Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
28. jún 2021

Kniha Postoja

Čo nás naučila pandémia a aká budúcnosť nás čaká

Rozhodli sme sa vydať knihu, ktorá udalosti posledného roka, zákulisie rozhodnutí a životy troch neobyčajných ľudí zmapuje. 

Čo nás naučila pandémia a aká budúcnosť nás čaká

V Postoji sme priniesli desiatky článkov o našom boji s koronou, ale aj o zlyhaniach, jej dopade na politiku a celú spoločnosť. Aj preto sme sa rozhodli vydať knihu, ktorá udalosti posledného roka a zákulisie dopodrobna zmapuje.

Navyše sa nám podarilo priblížiť vám životy troch výnimočných ľudí, ktorí sa do zápasu s vírusom naplno pustili.

V marci 2020 asi nikto z nás nečakal, ako radikálne mu pandémia zmení životné plány. Aj v mojom prípade korona rozhodla veľa vecí za mňa. Ešte počas prvej jarnej vlny som absolvoval online záverečné skúšky na žurnalistike a po nástupe do Postoja ma šéfredaktor požiadal, aby som sa sústredil na témy okolo korony. Spoločnosť vtedy už zaujímali iné veci: odpísané diplomovky politikov, odložené svadby, dovolenky či Plán obnovy. Obával som sa, že budem musieť písať o niečom, čo pomaly odchádza do zabudnutia a nikoho už nezaujíma.

No letné ticho pred búrkou vystriedalo jesenné spravodajské tornádo s ničivým zimným cunami. A mňa to vtiahlo do víru diania. Moje novinárske skúsenosti a vedomosti o tejto téme rýchlo pribúdali.

Druhá vlna priniesla aj ďalšie vlny: strachu, chaosu, ale aj chýb

Dni sa zlievali, išlo sa na doraz. A navyše v sociálnej izolácii. Znamenalo to hodiny strávené za počítačom s množstvom telefonátov, online prenosov a zoom rozhovorov.

No ani pre skúsenejších novinárov to nebolo ľahké obdobie. Informácie boli nejednoznačné, ani vedci nemali rovnaké názory, šírili sa dezinformácie a novinári sa strácali v tom, čo vláda prijala a aké opatrenia aktuálne platia. Ani dlhé tlačovky, ktoré sa konali takmer denne, veci nepomáhali.

Bol to čas, keď bolo nastolených množstvo otázok a nemal na ne kto odpovedať. Veľa vecí bolo úplne nových. Pre epidemiológov, virológov, lekárov, hygienikov a aj pre politikov.

 

Je plošné testovanie dobré či zlé? Skúsime to, hoci sa nikto iný na to nedá? Alebo ideme len do ohnísk? Zachráni nás to pred katastrofou? Je lockdown jediným riešením? Napriek všetkým experimentom a obetavosti lekárov rástli počty nakazených aj obetí. No pandémia zasiahla aj tých, ktorí priamo neochoreli: deti, ktoré nemohli chodiť do školy, ľudí bez práce, krachujúce podniky, vyčerpaných zdravotníkov. Nemocnice boli preplnené a pred nimi stáli mraziarenské dodávky. Pohrebné služby nestíhali odoberať telá obetí a pochovávať. Krematóriá išli nonstop a tiež nezvládali nápor.

Mnohí ľudia prežili traumu, ktorú si ponesú po zvyšok života. Nemohli sa rozlúčiť so svojimi blízkymi alebo strávili mučivé týždne, mesiace v nemocnici. No mnoho ľudí v kritických chvíľach zistilo, že existuje niečo, čo nás presahuje. Lebo napriek úžasným pokrokom vedy a medicíny nemáme všetko vo svojich rukách.

Knihu získate v predpredaji so zľavou - 20 % v našom internetovom ochode www.obchod.postoj.sk

Najviditeľnejšie tváre pandémie

Z atmosféry všadeprítomného chaosu, strachu, trápenia či marazmu vytŕčalo niekoľko ľudí, ktorí prinášali zdravý rozum i zodpovedný prístup k zvládaniu pandémie. Vyprofilovali sa osobnosti, ktorých vyjadrenia so záujmom sledovali novinári aj široká verejnosť. A najmä vďaka nim spoločnosť lepšie chápala, čo sa vlastne deje, aké máme možnosti, čo musíme strpieť, čo robiť. 

