Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
05. január 2022

Polícia bez súdnosti

Čo je ešte horšie než ulica pomenovaná po Jozefovi Tisovi

Nielen o jednom absurdnom obvinení NAKA z konca roka 2021.

Čo je ešte horšie než ulica pomenovaná po Jozefovi Tisovi

Ulica vo Varíne, zdroj YouTube

Až donedávna sa zdalo, že pre spravodlivosť na Slovensku nebolo nič horšie, ako keď polícia a prokuratúra nestíhali korupčné zločiny, dokonca sa s ich elitnými protagonistami sprisahali.

Už sme si však viackrát otestovali, aké nebezpečenstvo prináša, keď orgány činné v trestnom konaní opantá myseľ jednorozmerného rotvajlera, ktorý vetrí zločin všade, odkiaľ fúka momentálna politická či spoločenská objednávka.

Toho sme boli svedkami aj na samom sklonku minulého roka.

Extrémisti z Varína

Je správne, že polícia pod tlakom zhora prísnejšie dohliada na dodržiavanie protipandemických opatrení. Ale je celkom absurdné, keď polícia zadrží majiteľa reštaurácie či klubu, ktorý tieto opatrenia údajne porušil, a drží ho v cele predbežného zadržania celých 12 hodín v priestore dvakrát dva metre. Presne to sa stalo šéfredaktorovi .týždňa a majiteľovi Klubu pod lampou Štefanovi Hríbovi, ktorý pritom údajne z vlastnej iniciatívy prišiel na políciu vypovedať a vysvetliť okolnosti, prečo sa v jeho prevádzke zdržiavalo istý čas viac ľudí.

Nemenej absurdne pôsobí predsilvestrovská akcia NAKA, ktorá obvinila desiatich poslancov obce Varín z extrémizmu, konkrétne „z prejavu sympatie k skupine, hnutiu alebo ideológii smerujúcej k potlačeniu základných ľudských práv a slobôd“. Ide o paragraf, za ktorý týmto poslancom hrozí trest odňatia slobody na pol roka až tri roky. Poslanci Varína čelia podľa doterajších správ tomuto vážnemu obvineniu z dôvodu, že nehlasovali za návrh miestnej poslankyne Lenky Tichákovej premenovať Ulicu Jozefa Tisa.

Na prvý pohľad je to groteska ako z Kocúrkova. Vyšetrovateľ NAKA obvinil z extrémizmu aj poslankyňu Andreu Rosenbergovú, ktorá sa na hlasovaní o tomto návrhu ani nezúčastnila, a nielen to, podľa Denníka N sa dokonca v minulosti vyjadrovala za premenovanie tejto ulice.

Na zasadnutí obecného zastupiteľstva, ktoré sa o tejto téme konalo minulý rok v auguste, nedal zo zúčastnených poslancov nikto najavo svoje sympatie k Slovenskému štátu, k fašizmu a ani len k samotnému Tisovi. Varínski poslanci sa so svojou kolegyňou Tichákovou preli čisto o formálno-procesnú stránku veci.

Ticháková totiž navrhla, aby sa „Ulica Dr. Jozefa Tisu“ (v čase pomenovania ulice išlo o gramaticky správny tvar, dnes sa však uprednostňuje skloňovanie podľa vzoru „chlap“, teda „Tisa“) po 28 rokoch konečne premenovala. Deviati poslanci sa stotožnili s výhradou, že kolegyňa sa týmto postupom dopustila vážneho procesného pochybenia, ich zdôvodnenie bolo, že ulica sa nedá zmeniť prijatím uznesenia, ale na základe všeobecne záväzného nariadenia. Takisto argumentovali, že ulica s názvom Kamence, na ktorú chce Ticháková premenovať Tisovu ulicu, už existuje – ide o ulicu v priamom susedstve s „ulicou Dr. Jozefa Tisu“ a keby sa jej názov rozšíril aj na ňu, podľa poslancov by to spôsobilo chaos.

