Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
20. december 2021

Advokátka verzus feministky

Cancel culture v Česku neuspela

 Právnická fakulta sa zastala právničky kritizovanej feministkami.

Cancel culture v Česku neuspela

Daniela Kovářová. Foto: facebook DK.

Právnická fakulta Univerzity Karlovej sa zastala advokátky a bývalej ministerky spravodlivosti Daniely Kovářovej. Tá niektoré študentky pobúrila svojím vystúpením, v ktorom okrem úspechov, ktoré feminizmus dosiahol, spomenula aj odvrátenú stranu tohto sociálneho hnutia.

Skupinka feministiek potom zaslala vedeniu fakulty aj akademickému senátu otvorený list, v ktorom sa sťažovali na Kovářovej vyjadrenia. Ako však informovalo Echo, vedenie fakulty sa advokátky zastalo. Kovářová síce podľa vedenia môže mať nepopulárne názory, no rozmanitosť prístupov by mala byť neoddeliteľnou súčasťou akademickej pôdy.

„Chápeme, že s niektorými názormi JUDr. Kovářovej nepanuje všeobecný konsenzus. Treba však podotknúť, že pre akademickú pôdu by mala byť prirodzená pluralita názorov a postojov, a to vrátane tém, ktoré sú v súčasnosti citlivé,“ uviedla fakulta.

Samotná advokátka nevie, čo presne na jej prejave bolo také poburujúce. „Veľmi by ma zaujímalo, aké konkrétne pasáže môjho vystúpenia spôsobili také pobúrenie. Aká škoda, že študentky nepoložili svoje otázky alebo nekomentovali moje zistenia v diskusii,“ povedala Kovářová.

Dodala takisto, že ju mrzí, že sa do Českej republiky dostala tzv. cancel culture (kultúra vymazávania), v ktorej chcú ľudia namiesto diskusie úplne „vymazať“ svojho oponenta z verejného priestoru.

Odvrátená strana emancipácie

V kontroverznej prednáške advokátka uviedla, že emancipácia žien priniesla okrem mnohých dobrých vecí aj niekoľko nepríjemných. Ženy sú podľa nej napríklad často preťažované, pretože sa v pracovnom prostredí snažia prehnane súťažiť s mužmi.

„Od konvencií oslobodená sebavedomá žena vyžaduje rovnaké práva v domácnosti a odmieta diplomaciu ako nepotrebnú, ba dokonca škodlivú historickú príťaž. Rada by vedľa seba mala rovnako sebavedomého muža, ale takí veľmi často feministickú ženu opúšťajú a hľadajú k sebe vľúdnu bytosť, ktorá im doma nebude veliť. A tak na sklonku života mnohé silné a výkonné ženy zostávajú samy,“ konštatovala Kovářová.

Inzercia

Takisto upozornila na to, že rovnosť nie je rovnakosť. „Muži a ženy by spolu nemali bojovať, ale spolupracovať a kooperovať. Možno sa dnešnými snahami a emancipáciou vraciame na začiatok – na spoluprácu dvoch bytostí, ktoré sa na tomto svete nevyhnutne potrebujú. V dobe kamennej, v stredoveku, ale aj včera, dnes a zajtra,“ konštatovala.

Arbiter pravdy

Na jej slová zareagovali dve študentky, za ktorými údajne stáli i ďalší študenti a akademickí pracovníci. Tie uviedli, že Kovářovej prednáška „nemala akademickú úroveň a štruktúru“ a „obsahovala množstvo genderových stereotypov“. To malo podľa nich poškodiť dobré meno fakulty, a preto je potrebné, aby v budúcnosti fakulta výber rečníkov lepšie zvážila.

V liste takisto nezabudli spomenúť, že samotná Kovářová pred niekoľkými rokmi kritizovala hnutie #MeToo, ktoré prirovnala k nafúknutej bubline.

Kovářovej sa však ešte pred vyjadrením fakulty zastali aj dvaja študenti, Mikuláš Misterka a Terezie Kvapilíková, ktorí vo svojom vlastnom otvorenom liste určenom vedeniu fakulty i akademickému senátu uviedli: „Nie je to tak, že sa bezvýhradne stotožňujeme s názormi pani doktorky Kovářovej. Bez ohľadu na obsah jej prejavu však odmietame neprimerané obmedzovanie diskusie na akademickej pôde. Každý názor má dostať priestor byť vypočutý a obhájiť svoj prínos. Veríme, že roky, keď bolo v našej krajine na dennom poriadku presadzovanie umelej ideologickej čistoty, už sú dávno za nami.“

Fakulta by podľa nich nemala zohrávať úlohu „arbitra pravdy“. „Iba pestrá paleta názorov a ich prečisťovanie neustálou diskusiou povedú k napĺňaniu konceptu trhu ideí, prostredníctvom ktorého sa spoločnosť môže posúvať vpred,“ uviedli študenti v liste.

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.