Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
02. január 2016

Bude Ted Cruz pre Ameriku novým Reaganom?

Američania možno nebudú voliť medzi Clintonovou a Trumpom. Medzi republikánmi totiž stúpa Cruz.
Bude Ted Cruz pre Ameriku novým Reaganom?

Ted Cruz (foto: flickr.com, Gage Skidmore)

Ted Cruz je právnik, senátor za štát Texas, konzervatívny pravičiar a zástanca dodržiavania americkej ústavy. V celonárodných prieskumoch pred tohtoročnými prezidentskými voľbami má 18,6 %, už takmer mesiac je druhý za Trumpom s jeho 35,6 % a ďaleko za sebou zanechal na začiatku favorizovaných Jeba Busha či Bena Carsona. V štáte Iowa, kde budú mať republikáni 1. februára 2016 dôležité prvé primárky, Cruz už niekoľko týždňov pred Trumpom dokonca vedie (aktuálne 30,3 % vs. 27,5 %). V poradí druhých primárkach v New Hapshire (9. február) je o druhé miesto za Trumpom tesný súboj medzi Marcom Rubiom, Cruzom a Chrisom Christiem, v tretej Južnej Karolíne (20. február) je Cruz druhý s náskokom 6 % pred tretím Rubiom. 

Cruz je vo viacerých veciach unikátny kandidát. Vo vrcholovej americkej politike predstavuje novú krv nespokojnú so zavedeným systémom. Bývalý poradca amerických prezidentov a známy konzervatívny publicista Patrick Buchanan ho nazval „bičom republikánskeho establišmentu“. Už keď kandidoval do senátu, napadol republikánskych politikov – zástancov veľkého štátu, že „nám znovu a znovu klamú, majú plné ústa konzervatívnych fráz, ktorým v skutočnosti neveria a nikdy za ne nebojujú“. Často odkazuje na Ronalda Reagana a vyzýva na obnovenie jeho politickej koalície obyčajných pracujúcich, veriacich evanjelikálov, zástancov slobodného trhu a sociálneho prorodinného konzervativizmu.

Už keď kandidoval do senátu, napadol republikánskych politikov, že „nám znovu a znovu klamú, majú plné ústa konzervatívnych fráz, ktorým v skutočnosti neveria a nikdy za ne nebojujú“. Zdieľať

V americkom mimovládnom sektore niekoľko organizácií dlhodobo sleduje a vyhodnocuje hlasovania politikov, nakoľko sú v súlade s istou hodnotovou líniou. Na konzervatívnej strane sú to napr. Conservative Review, American Conservative Union alebo Heritage Action. U všetkých troch má Cruz tie najvyššie hodnotenia (97 %, 100 %100 %). Washington Times v máji 2015 napísali, že Cruz má 100-percentné hodnotenie ako jediný prezidentský kandidát, pričom sa tým ďaleko vymyká aj priemeru 60 % medzi všetkými republikánmi. Viacero komentátorov už preto napísalo, že konzervatívni voliči majú práve v Cruzovi niekoho, kto za „ich vec“ už roky bojuje.

Vo vnútornej politike sa dlhodobo usiluje napr. o zníženie príjmov aj výdavkov štátu, vďaka čomu patrí medzi hlavných obľúbencov hnutia Tea Party, o zrušenie Obamacare či o zastavenie financovania Planned Parenthood. V knihe svojho otca nedávno napísal, že pre ich potratovú prax by voči Planned Parenthood začal aj vyšetrovanie, čo by patrilo medzi jeho prvé prezidentské kroky. Pred Najvyšším súdom viackrát úspešne bránil zákony na eliminovanie potratov. Rozhodnutie Najvyššieho súdu o zavedení rovnakopohlavných manželstiev navrhuje Cruz ignorovať ako nelegitímne podľa výkladu viacerých právnikov okolo rešpektovaného profesora Roberta P. Georgea z Princeton University (Cruz bol jeho žiakom). Tí tvrdia, že nevolení sudcovia nemôžu tvoriť právo a nie sú stelesnením ústavy, majú ju iba vykladať; poukázali tiež na precedens odmietnutia rozhodnutia Najvyššieho súdu prezidentom Lincolnom v prípade „Dred Scott v. Sandford“.

Cruz predstavil plán výrazne znížiť a zjednodušiť daňové zaťaženie. Spleť daní chce úplne zrušiť a zaviesť rovnú daň – individuálnu daň z príjmu na úrovni 10 % a obchodnú 16 %. Prvých 36-tisíc dolárov ročného príjmu štvorčlennej rodiny by bolo od dane oslobodených. Vo Wall Street Journal napísal: „Obrie korporácie stratia svoje daňové kľučky a namiesto toho budú platiť úplne rovnakú sadzbu obchodnej dane ako malé podniky. A manažéri miliardových hedgových fondov už viac nebudú mať nižšie daňové sadzby ako obyčajní zamestnanci.“ Cruz svoj plán vypracoval s Arthurom Lafferom, daňovým poradcom prezidenta Reagana, ktorého podobná politika viedla k veľkému oživeniu amerického hospodárstva. (Laffer podobný plán rovnej dane vypracoval aj pre ďalšieho republikánskeho kandidáta Randa Paula. Iné verzie rovnej dane navrhujú aj Rick Santorum a Ben Carson.) Cruz chce tiež napr. výrazne prekopať systém IRS (amerického federálneho daňového úradu) tak, aby na zaslanie daňového priznania stačilo vyplniť jednoduchú pohľadnicu či aplikáciu v smartfóne. IRS bude môcť byť potom zrušený. Presadzuje aj zrušenie štyroch ministerstiev, ako napr. obchodu, energie alebo školstva (keďže chce vzdelávanie vrátiť rodičom, učiteľom a jednotlivým štátom). Načrtol aj podporu pre zlatý štandard.