Deviati poslanci tak nehlasovali za Tichákovej návrh (nehlasovali ani proti, jednoducho sa zdržali). Prijali však iné uznesenie, v ktorom konštatujú, že Tichákovej návrh berú na vedomie, nesúhlasia s jej názorom, že súčasný názov ulice je v rozpore s legislatívou, a preto sa budú možnou zmenou názvu zaoberať „až po predložení výsledkov prešetrenia podnetu prokuratúrou a NAKA, ktoré sa aktuálne meritom veci zaoberajú“.

Už v auguste bolo totiž známe, že židovské občianske združenie B´nai B´rith Tolerancia podalo podnet na generálnu prokuratúru, či názov tejto ulice neporušuje zákony. Vyšetrovať to začala NAKA, ktorá mesiac pred augustovým zasadaním miestnych poslancov spustila trestné stíhanie.

Z augustovej zápisnice vyplýva, že poslanci si výsledok vyšetrovania zjavne predstavovali tak, že polícia a prokuratúra povedia, či je názov Tisovej ulice v súlade so zákonmi, a podľa toho sa potom zariadia. Povedané inak, stavili na vyčkávací modus, aby si s touto témou, ktorá rozdeľuje Varínčanov, nemuseli sami páliť prsty.

Lenže prokuratúra a NAKA siahli rovno po najtvrdšom trestnoprávnom nástroji.

A tak sa nám koncom roka v rovnakom čase naskytol nasledujúci obraz: protiextrémistická jednotka NAKA obviňuje z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd deviatich mužov, ktorí hajlovali v jednej revúckej krčme, pričom na tele mali vytetované symboly nacizmu a neonacizmu. A z toho istého prečinu obviňuje aj deviatich (nehlasujúcich) varínskych poslancov.

Tichákovej dobrý boj

Nech je obvinenie varínskych poslancov akokoľvek absurdné, zápas Lenky Tichákovej za premenovanie ulice si zaslúži ocenenie.

Samotnej Tichákovej sa tento príbeh osobne dotýka, keďže býva na Ulici Dr. Jozefa Tisu, ktorej názov schválili v roku 1993 obecní poslanci v eufórii zo vzniku samostatného štátu. Postava vojnového prezidenta Jozefa Tisa sa vtedy predrala z katakomb, o Tisovi sa predošlých 40 rokov nehovorilo, a ak áno, tak len podľa schém komunistickej komunistickej historiografie. Tisov príbeh tak bol opradený rôznymi legendami, k čomu prispela aj jeho poprava v roku 1947 vrátane faktu, že niektoré body obžaloby ako rozbitie ČSR boli proti Tisovi zjavne ideologicky vykonštruované.

Skutočné vyrovnávanie sa so Slovenským štátom aj Jozefom Tisom tak mohlo nastať až v atmosfére slobodnej spoločnosti po roku 1989.

Lenka Ticháková sa názvom svojej ulice začala zaoberať v roku 2016 po tom, čo sa do parlamentu dostala Kotlebova ĽSNS. Poslankyňa stavila na miestny aktivizmus, písala texty do obecných novín, susedov presviedčala, prečo treba zmeniť názov ulice, ktorá je ako jediná na Slovensku pomenovaná po Tisovi, pričom ten nemá s dedinou nič spoločné a okrem toho je to neúctivé voči 25 židovským rodinám, ktoré žili kedysi vo Varíne, no po vojne sa už nikto z nich nevrátil.

Poslankyňa bola vo svojej snahe vytrvalá, obrátila sa aj na historikov a ÚPN, aby mala ďalšie argumenty, ktoré by zmenili neochotu Varínčanov rozmýšľať o zmene.

Zápas Lenky Tichákovej je správny. Postava kňaza a politika Jozefa Tisa má mnoho vrstiev, ale existuje prinajmenšom jeden očividný dôvod, pre ktorý nemá byť jeho osoba predmetom verejného uctenia napríklad v podobe názvov ulíc.

Niekdajší poslanec slovenského snemu Pavol Čarnogurský, otec Jána Čarnogurského, raz výstižne pomenoval kľúčový problém Tisovho štátu: „(...) židovská otázka zaťažovala slovenskú politiku mierou najťažšou. Všetky ostatné zložky boli omnoho podradnejšie, dokonca i otázka konca vojny a budúceho osudu samotného štátu.“

Tiso niesol za riešenie tejto otázky, teda za osud deportovaných slovenských Židov, politickú zodpovednosť. Ako politik zlyhal svojou pasivitou, ako kňaz zlyhal aj tým, že v novembri 1944 (!) v osobnom liste pápežovi Piovi XII. hájil „inkriminované akcie proti Čechom a Židom (…) z povinnosti brániť svoj národ proti nepriateľom, ktorí po stáročia zhubne pôsobili v jej lone“ a v liste pápežovi ešte vyjadril svoju vďačnosť Nemcom, ako nám proti Čechom a Židom pomohli.