Sú medzi nimi aj ľudia našej novej knihy – Pavol Čekan, Peter Visolajský a Richard Kollár. Patrili medzi najviditeľnejšie tváre pandémie. Ide o ľudí, ktorí výrazným spôsobom moderovali a ovplyvňovali náš zápas s hnusobou, ako túto novú chorobu nazval vtedajší premiér Igor Matovič. Preto sme sa rozhodli osloviť ich a z rozhovorov s nimi urobiť knihu. Vďaka.

Inzercia

Lekár Peter Visolajský ako predseda Lekárskeho odborového združenia zastupoval hlas lekárov, na ktorých sme sa všetci spoliehali. Nebál sa hovoriť otvorene, pomenovať chyby a zákulisie dôležitých rokovaní z prvej i druhej vlny. Nezabudnuteľná bola jeho rola v počiatkoch pandémie, keď nás spolu s manželkou učili nosiť rúška v čase, keď sa z toho ešte mnohí smiali. Prináša tiež viac svetla do politického sporu medzi lídrom OĽaNO Igorom Matovičom a šéfom SaS Richardom Sulíkom, ale hovorí aj o tom, ako pandémia zmení slovenské zdravotníctvo a či sa z nej poučí aj spoločnosť.

Pandémia však neodhalila len to, v akom stave sa nachádza slovenské zdravotníctvo. Ukázala aj vzácny ľudský kapitál,  ktorý sa skrýva v útrobách slovenskej vedy. V čase pandémie prišla jeho chvíľa. Vedci bádali, skúmali, analyzovali, hľadali nové cesty.

Príbeh Pavla Čekana, úspešného vedca, ktorý sa rozhodol vrátiť zo zahraničia na Slovensko a zohral tu počas pandémie významnú rolu, je fascinujúci. V našom rozhovore odhaľuje politické zákulisie, do ktorého mal možnosť nahliadnuť, opisuje niekoľkohodinové stretnutia s Igorom Matovičom, zamýšľa sa nad tým, čo pandémia vo svete vedy zmení, a približuje aj duchovnú stránku svojho života.

Matematik Richard Kollár zase ukazuje, ako možno nájsť matematiku aj tam, kde ju zdanlivo vôbec nevidno. S otvorenou mysľou ponúka analýzy našich pandemických zlyhaní aj návody, ako im v budúcnosti predísť. Hovorí o dátovom pekle, zlom nastavení konzília odborníkov, no najmä o tom, prečo po druhej vlne nepatríme k víťazom nad koronavírusom, ale k dlhému zástupu porazených. A z vlastných skúseností vysvetľuje, prečo by podľa neho Sulík riadil pandémiu lepšie ako Matovič.

Čo nás pandémia naučila a čo nás čaká

Rozhovory s týmito tromi mužmi vytvárajú skladačku toho, čo sa tu v časoch pandémie dialo, ako v zákulisí vznikali politické rozhodnutia, aká atmosféra vládla na krízových štáboch a čo nás rok pandémie naučil. Čelia však tiež osobnej konfrontácii, hovoria o vlastných zlyhaniach i o tom, aké ponaučenia si z roku pandémie odnášajú.

Už vieme, že nejde o poslednú vlnu pandémie koronavírusu SARS-CoV-2, keďže mutácie budú spôsobovať nové problémy, o čom svedčí aj vysokoinfekčný delta variant. A tušíme, že nejde ani o poslednú pandémiu, ktorú ľudstvo prežilo.

Ambíciou tejto knihy je byť akousi pamäťou pandemického roka. Toho, čo sa v ňom stalo a z čoho sa spoločnosť i politici musia poučiť.

Čakajú nás ešte mnohé zápasy o zdravý rozum, v ktorých by veda, odbornosť, skúsenosti, ale aj otvorenosť voči iným názorom, pokora a rozvaha mali zohrať kľúčovú úlohu. Verím, že Zákulisie pandémie k tomu svojím dielom prispeje.

Prajem príjemné čítanie.

 

Knihu získate v predpredaji so zľavou - 20 % v našom internetovom ochode www.obchod.postoj.sk

Knihy posielame od 9. 7. a od tohto dátumu ich nájdete aj v každom dobrom kníhkupectve.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.