Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
14. júl 2021

Kauza Carlton

Oligarchovia z Esetu narazili

Vyzerá to tak, že majtelia Esetu ovládli luxusný hotel Carlton protiprávne. Z ich praktík smrdí korupcia.

Oligarchovia z Esetu narazili

TASR. Zľava Maroš Grund, Erik Mikurčík, Eric Assimakopoulos, Rudof Hrubý.

Bitka o bratislavský hotel Carlton sa otáča. Najvyšší súd čiastočne vyhovel dovolaniu podnikateľa Mikurčíka a zrušil pochybné rozhodnutia súdov, ktorými oligarchovia z Esetu ovládli hotel.

Obchodný spor s cenovkou 60 miliónov eur sa tým vracia na začiatok. Rozdiel je len v tom, že dnes, po štyroch rokoch, vieme o praktikách dvoch spoločníkov Esetu – Hrubého a Grunda – viac, ako by si páni želali. Postaral sa o to Kočner a jeho komunikácia cez Threemu. Tá ukazuje na podozrenia, že spoločníci Esetu v zápase o hotel využívali služby „justičného mága“ Zoroslava Kollára, Mariana Kočnera a bödörovcov.

Verejné obvinenia

S týmito obvineniami prišiel podnikateľ Mikurčík už v roku 2017. V čase, keď vrcholil spor o vlastníctvo hotela. Mikurčík tvrdil, že rozhodnutia úradov a súdu boli manipulované v prospech spoločníkov Esetu. O hladké zmeny vlastníkov hotela sa mal postarať „vybavovač“ Zoroslav Kollár.

To bol však len začiatok.

Pokračovalo sa najtvrdšími, trestnosprávnymi zbraňami. Hrubý a Grund podali trestné oznámenia na Mikurčíka. A NAKA začala okamžite konať. Veľmi aktívne a veľmi dôrazne. Mikurčík za tým videl „vybavovačov“ bödörovcov, ktorí mali pod kontrolou vedenie NAKA.

Verejné obvinenia Mikurčíka väčšina médií ignorovala ako konšpirácie. O kauze Carlton buď novinári neinformovali, alebo nekriticky preberali legendy, ktoré šírili spoločníci Esetu.

Dôvod? IT spoločnosť Eset a jej ľudia sa už roky tešia „mediálnej imunite“. Väčšina médií má pri téme Eset úctivý predklon.

Oligarchovia v modrom

Niektorých čitateľov možno vyrušuje, že vlastníkov Esetu označujeme pojmom oligarchovia. Táto nálepka predsa prischla podnikateľom z pozadia Smeru ako Jozef Brhel, Miroslav Výboh, Norbert Bödör. A s nimi predsa nemá IT bezpečnostná agentúra Eset nič spoločné.

To sedí. Eset nikdy neprofitoval z vlád Fica a Smeru. Jadrom príjmov Esetu sú IT bezpečnostné služby a kontrakty s americkou korporáciou Microsoft.

Iné znaky oligarchie však pomerne spoľahlivo svedčia aj pánom z Esetu. Svoj vplyv totiž neuplatňujú len v biznise, ale aj mimo neho. Financujú tretí sektor. Investovali do médií (sú spoluvlastníkmi Denníka N). Financovali Progresívne Slovensko a jeho kampane. Podporovali kampaň Zuzany Čaputovej. Podľa niektorých zdrojov dnes svoj vplyv uplatňujú na ministerstve zdravotníctva či školstva.

Zástupcovia Esetu dokonca aktívne vstúpili aj do sporov na akademickej pôde. Spoločne s progresívnymi novinármi tlačili na odchod riadne zvoleného dekana Fakulty informatiky a informačných technológií STU. Mal uvoľniť miesto exdekanke s väzbami na Eset a jeho výskumné projekty. Neuspeli.

Neskôr podporovali rektora STU Fikara, ktorého žiadal odvolať z funkcie akademický senát univerzity. V tomto boli o niečo úspešnejší. Napriek rozhodnutiu senátu prezidentka Čaputová rektora STU neodvolala. Urobila to až po polroku, keď Fikar neuspel na súde. 

Navyše, dnes sa ukazuje, že páni z Esetu mohli spojiť sily aj so Zoroslavom Kollárom a bödörovcami.

Threema

Ako prvý na tento problém upozornil portál Postoj. Z Kočnerovej komunikácie cez Threemu vyplýva, že v prospech Esetu mal vystupovať skorumpovaný sudca Sklenka. A v pozadí aj Zoroslav Kollár, ktorý mal vplyv na súdoch.