Biľak aj Lenin

Napriek tomu – hoci protiextrémistickej jednotke NAKA to musí znieť ako nebezpečné kacírstvo – majú byť na osobu Jozefa Tisa, jeho vtedajšie rozhodnutia aj nerozhodnutia, možnosti aj nemožnosti jeho konania, povolené rôzne názory.

Mimochodom, na onom augustovom zasadnutí, na ktorom obvinení poslanci z procesných dôvodov nehlasovali za Tichákovej návrh, sa zúčastnili aj viacerí Varínčania, ktorí ostro protestovali proti snahe zmeniť názov ulice a v rôznej miere vyjadrovali svoj pozitívny vzťah k Tisovi. Aj z tejto písomne zachytenej rozpravy je spätne zrejmé, prečo sa poslancom – ak ich k tomu nedonúti vyššia moc – nechcelo nijako spustiť proces premenovania tejto ulice. Len ostáva dúfať, že v NAKA niekomu neblysne nápad začať trestne stíhať aj týchto protestujúcich občanov.

Ak chce NAKA postupovať podľa varínskeho vzoru, tej práce bude mať viac.

V roku 2014 schválili poslanci Krajnej Bystrej umiestnenie busty Vasiľa Biľaka. Za jej obliatie červenou farbou boli neskôr odsúdení Peter Kalmus a Ľuboš Lorenz (pre poškodenie cudzej veci), ale je možné, že aj títo miestni poslanci, ktorí dali postaviť pamätník na počesť svojho rodáka, budú čeliť obvineniu z extrémizmu, príslušné trestné stíhanie NAKA už prebieha.

Ako tiež upozornili kolegovia v Štandarde, vo Veľkých Úľanoch je ulica, ktorá je pomenovaná po Vladimírovi Iľjičovi Leninovi (ak neveríte, tu si ju môžete pozrieť na mape).

Trevír verzus Varín

Keby sa však vyšetrovatelia NAKA pozreli ponad slovenské názvoslovné humná, pochopili by, že svet je príliš zložitý, než aby sa dal vždy vtesnať do trestnoprávnych paragrafov.  

Kým my sa prieme o trestné stíhanie poslancov, ktorí nehlasovali za premenovanie Tisovej ulice, v Nemecku a Bruseli sa pred takmer štyrmi rokmi otvorene glorifikovala postava Karola Marxa, ktorého myšlienky – reálne aj dezinterpretované – narobili v 20. storočí toľko zla.

Pri príležitosti 200. výročia Marxovho narodenia odhlasovali poslanci nemeckého mesta Trevír inštalovanie 5,5 metrov vysokej sochy Marxa, ktorú mestu dodali čínski komunisti. Miestne trevírske noviny dlhé mesiace ospevovali rodáka Marxa ako autora Komunistického manifestu, ktorý nechcel nič iné, než chrániť chudobných pred kapitalizmom, v mestských múzeách sa konali podujatia pre deti, napríklad workshop s názvom „Marx a myši“ (deti tu boli oboznámené s tým, že sympaťák s bradou hľadal nápady, ako spraviť svet spravodlivejším).

Do Trevíra prišiel rečniť aj vtedajší šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ktorý obhajobnou rečou na počesť Marxovho dedičstva otvoril tri výstavy o Karolovi Marxovi. Krajšie oslavy by v Trevíri nezorganizoval ani Ľuboš Blaha.

Hádam sa to vo Varíne skončí tento rok lepšie ako pred tromi rokmi v nemeckom Trevíri. NAKA zruší svoje bláznivé obvinenie a miestni poslanci pomenujú Tisovu ulicu po inom katolíckom kňazovi – taký Augustín Pozdech by si určite zaslúžil svoju prvú ulicu.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.