Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
27. október 2021

Vzbura v Netflixe

Čierny komik Dave Chappelle vtipkoval o LGBTI. To nemal!

Búrku nevôle od roztrpčeného „woke“ davu zrejme sám očakával.

Čierny komik Dave Chappelle vtipkoval o LGBTI. To nemal!

Ilustračná fotografia TASR/AP

V rovnakom čase, ako si Netflix užíva uznanie od divákov i kritikov za juhokórejský televízny seriál Squid Game, ktorý ukazuje, ako lokálny tvorivý počin môže získať globálny úspech, čelí streamovacia služba rozhorčenej kritike z transkomunity i z radov vlastných zamestnancov.

Populárny čierny standupový komik Dave Chappelle, ktorý sa zvykne navážať do každého, si totiž na začiatku októbra zobral na mušku LGBT hnutie, najmä transľudí. Jeho špeciál pod názvom The Closer je prístupný práve cez streamovaciu službu Netflix.

„Zrušili J. K. Rowlingovú – môj Bože,“ zaznelo z úst komika. „V podstate povedala, že pohlavie je fakt, transkomunita išla úplne do vývrtky a začali ju označovať za TERF… Ja som takisto súčasťou TERF tímu.“

Chappelle tu narážal na známu spisovateľku J. K. Rowlingovú, autorku kníh o Harrym Potterovi, ktorá z pozície feministky kritizovala transhnutie. Aj na ňu sa preto zniesla vlna kritiky.

Pojem „TERF“ znamená v newspeaku progresívnej ľavice „radikálna feministka vylučujúca transľudí“. Je to hanlivé slovo, ktorým sú označované feministky, ktoré odmietajú považovať transženy za ženy. Naopak, varujú, že transagenda potenciálne môže ženy ohrozovať. Dave Chappelle sa sám k tomuto označeniu hrdo prihlásil a dodal, že pohlavie je fakt, lebo všetci sme na tento svet prišli spomedzi ženských nôh.

No komik kritizoval aj širšie LGBT hnutie: „V tejto krajine môžete postreliť a zabiť negra, ale radšej sa neopovážte zraniť city gejov. A toto je presne nerovnosť, o ktorej chcem diskutovať.“

Chappelle tu narážal na prípad rapera DaBabyho, ktorý pred pár rokmi smrteľne postrelil človeka (podľa neho v sebaobrane), čo však na jeho hudobnú kariéru namalo ani zďaleka taký ničivý dosah ako „homofóbne“ poznámky spred niekoľkých mesiacov, za ktoré zaplatil zrušenými vystúpeniami a vypovedaním reklamnej spolupráce.

Chappellovi, ktorý si LGBT hnutie nepodával prvýkrát, sa z pohľadu Afroameričana zdá aj to, že geji to mali ľahšie než čierni, a keď im to vyhovuje, využívajú svoje „biele privilégium“. Emancipácia gejov trvala pár rokov oproti desaťročiam podobných snáh čiernych v USA…

Dalo sa očakávať, že Chappellovo vystúpenie bude prijaté kontroverzne. „Značka Dave Chappelle sa stala synonymom zosmiešňovania transľudí a ostatných marginalizovaných komunít,“ reagovala mimovládna organizácia GLAAD. Množstvo rozhorčených komentárov sa objavilo na sociálnej sieti Twitter.

No zaujímavé je, že Chappellov špeciál má na webstránke Rotten Tomatoes 95-percentné hodnotenie zo strany publika. Naznačuje to, že komik v skutočnosti nepobúril ani tak širokú verejnosť, ale len hŕstku aktivistov či hlučnú menšinu „woke“ radikálov.

Inzercia

Kreatívnej slobody komika sa zastal aj jeden zo šéfov Netflixu Ted Sarandos. Dovnútra spoločnosti jednoznačne komunikoval, aký dôležitý je Dave Chappelle pre firmu ako takú.

Iný názor má na to časť zamestnancov streamovacej služby. Niekoľko desiatok z nich pred týždňom vyšlo pred jej sídlo v Los Angeles, aby spolu s ďalšími protestujúcimi vyjadrilo nesúhlasný názor na komika. „Dúfam, že objasníme, prečo tie vtipy boli škodlivé,“ vyhlásila jedna z organizátoriek protestu.

Netflix sa nemusí obávať veľkého exodu zamestnancov, ktorí na protest proti Chappellovi a jeho humoru podajú výpoveď. Streamovacia spoločnosť je známa svojimi mimoriadne vysokými platmi, ktorými sa snaží priťahovať a udržiavať špičkové talenty. Chappellova relácia by akurát mala podľa nespokojencov dostať upozornenie o potenciálne problematickom obsahu a Netflix by sa mal zaviazať, že bude viac podporovať komikov z radov gejov či transosôb.

Chappelle cíti aj na vlastnej koži dôsledok svojho kontroverzného komediálneho špeciálu. Onedlho má vyjsť dokument o jeho šnúre vystúpení z leta 2020. Pôvodne bol o snímku veľký záujem zo strany filmových festivalov. Podľa komikových slov po zverejnení svojho špeciálu vraj zaznamenáva rušenie týchto pozvánok.

„Chappelle je bohatý,“ napísal na obranu komika konzervatívny publicista Rod Dreher. „Prežije to, no to nie je pointa. Ponaučením z tohto je, že komisári zábavného priemyslu sú ochotní hodiť pod kolesá autobusu hoci aj jedného z najpopulárnejších komikov v Amerike, pokiaľ to požadujú transaktivisti.“ Ak to môžu urobiť Chappellovi, žiadny iný komik nie je podľa Drehera pred týmito „stalinistami“ v bezpečí…

Spoločnosť Netflix má celosvetovo 214 miliónov platiacich používateľov. Ponúka im virtuálnu knižnicu s filmami a seriálmi, z ktorých asi 40 percent je pôvodnou produkciou samotného Netflixu. Patria sem populárne seriály ako The Crown (o živote Alžbety II.), Narcos: Mexico, Stranger Things či najnovšie juhokórejský televízny hit Squid Game.

Spoločnosť mala len vlani obrat 25 miliárd dolárov. Kontroverzia okolo komika Davida Chappella nie je jediná v histórii streamovacej služby. Minulý rok bola spoločnosť kritizovaná predovšetkým z amerických konzervatívnych kruhov preto, že divákom ponúkla francúzsky film Cuties o 11-ročných dievčatkách, ktoré objavujú čaro sexuálne silne podfarbeného tanečného štýlu twerking.

Kritici tvrdili, že film je príkladom sexualizácie detí. Jeho francúzska režisérka sa, naopak, bránila, že film hypersexualizáciu detí kriticky reflektuje.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.