Čo naznačovala Threema, to potvrdzujú aj reálne udalosti. Zápisy zmien vlastníckych pomerov prebehli v expresnom režime. V prospech spoločníkov Esetu a neprospech ich rivala Mikurčíka.

Pozoruhodne rýchla bola aj NAKA pri stíhaní Mikurčíka a jeho manželky. Zoroslav Kollár mal totiž veľmi blízke vzťahy aj s bödörovcami (spoločne podnikali vo viacerých spoločnostiach).

Hrubý sa údajne kvôli Carltonu dokonca stretol aj s Marianom Kočnerom.

Keď o tom Postoj informoval, právnici Hrubého a Grunda to popreli. A dôrazne naliehali na redakciu, aby tieto informácie nezverejňovala.

Koncom roka 2020 však musel Hrubý priznať, že sa s Kočnerom naozaj stretol. Vraj si potreboval ujasniť veci, ktorým pri spore o Carlton nerozumel.

Žaloba Dušana Kováčika

Po tom, čo oligarchovia z Esetu ovládli hotel a iniciovali stíhanie Mikurčíka, prišla – opäť zázračne rýchlo – aj obžaloba Mikurčíka a jeho manželky.

Inzercia

Postaral sa o ňu sám špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Bola to historicky prvá a jediná obžaloba, ktorú podal (dovtedy zvykol kauzy skôr hádzať do koša).

Hyperaktivita Kováčika bola prekvapujúca.

Po jeho zadržaní sme sa dozvedeli pozadie. Dušan Kováčik bol údajne členom organizovanej skupiny bödörovcov, ktorá spolu so šéfmi NAKA rozhodovala, kto bude stíhaný. A koho podržia.

Rozhodovať mali úplatky. Alebo objednané služby.

V tomto prípade môžeme mať dôvodné podozrenie, že tu bola objednávka na stíhanie Mikurčíka a jeho manželky.

Aby uvoľnili priestor Hrubému a Grundovi.

To mohol byť hlavný dôvod, prečo sa do obžaloby osobne vložil kamarát Norberta Bödöra – špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Najvyšší súd

Viaceré médiá roky „informovali“, že Mikurčík je podvodník, ktorý chcel okradnúť majiteľov Esetu o ich hotel. Za jeho stíhaním nevideli problém ani korupciu, ale výkon spravodlivosti.

Istý čas to tak naozaj mohlo vyzerať. Podnikateľ Mikurčík, ktorého chceli Grund a Hrubý z hotela vytlačiť, zašiel za hranu a sériou jednostranných krokov de facto „vyvlastnil“ spoločníkov Esetu. Lenže – podobné kroky podnikala aj druhá strana. Hrubý a Grund sa pokúšali vyhodiť Mikurčíka z hotela, ktorého bol spoluvlastníkom. Po podozrivo rýchlych rozhodnutiach úradov a súdov uspeli.

Legendu o okradnutých „eseťákoch“ a zlodejovi Mikurčíkovi však narušili tri veci: 

- Kočnerove a Sklenkove správy v Threeme, z ktorých vyplýva, že pre spoločníkov Esetu mal pracovať Zoroslav Kollár (dnes väzobne stíhaný);

- fakt, že do rozhodovania bratislavského súdu sa vkladal skorumpovaný sudca Sklenka a jeho ľudia; mali pracovať v prospech majiteľov Esetu;

- verdikt Najvyššieho súdu, ktorý zrušil staré rozhodnutia súdov o Carltone ako protiprávne.

Najvyšší súd uznal, že bolo porušené právo Mikurčíka na spravodlivý proces. Rozhodnutia okresného a krajského súdu, ktorými oligarchovia z Esetu ovládli hotel a jeho majetok, zrušil a vrátil na ďalšie konanie.

Inými slovami: Mikurčík ostáva spoluvlastníkom hotela Carlton. A podozrenia z manipulácií, vrátane tých kriminálnych a korupčných, smerujú skôr na druhú stranu sporu.

Konkrétne k novej odrode „nedotknuteľných“, ktorí sa tu hrajú na tých čistých a slušných. Hoci v skutočnosti mali patriť k štedrej klientele justičnej mafie.

 

Na komentár reagoval riaditeľ spoločnosti Eset Richard Marko. 

Odporúčame

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.