Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
27. október 2021

Gorila 2

Pribrzdiť emócie a nerobiť z Fica štvanú zver

Robert Fico pil kolu opäť raz na nevhodnom mieste. Tentoraz nie v centre Bratislavy, taký naivný už nie je.

Pribrzdiť emócie a nerobiť z Fica štvanú zver

FOTO TASR – Jaroslav Novák

Bolo to v trošku nevkusnej poľovníckej chatke na odľahlom mieste, ale ani tú Miroslav Bödör, expert na bezpečnosť, nedokázal ochrániť pred odpočúvaním. To pre Roberta Fica nevyzerá dobre.

Nikde si už nemôže byť istý, že jeho slová niekto nenahráva. Napríklad s úsmevnou legendou o love pytliakov.

Ale tentoraz šlo všetko rýchlo. Žiadna veľká dráma. Po pár týždňoch či mesiacoch je nahrávka v rukách polície, prepísaná, predložená súdu a uniknutá do médií.

Žiadne problémy, zdržania, pochybnosti.

A v časti spoločnosti rýchlo prebehol euforický pocit, že Robert Fico je už jasne usvedčený, že čoskoro bude za mrežami.

Nechcem kaziť zábavu, no trochu predčasná je tá eufória.

A naivné je aj očakávanie, že keď zavrú Fica, nirvána bude na dosah. Že dobre bude. To je iba taká jednoduchá skratka, ktorú nám nasadil do hlavy Igor Matovič.

Výsledkom je však aj to, že spoločnosť netúži po dokonalej spravodlivosti, ale chce čoraz brutálnejšie hry. Okrem toho chleba, samozrejme.

No dobre bude vtedy, keď v krajine bude silná dôvera v to, že ak niekto v politike či v biznise prekročil zákon, polícia to odhalí, vyšetrí a súd všetko spravodlivo, uvážlivo a čestne posúdi. A odsúdi iba vtedy, keď bude o vine obžalovaného stopercentne presvedčený.

A nikto nebude mať krvavé oči, že ten alebo henten musí ísť sedieť.

To už sa začína western, kde všetci naháňajú jedného doráňaného kovboja. Zdieľať

Z Roberta Fica sa pre mnohých ľudí už stáva štvanec, ktorého naháňajú všetci: politici, policajti, prokurátori a v prvom rade médiá. A že robia takto z neho zločinca bez dôkazov či súdu.

Preto v ňom už mnohí vidia obeť, ktorá je prenasledovaná a rituálne vopred odsúdená.

Aj Ficov súkromný život akoby už mal byť totálne verejný, aj jeho priateľky, byty, dovolenky, aj stretnutia s „kunčaftmi“ na poľovníckej chate... Akoby už celý jeho život mal byť pod drobnohľadom. Odpočúvať vždy a všade!

Ale Fico ani v takejto prekérnej situácii stále nerezignuje, naopak, bojuje ako lev.

To už sa začína western, kde všetci naháňajú jedného doráňaného kovboja. Ale ten sa napriek utŕženým ranám nevzdáva a svojou urputnosťou začína vzbudzovať rešpekt či obdiv. Divák mu aj začne držať palce, lebo vidí, že toho muža už nenaháňa iba spravodlivý šerif, ale aj sfanatizovaná masa, ktorá chce vidieť krv.

Inzercia

Ale Ficov prípad je zložitejší. Všetci vieme, že preňho by bol najväčší trest ten, keby totálne prehral voľby. Teda keby získal vo voľbách napríklad 1,1 percenta hlasov. To by ho položilo viac, ako keby skončil s putami na rukách.

On je človek, ktorý viac ako drahé hodinky, luxusné byty či veľké autá miluje moc. Nezrúti sa z toho, keď ho vybudení novinári prenasledujú po parlamentných chodbách a keď sa o ňom v médiách píšu hrozné články.

Navyše on veľmi dobre vie, že súboj Fico verzus médiá, Fico verzus Matovič a spol., Fico verzus Lipšic ľudí vzrušuje. A jeho voličov aktivizuje. Všetky voličské frustrácie sa napokon môžu zliať do jeho boja.

Keď Fico vie, že ho ako vodcu uznáva stále viac ako desatina voličov, má zmysel bojovať. A vôbec nie je vylúčené, že tie nahrávky z poľovníckej chaty napokon viac pomôžu jemu.

Lebo volič z nich pochopí, že on sa nevzdáva a bojuje aj za Gašpara, aj za Bödöra, teda za tých, čo mu stáli verne po boku. Nepovie Gašparovi mladšiemu či Bödörovi staršiemu: tak, páni, hra sa skončila, ja sa už teraz musím starať najmä sám o seba. Nie, chlapci, nenechám vás v tom.

To je odkaz, ktorý bude mnohým voličom imponovať. Všetci za jedného a jeden za všetkých.

Stačilo by, aby tu bolo obyčajná túžba po spravodlivosti. Nie po pomste. Zdieľať

Igor Matovič mohol byť po čase opäť raz šťastný a oprášiť svoje vzletné slová, že porazí mafiu. Áno, presne toto ľuďom sľuboval. Že pôjde Ficovi po krku, a nie že bude robiť dobré reformy a rozumné rozhodnutia.

Tak trochu sa to tu však mení v arénu. Treba pribrzdiť a nebudiť priveľké očakávania ani nevyrábať z Fica štvanú zver, ktorej stopu chytili už všetky psy a poľovníci môžu rozkurovať oheň na guľáš.

Ideálne by bolo, keby mal Robert Fico takú politickú konkurenciu, žeby absolútnej väčšine voličov bolo jasné, že vládol zle a že už nemá miesto v politike.

Ideálne by bolo, keby tu neboli žiadne vyšpičkované emócie po tom, aby Fico sedel čo najskôr v base, a ani presvedčenie, že dobrý sudca je len ten, čo nepustí nikoho z Ficových ľudí z väzby, ale, naopak, pošle ich na dlhé roky do väzenia bez ohľadu na dôkaznú situáciu.

Stačilo by, aby tu bolo obyčajná túžba po spravodlivosti. Nie po pomste.

A mimochodom, fakt nechcem kaziť oslavu, vôbec ešte nie je jasné, či najvýraznejším efektom Gorily 2 nebudú vyššie preferenčné hlasy pre Roberta Fica.

A ak by ho dajaký sudca vzal do väzby, minimálne desatina voličov v ňom bude vidieť politického väzňa.

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.