Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
20. júl 2021

Reakcia

Carlton nie je kauza spoločnosti ESET

Spoločník ESETu, s. r. o., reaguje na komentár Daga Daniša Oligarchovia z Esetu narazili. 

Carlton nie je kauza spoločnosti ESET

Prečítal som si komentár s názvom „Oligarchovia z Esetu narazili“. Názov firmy ESET sa v ňom používa 25-krát, tvorí viac ako 2 percentá všetkých slov, ktoré ste v článku použili. Vzhľadom na to, že článok sa primárne týka kauzy Carlton, ktorá so spoločnosťou ESET nesúvisí, je to na zamyslenie.

Budem teda reagovať najmä na tvrdenia, ktoré s kauzou Carlton nesúvisia. Píšete „jadrom príjmov Esetu sú IT bezpečnostné služby a kontrakty s americkou korporáciou Microsoft“. Prvá časť vety je pravdivá, tá druhá o Microsofte nie. Microsoft tvorí zanedbateľnú časť našich výnosov. Ťažko je sa ubrániť dojmu, že zmyslom tejto vety je tam dostať slovo „americkou“, podobne ako to robia mnohé dezinformačné médiá. Azda na doplnenie uvediem, že viac ako polovicu našich celosvetových prímov tvorí Európa a celá Severná Amerika predstavuje menej ako štvrtinu príjmov. Kontrakt so žiadnou spoločnosťou alebo organizáciou netvorí významnú časť príjmov. Je to, naopak, o tom, že takýchto kontraktov sú milióny na celom svete a spoločne vytvárajú celkový príjem.

Píšete ďalej, že „zástupcovia Esetu dokonca aktívne vstúpili aj do sporov na akademickej pôde“ v súvislosti s kauzou na Fakulte informatiky a informačných technológií STU. Používate množné číslo, ale okrem mňa sa do tejto témy nikto zo spoločníkov alebo vedenia firmy ESET nezapájal. To dôležitejšie, čo ste zamlčali, je, že som sa do tejto diskusie zapájal ako člen Správnej rady STU, do ktorej som bol vymenovaný roky pred tým, ako táto kauza vznikla.

Bola to Správna rada, ktorá vyzvala dekana FIIT na odchod po sérii jeho kontroverzných rozhodnutí, nedodržaných sľubov a zavádzania členov Správnej rady. Odporúčam preštudovať si Správu o činnosti Správnej rady STU za rok 2020 a prípadne jej štatút, obe sú bez problémov verejne prístupné na webe STU. Riziká, na ktoré členovia Správnej rady, ale aj ďalší členovia akademickej obce a verejnosti upozorňovali, ako boli odchody významnej časti pedagógov a vedeckých pracovníkov, významné zníženie záujmu študentov o štúdium na tejto fakulte, prepad vo vedeckých výstupoch, sa naplnili a napĺňajú.

Píšete tiež „financovali Progresívne Slovensko a jeho kampane“. Opäť používate obligátne množné číslo, pritom jediná podpora, ktorú Progresívne Slovensko dostalo, bolo 72 000 eur od jedného spoločníka ESET. Bolo to v čase, keď bolo Progresívne Slovensko občianskym združením, t. j. predtým, ako sa stalo politickou stranou.

Na vaše slová „podľa niektorých zdrojov dnes svoj vplyv uplatňujú na ministerstve zdravotníctva či školstva“ nemám ako reagovať, pretože tu už neuvádzate žiadne fakty, žiadne zdroje a varíte doslova z vody.

Inzercia

K samotnej kauze Carlton sa nebudem hlbšie vyjadrovať, a to najmä preto, že sa netýka mňa ako osoby a ani firmy ESET, ktorú vediem. Boli by to len informácie z druhej alebo tretej ruky. Nedá mi však nezareagovať na vetu, ktorou komentár uvádzate: „Vyzerá to tak, že majitelia Esetu ovládli luxusný hotel Carlton protiprávne.“ Pán Hrubý a Grund vlastnili dve tretiny hotela bezprostredne po jeho kúpe a na rozdiel od tretieho spoločníka poskytli finančné zdroje na jeho kúpu. Nemohli teda ovládnuť niečo, čo od začiatku vlastnili.

Rešpektujem záujem médií o kauzu Carlton. Myslím si, že v tejto kauze sú viaceré nejasnosti a pochybnosti, ktoré je potrebné dôsledne vyšetriť a vyjasniť. Od médií očakávame, že budú kritické, a aj investigatíva a úvahy patria k práci novinárov. Verím však, že aj to má mať mieru. Je primerané v komentári, ktorý je o kauze Carlton, 25-krát spomenúť názov firmy, ktorá s tým nič nemá? Je primerané si účelovo vybrať pár tém, spojiť ich so spoločníkmi firmy, vynechať kontext alebo rovno úplne akékoľvek fakty a nazvať ich oligarchami podľa vzorky podnikateľov, ktorých vo svojom komentári menujete? Celkom zamlčať všetky pozitívne projekty a podporu, ktorým títo spoločníci naozaj venujú svoj čas a energiu, nehovoriac o samotnej firme ESET?

Verím, že túto moju reakciu zoberiete ako konštruktívnu spätnú väzbu. Zároveň som si všimol, že v dnešnej „internetovej dobe“ je bežné k článkom a komentárom na spravodajských portáloch pripojiť vyjadrenie dotknutých osôb, aby mali možnosť uviesť fakty a kontext na správnu mieru, a verím, že to urobíte s týmto mojím vyjadrením k vášmu komentáru.

Autor je riaditeľ a spoločník firmy ESET. 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame