Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
29. november 2021

Volebné preferencie

Z Fica sa stal skokan roka

Na vládu už netlačí len Pellegrini, ale aj skupina radikálnejších strán. Ich spoločná podpora presahuje 30 percent.

Z Fica sa stal skokan roka

TASR

Nový prieskum Focusu potvrdzuje dva nepríjemné trendy. Prvým je sila dvojice Smer – Hlas. Spolu majú takmer 35 percent voličov. Teda približne dvojnásobok toho, čo získali vo voľbách, keď ešte fungovali (formálne) v jednej strane.

Druhým nie veľmi príjemným trendom je nárast podpory zradikalizovaných strán. Kotlebovcom sa stalo takmer to isté, čo Ficovi. Rozdelili sa. Klonovaním. Mladšia bunka s logom Republika vyrástla na sedem percent. V súčte so starými kotlebovcami majú podporu takmer 12 percent. Navyše z mierneho rastu sa môže tešiť aj Dankova SNS.

Oba trendy majú jednu spoločnú postavu: Roberta Fica. Smer sa môže hrať na budúceho partnera Pellegriniho Hlasu. Alebo na lídra zradikalizovaných strán. V jednom aj v druhom prípade je v politickom tábore, ktorý má za sebou asi tretinu voličov. A ktorý má priestor na ďalší rast.

Ak si aktuálny stav porovnáme s výsledkom volieb 2020, kontrast je drsný. Krátko po voľbách bola nová opozícia pritlačená v kúte. Ficov Smer bol zdiskreditovaný a s chabými vyhliadkami na budúcnosť. Kotlebovci mali takisto hviezdne časy dávno za sebou. Po odchode Pellegriniho sa Ficov Smer spustil blízko k progresívcom.

Po necelom roku sa Ficovi podarilo vyrásť a vrátiť do prvej ligy. Má dvakrát vyššiu podporu než víťaz volieb Matovič.

Za týmto skokom Smeru pritom nie sú mimoriadne schopnosti Fica, ale skôr náhoda.

Fico sa začal po voľbách celkom naplno a zámerne radikalizovať. V nádeji, že sa tým popri väčšom Hlase udrží v hre, kdesi na úrovni desiatich percent. Za posledný rok sa však pod tlakom pandemickej krízy začalo radikalizovať všetko. Vrátane vlády, úradov či tábora bývalých liberálov, z ktorých sú zrazu lídri tvrdej línie. Namiesto boja proti korupcii je hlavnou témou boj „autorít“ proti veľkej časti spoločnosti, ktorá odmieta plošné nariadenia – a sústavné zásahy do svojich základných práv.

V takomto vyhrotenom prostredí sa – ako hlásajú poučky – celkom prirodzene darí populistom, extrémistom, rebelom a postavám, ako je Fico. Z pôvodne záchranných manévrov Smeru sa stalo niečo, čo zapadlo do oveľa širšieho dopytu. A čo Ficov Smer vrhlo dopredu.

Inzercia

Ďalším faktorom, ktorý Ficovi prospel a o ktorý sa nijako nezaslúžil, bola Matovičova sebadeštrukcia a koniec jeho vlády. Od marca tu nemáme normálnu vládnu moc, opretú o volebný mandát, ale len jej protézu. Náhradu tej pôvodnej, ktorá po roku nezvládla riadenie a havarovala.

Z Ficovho Smeru, symbolu politickej korupcie a rozkrádania Slovenska, sa stal v priebehu roka relevantný politický hráč. S ambíciou zvíťaziť vo voľbách. Fico má zrazu aj podporu, aj koaličný potenciál. Možno nie veľmi široký a nie veľmi atraktívny, no určite širší než má – povedzme – Igor Matovič.

Tento stav je nešťastný. No prirodzený.

Navyše, čas je na strane Fica. Nie na strane Hegerovej vlády. Čím viac ho prejde od vlády Smeru a čím tvrdšie bude vláda v rámci pandémie bojovať s polovicou spoločnosti, tým viac bude rásť priestor pre Smer. A pre jeho menších či väčších spojencov.

Mimochodom, celé sa to začalo lámať pred rokom v októbri a novembri, keď premiér Matovič usúdil, že Slovensko pevnou rukou, vynútenými manévrami s plošným rýchlotestovaním vyvedie z pandemickej krízy. A stane sa nadlho hrdinom pre Slovensko aj pre svet. Prelomil odpor konzília odborníkov a lekárov, vstúpil do ultimatívneho nátlaku a boja s ministrami, s partnermi, s poslancami, so starostami aj s väčšinou spoločnosti.

Rozohral mohutný, veľkovýpravný vabank.

A zabudol domyslieť, čo sa asi tak stane, ak by to náhodou (naozaj len náhodou) dopadlo inak, ako to videl na výkrese.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva