis­tá exo­tika. Na jar minulého roka som sa do očkovania doslova hrnul.

Paradoxom tejto desivej situácie je, že obdobie, ktoré žijeme, vôbec nevyzerá zle.

Ak sa rozhliadnem po Európe, zistím, že veľký počet krajín prešiel na primerané protipandemické opatrenia. Na rozdiel od minulej zimy, keď – s výnimkou Švédska – celá EÚ trčala v nekonečnom lockdowne, je teraz už len jedna krajina (Holandsko) zalockdownovaná.

Keďže medzitým máme už dosť dôkazov o tom, že omikron je nebeským darom, ktorý umožňuje so značne zníženým rizikom značné zvýšenie prirodzenej imunity v populácii, mnohé vlády postupujú už podľa tých poznatkov.

Teraz to už zďaleka nie je len Švédsko, ktoré si zachovalo cit pre mieru, no aj celá Škandinávia, Anglicko, Maďarsko, Poľsko a veľká časť strednej a východnej Európy.

Začiatkom týždňa som bol v najzaočkovanejšej krajine Európy, v Portugalsku. Tamojšia vláda mesiac dopredu avizovala novoročný lockdown, ale napokon ho zrušila. Pochopila, že s nástupom omikronu už nie je potrebný. Portugalsko zaznamenáva 40-tisíc infekcií denne, no úmrtnosť je stále nízka. Opatrenia sú minimálne, certifikát o očkovaní nehrá v každodennom živote rolu, priepustka do krajiny a do baru je test. Portugalci majú rozum.

V Portugalsku som nazrel do svetlejších zajtrajškov.

No ja nešťastník som poslovenčeným Rakúšanom, mám teda tú smolu, že som vydaný na milosť dvom vládam, ktoré sa v týchto mesiacoch opustili zo všetkých európskych najviac.

Inzercia

Rakúšania majú smolu, že sa práve ich štát ako prvý premenil na policajný apartheid režim. Zdieľať

Slováci majú smolu, že v Ománe zrejme príliš pieklo, lebo minister zdravotníctva po návrate vyhlásil pravidlo, ktoré vyčnieva aj v dlhej histórii pandemických kravín, a je to nevídaný výsmech zdravému rozumu: Slovensko skrátilo platnosť certifikátu prekonania na tri mesiace a platnosť očkovania na deväť mesiacov.

Nepoznám inú krajinu, v ktorej platí absurdný nepomer 3 : 9.

Keby rozhodla veda, muselo by to byť naopak.

Štúdie, ako napríklad z lekárskej univerzity v Grazi, ukázali, že ešte osem mesiacov po prekonaní bola hladina protilátok stabilne vysoká. O očkovaní sa to nedá povedať. Práve mnohí seniori nemajú už štyri alebo päť mesiacov po očkovaní žiadne protilátky.

Rakúšania majú smolu, že sa práve ich štát ako prvý premenil na policajný apartheid režim, v ktorom sa minister vnútra chváli, že policajti za jeden pracovný deň vykonali 33-tisíc kontrol v neesenciálnych obchodoch.

Na rozdiel od Slovenska sa tá segregácia v Rakúsku totiž kontroluje. Policajti a úradníci v civile chodia aktívne loviť neočkovaných. Práve v týchto dňoch vystupňovali represiu ešte viac. Do mojej dedinskej kaviarne prichádza takmer každý deň kontrola. Je to hanba a des.

Ani v Rakúsku, ani na Slovensku už nevidno, že by vláde šlo o zdravie. Podobá sa to skôr na pomstu a trestanie neposlušných. Ako keby chceli napichať tú exspirujúcu látku do každého bez ohľadu na vek, vulnerabilitu a protilátky.

Mňa napríklad núti vlasť k okamžitému boosteru, hoci to z lekárskeho hľadiska rozhodne nemám odporúčané.

Nedávno som si dal urobiť protilátkový test, výsledok bol 94,2 IU/ml. Preložené pre malý zvyšok čitateľov, ktorí si ešte nedorobili doktorát z imunológie: ja srším protilátkami.

Pri hranici 25 IU/ml je čas na ďalšiu dávku, hladina 50 alebo 60 je považovaná za úplne fajn – a ja mám 94. Nie je to moja zásluha, môj imunitný systém je jednoducho silný, mám ho po mame. Bolo mi povedané, že minimálne dva-tri mesiace nemám čo riešiť.

Mám päť-šesť dôvodov, prečo som prestal Pfizeru a jeho zástupcom veriť. Zdieľať

Aj tak to teraz riešim. Obrovské množstvo protilátok v mojom tele nezaváži, rovnako ako nezaváži nulový výskyt protilátok v tele spoluobčana, ktorý má päť mesiacov po poslednej dávke platnú priepustku na slobodu, ale v skutočnosti je úplne nechránený.

Na jar a v lete som to ešte nevidel, ale teraz mám čoraz viac dojem, že naše vlády sa správajú ako obchodní zástupcovia Pfizeru. Aj pre toto prestávam tej firme veriť.

Stále vychádzam z toho, že Comirnaty je dobrá vakcína, ktorá nám, rovnako ako ostatné vakcíny, v istom období pandémie veľmi pomohla, zachránila asi len v Európe desiatky tisíc životov, ak nie viac. Stále si myslím, že sa nezaočkovaní slovenskí seniori zachovali nerozumne.

No začal som byť podozrievavý. Mám päť-šesť dôvodov, prečo som prestal Pfizeru a jeho zástupcom veriť, nabudúce to možno vysvetlím podrobnejšie.

Je to nadlho, ten čas teraz nemám, musím vyriešiť akútny problém, že sa medzi 21. januárom a 1. februárom stanem v Rakúsku úradne certifikovaným dezolátom.

Urobil som rozhodnutie: na tretiu dávku nejdem. Nehnevajte sa, Pfizerovci, permanentku zruším. Nehrali ste fér.

Ďalej som sa rozhodol, že prejdem k inému poskytovateľovi. Ten sa volá omikron.

Priznám sa, som z toho v strese. Mám už len zopár dní.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.