Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
08. december 2021

Pandémia

Vyhrávajú očkovaní. Nie logika

Z extrému do extrému: vládu to oplieskalo o mantinely. Bez náznaku racionality.

Vyhrávajú očkovaní. Nie logika

TASR

Nové vydanie opatrení, na ktorom sa dohodla koalícia, pôsobí bezprizorne. Najskôr nám Lengvarský starostlivo vysvetlil, že plošné opatrenia nezabrali. A krátko nato sa dohodol na ich uvoľnení. Pre zaočkovaných sa locdownový režim do veľkej miery končí. Dokonca si môžu dopriať aj hromadné akcie, nazývané lyžovačky.

V skupine neočkovaných zas pokračuje tvrdá izolácia. Autority ich vyčlenili, zavreli do krabice. A navŕtali im dierky na dýchanie (majú dovolené ísť do esenciálnych obchodov – po potraviny alebo po lieky).

Staré hlúpe heslo „vakcína je sloboda“ je späť. Napriek tomu, že sa ukázalo ako nezmyselné a nezodpovedné. Vírus a ochorenie sa predsa voľne šíri aj v skupinách, kde je stopercentná očkovanosť.

V štátoch, kde je šírenie epidémie mimoriadne vysoké (Slovensko) a kde hrozí preťaženie nemocníc (Slovensko), by mali byť obmedzenia všeobecné. Dočasne namierené na všetkých – a najviac v ohniskách.

Keďže mierna forma plošných obmedzení veľmi nezaberala, malo prísť prehodnotenie, no asi nie vo forme rýchleho uvoľnenia režimu pre polovicu ľudí – špeciálne pre tých aktívnejších, ktorí viac cestujú (zaočkovaní).

Politická akcia opäť zvíťazila nad epidemickou logikou.

Za rozhodnutím koalície sú hlavne dve veci. Prvou je tlak očkovaných, ktorí rok počúvali balady o tom, že ich sa už pandémia týkať nebude a že tu ostane len „pandémia neočkovaných“. Fakt, že sny o kolektívnej imunite po očkovaní sa ukázali ako nereálne a že vakcíny poskytujú len obmedzenú ochranu, veľká časť z nich prehliada. Alebo odmieta akceptovať.

Druhým dôvodom je to, že po „lockdowne“ veľmi prudko poklesol záujem o očkovanie (teda o prvú dávku pre tých, ktorí váhali).

Výsledok: vláda vzdala boj proti šíreniu epidémie. Všeobecný lockdown padá skôr, ako sa stihli prejaviť a vyhodnotiť jeho reálne účinky. A vraciame sa k starým princípom – robiť nátlak na ľudí cez výhody pre očkovaných a diskriminačný režim pre neočkovaných.

Túto cestu mnohí považujú za „jediné riešenie“. No nie je to tak. Makroštatistiky sú jalové. Je nepodstatné, koľko zdravých 30-ročných ľudí sa nátlakom a segregačným režimom podarí zlomiť a zaočkovať. Ako povedal šéf Oxford Vaccination Group: očkovanie mladších má len marginálny význam v boji s pandémiou.

Inzercia

Zamerať sa treba na program intenzívneho (pravidelného) očkovania v ohrozených skupinách, ktoré najviac zapĺňajú nemocnice. Práve pri nich je princíp „risk/benefit ratio“ naklonený v ich prospech.

Jednou z vecí, ktoré pomáhajú práve pri tejto priorite, je pozitívna motivácia ľudí nad 60 rokov, aby sa dali očkovať. Polemiky o primeranosti 300-eurových „odmien“ dáme zatiaľ nabok. Prínosné bude už len to, že konečne – po roku – sa vláda, úrady a dátové analýzy cielene zamerajú na jadro problému. Na očkovanosť v skupine seniorov. A na spôsoby, ako ju zvýšiť na primeranú úroveň.

Bolo by optimálne, ak by to zabralo. A ak by sa potom návrhy na povinné očkovanie proti kovidu hodili do koša. Inak by sme mohli dopadnúť ako v štáte New York. Tam začali úvahami o povinnom očkovaní rizikových profesií. A končia návrhmi na pravidelnú očkovaciu povinnosť pre deti od 6 rokov (v dospelosti by za sebou mohli mať viac ako 10 dávok – a s prípadnými následkami, o ktorých dnes vieme buď málo, alebo vôbec nič).

Mimochodom, je tu aj jedno oveľa lacnejšie riešenie ako to z vrecka Igora Matoviča. Vláda by mohla zaplatiť program testovania v skupine 60+ na protilátky proti kovidu. Ide o laboratórne vyšetrenie z krvi, ktoré stojí 20 eur a ktoré s vysokým stupňom spoľahlivosti preukazuje, či človek prekonal kovid a disponuje prirodzenými protilátkami (tie sa ukazujú ako silnejšie než vakcinačné; podľa dát z českých nemocníc na jednotkách intenzívnej starostlivosti nenájdeme takmer nikoho s certifikátom „prekonaný“).

Získali by sme tým dve cenné veci:

- prehľad o tom, kto je z ohrozenej skupiny očkovaný, kto kovid už prekonal a kto je najviac zraniteľný, lebo nemá nijakú formu protilátok (umelú ani prirodzenú),

- motiváciu seniorov zvážiť očkovanie; môžeme predpokladať, že tí, ktorí po laboratórnom teste zistia, že nemajú protilátky, budú naklonení uvažovať o očkovaní.

Ak by sa touto cestou podarilo osloviť len niekoľko tisíc seniorov, aj tak by to stálo za vynaložené úsilie a náklady. A pomohlo by to ďalej cielene pracovať presne v tej skupine, na ktorej sa láme pandemická kríza – a jej následky.

Táto operácia má len jednu drobnú chybu. Vysoko presahuje organizačné schopnosti ministrov, ktorí si zvykli riešiť krízu od stola. Dekrétmi v rytme pokus – omyl.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.