Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Liberáli verzus konzervatívci Komentáre a názory
19. júl 2021

Kresťanské zdúhovenie

Bratia a sestry, vráťme si späť dúhovú vlajku!

Oni ju šlohli nám, šlohnime si ju späť!

Bratia a sestry, vráťme si späť dúhovú vlajku!

Ilustračné foto – TASR/AP

Neviem ako vy, ale ja vnímam každú dúhovú vlajku, ktorú zbadám vo verejnom priestore, ako osobnú prehru.

Keď vidím na futbalovom štadióne zdúhovenú reklamu Volkswagenu, poviem si, škrípajúc zubami, že si od vás krivákov po svojom 21-ročnom golfe určite už ďalšie auto nekúpim. Je mi však zároveň jasné, že najväčšia automobilová korporácia sveta si môj bojkot asi príliš nevšimne.

Keď zazriem na kyjevskom majdane, že stánkari veselo predávajú dúhové dáždniky a dúhové puzdrá na mobil, povzdychnem si: „Už aj vy, Brutovia!“

Keď objavím v susednej dedine mohutnú dúhu, ktorá veje na malom kanóne z tureckých vojen, ukážem potichu prstom na ňu a zlostím sa, lebo ju žena opakovane nevidí.

Vnímam to tak, že každá ďalšia verejná dúha bude vnímaná ako ďalšie malé víťazstvo aktivistov LGBTQIAA+ ideológie.

A pritom dúha pôvodne vôbec nie je ich. Ona je naša. Dúha je okrem iného symbolom zmierenia medzi Bohom a človekom. Som čoraz viac presvedčený, že treba s tým niečo spraviť.

Vidím nejako tri možnosti, ako môžu kresťania na zdúhovenie verejného života reagovať.

Prvou možnosťou je, že budeme robiť ďalej to, čo doteraz, totiž nič. Môžeme sa trpezlivo nádejať, že aktivisti a fluktuanti z politiky a korporácie to raz prepália a že bude obyčajným ľuďom z dúhy na vracanie.

Vyčkávanie nemusí byť najhoršia taktika. Predvčerom som sedel s jedným katolíckym biskupom, ktorý na dúhovú vlnu povedal len toľko: „Prejde aj to.“ Mal pravdu, všetko raz prejde, kresťanstvo je tu už nejakú tú chvíľu, môže preplávať ešte aj cez toto.

Druhá možnosť by mohla spočívať v tom, že postavíme všadeprítomnej dúhe niečo iné, niečo úchvatne silné. Žiaľ, mne nič také nenapadá.

Kríž (ten kresťanský a ten módny) je už beztak všadeprítomný, zavesenie krížov v našich šírkach preto nemusí pôsobiť ako silný signál. Rád sa nechám presvedčiť o opaku.

Chcel by som vám dnes navrhnúť tretiu možnosť: Vráťme si dúhu späť! Oni ju šlohli nám, šlohnime si ju späť!

Je faktom, že Európania považujú dúhu v danej chvíli za symbol LGBTQIAA+, uzurpácia bola nateraz úspešná. Ľudia pritom zabúdajú, že dúha je platnou vlajkou Židovskej autonómnej oblasti na Ďalekom východe Ruskej federácie, že patrila ešte pred chvíľou (s nadpisom „PACE“) mierovému hnutiu, predtým ju vztýčili rebeli v nemeckej sedliackej vojne a predtým bola zastáva Inkskej ríše.

Pre nás však v prvom rade pripomína Noema a zmier po potope. V knihe Genezis 9, 12-16, je povedané všetko podstatné: „A Boh hovoril ďalej: ‚Toto bude znakom zmluvy, ktorú uzavieram na večné pokolenia medzi mnou a vami a všetkými živými bytosťami, čo sú s vami: Svoj oblúk umiestňujem v oblakoch, aby bol znakom zmluvy medzi mnou a zemou. Keď zastriem zem oblakmi a keď sa v oblakoch zjaví moja dúha, vtedy si spomeniem na svoju zmluvu, ktorá je medzi mnou a medzi vami i každou živou bytosťou. Už nikdy nebude vôd potopy, ktorá by zahubila všetky živé tvory. V oblakoch bude oblúk, uvidím ho a spomeniem si na večnú zmluvu, uzavretú medzi Bohom a každou živou dušou všetkých živých tvorov, čo sú na zemi.‘“

Inzercia

Keď sa v oblakoch zjaví moja dúha – má ešte niekto otázky? Dúha patrí Pánovi, on ju stvoril, stvoril ju pre nás, bodka. Bolo by pekné od nás, ak by sme ju vrátili jemu.

