Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
12. september 2021

Pápež v Budapešti

Orbán sa bojí o kresťanské Maďarsko, František reagoval výzvou na otvorenosť

Svätý Otec počas svojej niekoľkohodinovej návštevy Maďarska opakovane hovoril o vzťahu medzi vernosťou koreňom a otvorenosťou.

Orbán sa bojí o kresťanské Maďarsko, František reagoval výzvou na otvorenosť

FOTO TASR/AP

„Bože, požehnaj Maďara dobrou náladou a blahobytom,“ tiahlo sa dnes Námestím hrdinov v Budapešti a priľahlými ulicami.

Na záver svätej omše celebrovanej pápežom Františkom, ktorá bola zároveň ukončením Medzinárodného eucharistického kongresu, si totiž celé námestie spoločne zaspievalo maďarskú hymnu.

Ešte krátko predtým v stručnom príhovore pred modlitbou Anjel Pána František vyzdvihol maďarskú vernosť k vlastným koreňom. Poukázal aj na to, že náboženské cítenie k tejto identite neoddeliteľne patrí.

Ako však upozornil, pri tejto vernosti svojim koreňom si treba dať pozor na nebezpečenstvo prílišného uzatvorenia sa do seba a izolácie od zvyšku sveta.

„Kríž, zasadený do zeme, nás nielen vyzýva, aby sme sa dobre zakorenili, ale aj dvíha a rozprestiera svoju náruč ku všetkým: nabáda nás, aby sme udržiavali svoje korene pevné, ale bez hradbových opevnení; aby sme čerpali z prameňov a otvárali sa smädným našej doby. Prajem si, aby ste boli takíto: ukotvení a otvorení, zakorenení a úctiví,“ povedal František.

FOTO TASR/AP

Hlboké korene a otvorená náruč

Tejto témy sa nepriamo dotkol aj počas relatívne krátkej homílie, v ktorej okomentoval dnešné evanjelium, v ktorom sa Ježiš svojich učeníkov pýta na to, za koho ho pokladajú ľudia.

Krátko po tom, čo Peter vyzná, že Ježiš je Mesiáš, mu povie, že nemôže dopustiť, aby trpel a bol ukrižovaný. Podľa Františka aj my zvádzame vnútorné boje podobné tomu Petrovmu – či rozmýšľať ľudskou alebo Božou logikou.

„Aký vzdialený je Boh, čo kraľuje v tichosti na kríži, od falošného boha, od ktorého by sme chceli, aby kraľoval s mocou a umlčal našich nepriateľov! Ako veľmi sa líši Kristus, ktorý sa ponúka iba s láskou, od tých mocných a víťazných mesiášov, ktorých obdivuje svet,“ uviedol v homílii.

Zároveň veriacich vyzval, aby sme dovolili Ježišovi „uzdraviť nás z našich strnulostí a zahľadenosti do seba. Nech nás zbaví paralyzujúceho zotročenia v bránení si nášho imidžu“.

FOTO TASR/AP

Veľký záujem o pápeža

Františka si v nedeľu prišlo vypočuť okolo 130-tisíc Maďarov, čo je viac ako celkový počet ľudí, ktorí sa na Slovensku zatiaľ zaregistrovali na všetky akcie s pápežom dokopy.

Ešte ráno to pritom v Budapešti dlho vyzeralo tak, že sektory zostanú počas svätej omše poloprázdne, a aj organizátori očakávali iba okolo 75-tisíc účastníkov.

Akcia sa konala uprostred mesta na Námestí hrdinov a v okolitých uliciach.

Inzercia

Do areálu sa síce dalo vstúpiť už o šiestej, no ešte o ôsmej bolo na niektorých miestach viac policajtov ako pútnikov. Tí začali vo veľkom prichádzať až okolo deviatej, samotná omša pritom začínala o 11.30 h.

Na svätú omšu s pápežom prišli ľudia všetkých vekových kategórií, nechýbali babičky v tradičných krojoch, ale ani rodiny s úplne malými deťmi.

Ako zhodnotili mladí manželia Oto a Ana Mária, byť na omši s pápežom vo vlastnej krajine je vec, ktorú človek zažije maximálne párkrát za život. Oni sami na iných akciách v rámci Medzinárodného eucharistického kongresu kvôli práci neboli, záverečnú svätú omšu si však nechceli nechať ujsť.

Ako hodnotia to, že František bol v Maďarsku len niekoľko hodín a na Slovensku strávi niekoľko dní? „Som rada, že vôbec prišiel, a chápem, že má nabitý program,“ povedala Ana Mária.

FOTO TASR/AP

Buďme koreňmi budúcnosti

To, že téma koreňov a otvorenosti bola pre Františka pri jeho krátkej návšteve Maďarska dôležitá, dokazuje aj to, že sa jej venoval i pri ekumenickom stretnutí, ktoré sa konalo ešte pred svätou omšou v centre Budapešti.

Uskutočnilo sa v Múzeu výtvarného umenia a so Svätým Otcom sa okrem iných stretli aj kalvínsky biskup József Steinbach, predseda Ekumenickej rady cirkví Maďarska a vrchný rabín Maďarska Róbert Fröhlich.

František vo svojom príhovore použil obraz známeho reťazového mosta, ktorý spája dve časti Budapešti rozdelené Dunajom. „Nezlieva ich, ale drží ich pohromade. Takéto musia byť putá medzi nami. Vždy, keď sa objavilo pokušenie pohltiť druhého, nebudovalo sa, ale ničilo; rovnako aj vtedy, keď ho ľudia chceli skôr uzatvárať do geta než integrovať,“ upozornil pápež.

Na záver príhovoru vyzval prítomných, aby spoločne boli koreňmi, ktoré budú živiť pamäť a dajú vyrásť budúcnosti.

S Orbánom dlhšie, ako sa plánovalo

František počas návštevy Maďarska pozdravil aj vrcholných politických predstaviteľov, medzi nimi aj predsedu vlády Viktora Orbána. S maďarským premiérom hovoril o úlohe cirkvi v krajine, ochrane životného prostredia, ako aj ochrane a podpore rodiny.

Stretnutie sa podľa vyhlásenia Vatikánu uskutočnilo v priateľskej atmosfére až 40 minút, teda dlhšie, ako sa pôvodne očakávalo. Orbán po stretnutí zverejnil na sociálnej sieti fotografiu, na ktorej si s pápežom podáva ruky. „Pápeža Františka som poprosil, aby nedopustil stratu kresťanského Maďarska,“ napísal Orbán.

Maďarský premiér pápežovi daroval kópiu listu uhorského kráľa Bela IV. z 13. storočia, ktorý poslal pápežovi Inocentovi IV. Belo v liste pápežovi oznámil, že posilní opevnenie pozdĺž Dunaja, aby sa pripravil na inváziu Mongolov.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva