Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
16. apríl 2019

Blaha ukázal, na čo sa Eset musí pripraviť

Na margo jednej facebookovej prestrelky medzi smeráckym poslancom a úspešnou firmou.
Blaha ukázal, na čo sa Eset musí pripraviť

Prezident SR Andrej Kiska počas príhovoru na slávnostnom otvorení Výskumného centra ESET na Slovenskej technickej univerzite (STU) v Bratislave 17. februára 2015. FOTO TASR - Martin Baumann

 

Prečo ste mohli čítať tento článok zadarmo?

Články na Postoji nie sú spoplatnené ani uzamknuté, aby k nim malo prístup čo najviac ľudí. Ich tvorba ale stojí značné úsilie, čas a peniaze. Práca našej profesionálnej redakcie je financovaná z pravidelnej podpory mnohých našich čitateľov. Budeme si veľmi vážiť, ak nás aj vy TERAZ PODPORÍTE, aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe hodnotného obsahu. Ďakujeme!

Spoločnosť Eset, respektíve jej majitelia, už nejaký čas čelí kritike zo strany niektorých politikov. Najnovšie sa dostali do prestrelky s poslancom Ľubošom Blahom, známym svojimi agresívnymi komentármi na sociálnych sieťach.

Blaha na facebooku Eset označil za americkú firmu, obvinil ju zo zasahovania do slovenskej politiky financovaním niektorých subjektov, zavádzania agresívneho liberalizmu a individualizmu a tiež z toho, že na Slovensku presadzuje americké záujmy. Podľa neho má vzniknúť veľký blok, ktorý bude režírovať Eset. „Očakávajte v predvolebnej kampani do parlamentných volieb veľké finálne spájanie Kisku, Beblavého, PS a postupné pohltenie strany SaS, OĽaNO a Sme rodina (…) Tento blok nám zabezpečí, že sa staneme ako Slovenská republika obyčajným americkým muničákom,“ povedal Blaha vo svojom videu.

Nasledovala reakcia Esetu: „Zabudli ste spomenúť jeden reálny fakt: Že jedným z ľudí, ktorých naozaj platí ESET, ste Vy. Tu na Slovensku totiž zdaňujeme všetky naše zahraničné príjmy, pretože tu na Slovensku máme centrálu. Nie sme žiadna zahraničná firma. A z týchto daní ste Vy potom platený,“ uviedla spoločnosť v reakcii, ktorú neskôr zo sociálnej siete odstránila.

Dá sa rozumieť tomu, že Esetu sa Blahova zmes účelovo vybratých faktov a konšpirácií dotkla, aj tomu, že cítil potrebu reagovať. Len namiesto pokojnej a vecnej reakcie to urobil dosť nešťastne.

Dá sa rozumieť tomu, že Esetu sa Blahova zmes účelovo vybratých faktov a konšpirácií dotkla, aj tomu, že cítil potrebu reagovať. Len namiesto pokojnej a vecnej reakcie to urobil dosť nešťastne. Zdieľať

Odkazovať poslancovi parlamentu, že je ním platený, naozaj trochu zaváňa oligarchickými maniermi. Netreba veľkú fantáziu predstaviť si, aký harmatanec by tu nastal, keby napríklad Penta reagovala na kritiku poukazovaním na to, že platí Igora Matoviča. Je to skrátka typ slovníka, ktorý by si bohatí podnikatelia vo vzťahu k politikom mali odpustiť.

Epizódka s Blahom by inak ani nestála za reč, keby neilustrovala jeden dôležitý problém, ktorému bude musieť Eset čeliť. Je ním politický sponzoring. Majitelia Esetu podporili stranu Progresívne Slovensko, prezidentskú kampaň Róberta Mistríka, primátorskú kampaň Matúša Valla v Bratislave a jeden zo spolumajiteľov Anton Zajac už avizoval, že podporí aj novú stranu Andreja Kisku.

Majitelia tejto firmy tak otvorene vstupujú do politického ringu a chtiac-nechtiac tam vťahujú aj jej značku. Nerobia nič nelegálne a nerobia to ani pokútne. Viacerí z nich sú známi, že podporujú mnoho zaujímavých projektov, napríklad jeden z nich pred štyrmi rokmi zareagoval aj na výzvu podporiť vznik Postoja, svojím darom by sa však medzi našich významnejších podporovateľov nekvalifikoval.

Inzercia

No keď sa rozhodli vstúpiť do politického sponzoringu, musia počítať s tým, že situácia sa pre nich v niečom zmení. Časť politickej scény, ale aj verejnosti ich už nebude vnímať len ako podnikateľov, ale aj ako politických aktérov. Nech sa nám to páči alebo nie, démonizácia protivníkov a podpásové údery sú súčasťou politiky a páni z Esetu sa s nimi budú musieť naučiť žiť. Sami sa tak rozhodli.

Svojich oponentov budú navyše ešte dráždiť aj tým, že sú aj investormi a spoluzakladateľmi názorovo vyhraneného Denníka N. Čo môže zaváňať istým konfliktom záujmov, aj keď to, samozrejme, neznamená, že ovplyvňujú to, čo tieto noviny píšu.

Svojimi aktivitami tak majitelia do politického boja vťahujú celú firmu, hoci časť jej zamestnancov môže mať úplne iné politické názory alebo sa o politiku vôbec nemusí zaujímať.

V každom prípade otvorené angažovanie sa majiteľov Esetu v politike je realita, na ktorú sa firma musí pripraviť a naučiť sa ju komunikačne zvládať.

Prestrelka s Blahom však svedčí skôr o tom, že s tým zatiaľ majú trochu problém.

 

Prečo ste mohli čítať tento článok zadarmo?

Články na Postoji nie sú spoplatnené ani uzamknuté, aby k nim malo prístup čo najviac ľudí. Ich tvorba ale stojí značné úsilie, čas a peniaze. Práca našej profesionálnej redakcie je financovaná z pravidelnej podpory mnohých našich čitateľov. Budeme si veľmi vážiť, ak nás aj vy TERAZ PODPORÍTE, aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe hodnotného obsahu. Ďakujeme!

Odporúčame