Rozvíjam túto myšlienku v slovenskom denníku, lebo práve na Slovensku sú podľa mňa najlepšie predpoklady na to, aby sme s pokusom znovuzískania dúhy začali.

Keďže neustále cestujem po Európe, môžem dosvedčiť, že Slovensko zdúhovelo pomerne chabo, ešte aj tá vaša progresívno-kaviarenská mládež sa v tom správa vlažne. (Inak zdravím na dovolenku Irenu Bihariovú. Skáčem od radosti, že ste moju pozvánku na rozhovor za sekundu prijali.)

Slovensko sa hodí aj preto, lebo máte intaktné a kompaktné, vierouke verné kresťanstvo. U vás ešte veľmi nehrozia nedorozumenia typu, či tá dúhová na kostolnej veži teraz znamená, že farár pozýva páry rovnakého pohlavia na pseudosobáš, alebo zdôrazňuje Božie zmierenie s človekom. V mojom Rakúsku to už také jednoznačné nie je.

Vašou výhodou ešte je, že ste malou krajinou. S pár stovkami eur môžete rozvíriť kampaň, o ktorej budú správy po celej Európe.

Pozrel som si to, najlacnejšia dúhová vlajka, ktorá je momentálne na Amazone – štandardný model, 90 x 150 cm, polyesterová –, stojí iba 3,99, je dokonca v akcii. Ak pôjdete do toho, Slováci, venujem vám prvých 25 kusov.

Hneď aj varujem, že takéto kresťanské zdúhovenie má zmysel len vtedy, ak bude koordinované, bleskové, masové a rázne. Keby sa našlo len zopár trúfalcov, radšej to nechajte tak. V tom prípade by sme vyzerali ako lúzri. To nepotrebujeme. Ako lúzri vyzeráme tak či tak. Najlepšie by bolo pustiť sa do toho s požehnaním otcov biskupov z KBS, iných kresťanských denominácií a najmä židovskej obce. Veď naši starší bratia vo viere boli okradnutí ešte drzejšie ako my. Dúha je Božím darom zo Starého zákona.

Už aj myslím na druhý krok – Západ. U vás to asi skončí rýchlym úspechom, na Západe to bude drsné, tvrdé a drahé. LGBTQIAA+ konkurencia je tam už úplne inde, viedenský dodávateľ energie „Wien Energie“ angažoval umelcov, aby dali päťmetrovú dúhovú maľbu na priemyselný objekt, a v západorakúskej diecéze Feldkirch dostala každá zo 150 katolíckych farností po jednej dúhovej vlajke od homoloby. Tým treba konkurovať, tam to bude niečo stáť.

Možno sa pýtate, či to nebude mätúce. Bude človek ešte vedieť, či má pred sebou tú zlú alebo tú dobrú dúhu? Áno, presne tak to bude, niekedy sa už nikto nevyzná. A hovorím na to: Nič lepšie sa nám nemôže stať. Niektorí ľudia sa budú otrávene odvracať, niektorí však začnú debatovať. Určite o homosexualite, no celkom určite aj o viere. A vtedy máme vyhraté.

Aby to bolo jasné: Minimálne pre Západ nenavrhujem nič iné než diverziu. Klasickú diverziu – zmiasť protivníka.

Tretí krok vidím v advente roku 2022, na Majstrovstvách sveta vo futbale. Budú v Katare, teda v krajne, kde sú homosexuáli odsúdení na dlhoročné tresty odňatia slobody a na bičovanie. Obávam sa, že Volkswagen tam nevytiahne svoju dúhovú reklamu, a bojím sa, že aktivisti tam nebudú mať guráž na predvádzanie vo farbách dúhy. Tam to bude nebezpečné.

To bude naša chvíľa. Musíme si nájsť nebojácneho kresťanského chalana, ktorý v Katare pobeží s dúhovou vlajkou na ihrisko. Pokojne oblečený ako minule ten na zápase Nemecko – Maďarsko, želateľne, ale na dohľad emira Tamíma bin Hamada Ál Thánía.

Verte, keď potom katarskí policajti nášho chalana zatknú, zatají celý civilizovaný svet dych, najmä homosexuáli budú s ním. Keď sa napokon vykľuje ako prenasledovaný kresťan, všetci si vydýchnu.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.