Jeden z oficiálnych plagátov Teda Cruza. Ktorý iný politik v dobe ľavicových antifajčiarskych kaviarní robí kampaň s cigaretou v ústach?

Inzercia

V zahraničnej politike Cruz presadzuje napr. zrušenie nukleárnej dohody s Iránom, vyslovil sa aj za obnovenie protiraketového systému v strednej Európe. No čo sa týka priamej vojenskej angažovanosti, je spolu s Donaldom Trumpom a Random Paulom jedným z mála výrazných politikov, ktorí oponujú neokonzervatívnemu krídlu. Nedávno Cruz vytkol Rubiovi, že podobne ako Clintonová podporoval zvrhnutie Muammara Kaddáfiho, čo malo za následok občiansku vojnu v Líbyi a vzostup islamistov, ktorí neskôr vyhodili do vzduchu americké veľvyslanectvo v Benghází.

V zahraničnej politike by sa snažil nájsť stredovú pozíciu medzi izolacionizmom a „bláznivými neoconmi usilujúcimi sa o obsadenie každej krajiny na zemi“. Zdieľať

Podobne Rubia a Clintonovú kritizoval za ich podporu bezletovej zóny a vyzbrojovania rebelov v sýrskej občianskej vojne. „Opakujú úplne rovnaké chyby, aké urobili v Líbyi. Nič sa nenaučili. (...) Nepriateľ môjho nepriateľa nie je nutne mojím priateľom. Ak Obamova vláda a washingtonskí neoconi uspejú v zvrhnutí Assada, Sýriu odovzdajú radikálnym islamským teroristom. Sýriu ovládne ISIS.“ Kritizoval aj Obamovu podporu zvrhnutia Husního Mubaraka v Egypte a následné favorizovanie Moslimského bratstva. V zahraničnej politike by sa snažil nájsť stredovú pozíciu medzi izolacionizmom a „bláznivými neoconmi usilujúcimi sa o obsadenie každej krajiny na zemi“. To, že práve Trump a Cruz vedú v popularite medzi republikánskymi voličmi, je pre neokonzervatívcov určite veľmi nepríjemné zrkadlo.

V téme migrácie Cruz rozlišuje medzi legálnou a nelegálnou migráciou (jeho otec je legálny emigrant z Kuby). Presadzuje zjednodušenie procesov v prijímaní legálnych migrantov, no oponoval amnestii tých nelegálnych a podporuje zvýšenie ochrany amerických hraníc. Keď v lete dostal otázku na svoj názor na Trumpa, odpovedal: „Donalda Trumpa si ctím za to, že upriamil pozornosť na nelegálnu imigráciu. Washingtonský kartel to nevidí rád. (...) Donald Trump má pestrofarebný spôsob vyjadrovania. Ja takto nehovorím. Ale nezapojím sa do mediálnej hry kameňovania a útočenia na iných republikánov. Jednoducho to nebudem robiť.“

Podľa prieskumov celkových volieb je Cruzov možný duel s Hillary Clintonovou zatiaľ vyrovnaný, mierne väčšie šance poraziť ju sa zatiaľ dávajú Rubiovi. Naopak, Trump za Clintonovou zaostáva o 5 %. Konzervatívec Brent Bozell v tejto súvislosti napísal, že demokrati si u republikánov nič neprajú viac ako Trumpovo víťazstvo, lebo ten Clintonovú podľa neho neporazí. Ak však v spomínaných prvých primárkach v Iowe vyhrá Cruz, na ostatných kandidátov sa pravdepodobne zvýši tlak, aby mu zoči-voči Trumpovi, ktorého neznášajú, postupne vyslovovali podporu a mohol tak získať republikánsku nomináciu. Samozrejme, ak aj Cruza nebudú považovať za „príliš antiestablišmentového“.

Republikánska strana každopádne zažíva veľké vnútorné zemetrasenie. Trumpova popularita má mnohé príčiny, medzi nimi je určite aj znechutenie voličov z vládnucej politickej korektnosti a odtrhnutia elít od reálnych problémov, k čomu vo veľkej miere dochádza aj v Európe. Otázne je, čo sa stane, ak Trump v primárkach vyhrá. Podľa Buchanana sa už viackrát stalo, že lídri strany víťaza primárok zablokovali a do volieb nominovali toho, kto im bol prijateľnejší. Ak sa to teraz zopakuje, podľa neho si však už republikáni podpíšu rozsudok smrti.

Lukáš Obšitník

Odporúčame