Irackí kresťania prídu aj do Česka

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Irackí kresťania prídu aj do Česka

Príchod utečencov k našim susedom mal podobný scenár ako na Slovensku.

Česká vláda dnes rozhodla o presídlení 153 utečencov z Iraku a Libanonu do Česka. Podobne ako v prípade Slovenska ide o kresťanov, ktorí museli zo svojich domov utiecť pred agresiou Islamského štátu a veľká časť z nich žila v utečeneckých táboroch v hlavnom meste irackého Kurdistanu Erbile. K našim susedom sa presunú v troch skupinách počas zimy.

Náklady na presídlenie bude hradiť český štát, ale tiež mimovládne organizácie. Najmä Nadačný fond Generace 21., ktorý bol iniciátorom presídlenia. Fond je v partnerskom vzťahu s britskou humanitárnou organizáciou Barnabas Fund, ktorá sa venuje pomoci prenasledovaným kresťanom a zaviazala sa na presídlenie utečencov do Českej republiky finančne prispieť.

Nadačný fond Generace 21. bude hradiť presun utečencov do Česka, ich ročný pobyt a jazykové a integračné kurzy. Celkové náklady sú približne pätnásť miliónov českých korún. O príchode kresťanských rodín do Česka sa začalo hovoriť už v januári tohto roku, vláda však definitívne rozhodnutie odďaľovala. Čelila za to kritike aktivistov, ktorí okrem iného poukazovali na to, že slovenskej vláde stačili na zvládnutie celého procesu tri mesiace.

Česká iniciatíva mala podobný scenár ako príchod irackých kresťanov na Slovensko. Okolo Fondu Generace 21. sa sformovala skupina dobrovoľníkov, ktorí prichádzajúcim utečencom ponúkli ubytovanie či pomoc pri integrácii. Podporili ho aj českí a moravskí biskupi.

Aj v pozadí českého príbehu presídlenia bola – podobne ako za príchodom Iračanov na Slovensko – silná osobnosť miestneho kňaza. V prípade slovenských Iračanov to bol otec Douglas, pri príchode ich súvercov do Česka sa zase angažoval duchovný sýrskej pravoslávnej cirkvi otec Benjamin. Ten ešte na jeseň pricestoval do Prahy a stretol sa aj s českým premiérom Bohuslavom Sobotkom.

Česká a slovenská iniciatíva majú spoločnú ešte jednu vec. Počas búrlivej diskusie okolo utečeneckej krízy mnoho liberálov vyčítalo predstaviteľom cirkví a veriacim, že sa v pomoci utečencom angažujú málo. Na facebooku si pripínali srdiečka, písali zápalisté statusy, zdieľali srdcervúce videá a pohoršovali sa nad tým, akí sme my Slováci v skutočnosti sebecký a nekresťanský národ.

Niežeby v niečom nemali pravdu, pomáhať sa určite dá oveľa viac. Lenže prešli týždne, ich statusy a videá sú už dávno na digitálnom smetisku a podobu tej najväčšej hmatateľnej pomoci utečencom nadobudli práve aktivity veriacich ľudí. Napriek tomu, že prebiehali v tieni záujmu veľkých médií a bez veľkej publicity na sociálnych sieťach.

Jednou z dobrých správ tohto roka tak môže byť aj to, že skutočné Slovensko je predsa len trochu odlišné od obrazu, ktorý maľujú facebookoví liberáli.

Foto: Anton Frič

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo