Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rozhovory Spoločnosť
14. september 2021

Riaditeľka hospicu Plamienok

Málokomu je dopriate počuť slová vďaky priamo od pápeža

Mária Jasenková opisuje svoje dojmy zo stretnutia s pápežom na letisku a v záhrade Prezidentského paláca.

Málokomu je dopriate počuť slová vďaky priamo od pápeža

Mária Jasenková na archívnej foto. TASR/Jaroslav Novák

Prekvapilo vás pozvanie zúčastniť sa na privítaní pápeža Františka na letisku?

Priznám sa, že to bol pre mňa šok. Moja prvá reakcia na telefonát bola, či sa náhodou nepomýlili. (Smiech.) Vedela som však, že to nie je o mne, ale o celom treťom sektore a najmä našom hospici Plamienok, ktorého činnosť mám reprezentovať. Nechala som si teda chvíľu na rozmyslenie, ale napokon som pozvanie prijala. Nie vždy sa človeku naskytne takáto príležitosť a pocta.

S akými dojmami ste sa na stretnutí zúčastnili? Dúfali ste, že budete mať príležitosť vymeniť si s pápežom pár slov?

Na základe toho, ako zvyknú tieto návštevy prebiehať, som tušila, že to bude len krátke stretnutie s podaním ruky a niekoľkými stručnými slovami. Na prežitie pocitu blízkosti a povzbudenia niekedy stačí aj očný kontakt a podanie ruky. Prekvapilo ma, že pápež sám začal rozprávať.

Čo vám Svätý Otec povedal?

Poďakoval mi v mene detí a rodín za to, že im pomáham a že sa o ne v náročných chvíľach starám. Dotklo sa ma to, pretože som si predstavila všetky tie deti, ktoré sme v Plamienku sprevádzali. Za posledných dvadsať rokov ich bolo okolo štyristo. Asi málokomu je dopriate počuť slová vďaky priamo od pápeža.

Ako na vás pápež František pri osobnom kontakte zapôsobil?

Priznám sa, že ma zaujímalo, aké to bude byť vedľa neho osobne. Naozaj je to tak, že z pápeža Františka cítiť elán a život. Má v sebe vitalitu, a to aj napriek tomu, že má svoje zdravotné problémy. Z jeho reči a gest cítiť sviežosť a energiu, ktorú som aj ja mohla vnímať. Tá blízkosť bola pre mňa veľmi povzbudzujúca a príjemná.

V záhrade Prezidentského paláca ste si v pondelok osobne vypočuli jeho príhovor. Bolo v ňom niečo, čo vás osobitne zaujalo?

Určite áno. Išlo o dve myšlienky a jedna z nich bola, že soľou spoločnosti je práve odpustenie. Myslím, že to je v dnešnej dobe mimoriadne dôležité. Druhá myšlienka bola o prijatí zodpovednosti aj za druhých, nielen za seba. Hovoriť, konať a pracovať tak, aby to prinášalo úžitok nielen nám, ale zároveň aj iným.

To je obzvlášť dôležité v terajšom čase pandémie. Tá nám ukázala, že prepojenie ľudí na celom svete je väčšie, než sme doposiaľ vnímali. Vďaka tomu je veľká aj vzájomná zodpovednosť a spolupatričnosť.

Máte pocit, že pre vás bolo toto stretnutie povzbudením a inšpiráciou do ďalšej práce?

Vnímam, že pápež František si našu službu najslabším veľmi váži. Osobne som nikdy nepochybovala, že naša práca má zmysel. Práve v ťažkých časoch ma držala myšlienka, že som tu pre iných, a to mi dávalo potrebnú silu.

Inzercia

Pre mňa bolo dôležité, že to uznanie bolo verejne vyslovené, aj to, že tam boli ľudia s veľkým vplyvom na spoločenské dianie. Pani prezidentka skutočne pozývala ľudí z rôznych sfér spoločenského, politického a kultúrneho života. Osobne som tam medzi prítomnými ľuďmi nevnímala napätie a celá atmosféra bola veľmi pokojná a prijímajúca.

V akom zmysle?

Mesto bolo stíšené a každý si dnes vytvoril priestor na spoločné stretnutie a načúvanie tejto duchovnej autorite. Aj v bežnej rodine, ktorá denne rieši rôzne povinnosti, stačí, ak zmení na pár dní režim, spoločne si v pokoji sadne a preberie to, čo je dôležité. Dnešné stretnutie mi pripadalo veľmi podobné. Všetci spoločne sme si sadli a mali možnosť zamyslieť sa nad tým, čo je v živote naozaj podstatné.

Ako vnímate cirkev za pontifikátu pápeža Františka a čo môže byť jeho hlavným posolstvom pre nás Slovákov?

Vždy som bola človekom, ktorý mal problém s autoritami. Vyrastala som v socializme a tam existovali autority, ktoré sme síce museli počúvať, ale vnútri sme cítili, že je to umelé a vynútené. Je mi veľmi blízky spirituálny rozmer života a mám rada podobne založených ľudí. Je pre mňa podstatnejšie, čo z toho človeka cítim a čo jeho život hovorí, a nie to, z akej cirkvi je.

Pápež František je pre mňa človekom, ktorý spája. Oslovuje ľudí aj mimo Katolíckej cirkvi. Aj prejav, ktorý mal v Prezidentskej záhrade, bol pre mňa skôr občiansky a hodnotovo spirituálny. Nezahŕňal v sebe hlbokú teológiu. Keď pôjde do Šaštína alebo keď hovoril ku kňazom či biskupom, tak svoj jazyk prispôsobí. To je mi veľmi sympatické a pri vzájomnom porozumení je to nesmierne dôležité.

Sú tu veľké očakávania, že práve pápež František by mohol do našej rozdelenej spoločnosti vniesť potrebný pokoj a zjednotenie. 

Ja verím na zázraky jednotlivých stretnutí a jednotlivých sŕdc. Zo svojho osobného života viem, že niekedy jeden človek a jediné stretnutie dokáže všetko zmeniť. Ak táto pápežova návšteva osloví len pár ľudí, ktorí však majú svojím pôsobením dosah na spoločnosť, tak v dlhodobom meradle sa aj vďaka malým krokom môže zmeniť veľa.

Určite nečakám veľkú zmenu zo dňa na deň. Vnímam to skôr ako zasiatie semienok, ktoré potrebujú čas, aby vyklíčili. Určite sa to udeje tam, kde je láska a ľudia s otvoreným srdcom. Podstata človeka je totiž spojená s láskou, a keď prichádzajú nedorozumenia alebo konflikty, znamená to len to, že sme zranení a nevieme, ako ďalej. Keď príde niekto, kto nám pomôže sa na tú lásku znova napojiť, tak sa nám spoločná cesta vpred určite ukáže.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.