Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Spoločnosť
24. máj 2021

Covid a deti

Počet respiračných infekcií stúpa, otvorené školy môžu viesť k premorovaniu

Kľúčová otázka znie, nakoľko deti dokážu preniesť vírus do zraniteľnej populácie – medzi starých a chorých.

Počet respiračných infekcií stúpa, otvorené školy môžu viesť k premorovaniu

FOTO TASR – Roman Hanc

Situácia sa na Slovensku zlepšuje, školy sa otvorili takmer všade, dokonca sa prestalo v školách testovať. Ak by nebodaj začali deti riadne cvičiť na telesnej výchove, hravo by sme nadobudli dojem, že máme po pandémii.

Stratili sme ostražitosť. Je náš optimizmus na mieste?

Deti sú špeciálna kategória, pretože v súvislosti s ochorením COVID-19 vieme o nich veľmi málo, lebo priebeh je u nich zväčša úplne bezpríznakový alebo mierny. Samozrejme, aj u detí sa zriedka vyskytne závažný zápal pľúc alebo raritné závažné ochorenie – multisystémový zápal zvaný PIMS-TS alebo MIS-C. Našťastie môžeme konštatovať, že detské oddelenia a ambulancie počas najväčšej vlny mali podpriemernú vyťaženosť, pretože v rámci lockdownu sa znížil aj výskyt ďalších infekcií, nielen covidu.

Deti do 10 rokov sa takmer netestovali, keďže testy sa od nich v zásade nevyžadovali a mnohí rodičia pokladajú testovanie detí za stresujúce. Na druhej strane, ak u dieťaťa nevidno príznaky COVID, tak dôvod na testovanie ani nebol. Tínedžeri sa testovali tiež len obmedzene, pretože sedeli prevažne doma na online vzdelávaní.

Preto nemáme prehľad o premorenosti detskej populácie – nemáme ani tušenia, koľko detí na Slovensku covid prekonalo. Hrubým odhadom to môže byť na úrovni premorenosti dospelých, teda okolo 20 %. Tento odhad je však veľmi hrubý, pretože nevieme presne ani to, koľko ľudí covid prekonalo, a počítame to len orientačne a spätne z počtu úmrtí na covid.

Dospelí sa však môžu očkovať. Túto možnosť využilo už viac ako milión a pol ľudí, ktorí tak sú úplne alebo čiastočne chránení pred ochorením. K nim môžeme pripočítať ľudí po prekonanom covide (s dostatočnou imunitnou reakciou), ktorí sa zatiaľ nezaočkovali, avšak na isté obdobie sú chránení proti covidu imunitou po prekonaní. Teda v populácii dospelých je dnes už významná časť, pre ktorú koronavírus nepredstavuje významné riziko (za podmienky, že nepríde nová mutácia koronavírusu, ktorá by túto imunitu prelomila).

Avšak u detí do 16 rokov žiadne očkovanie stále nemáme a musíme sa spoliehať len na imunitu po prekonaní. Do veľkej miery však netušíme, ktoré deti covid prekonali, pretože sme ich netestovali.  A tiež nevieme, nakoľko sú chránené imunitou  po prekonaní, keďže priebeh ochorenia je u nich väčšinou bezpríznakový alebo mierny, keď sa nemusí vytvoriť dostatočná a pretrvávajúca imunita.

Na obrázkoch od Martina Šustra a Martina Hubu je zobrazené, aké je zastúpenie pozitívnych PCR testov u detí a mladých do 19 rokov zo všetkých pozitívnych testov v priebehu pandémie u nás.

Obrázok č. 1. Pomer diagnostikovaných infekcií (PCR) na covid-19 podľa veku a pohlavia na 10-tisíc obyvateľov. Autor: Martin Šuster

Ako to už býva zvykom, všetky dáta, ktoré by sme potrebovali pre našu analýzu, nemáme. Napríklad nevieme počet všetkých vykonaných PCR testov v kategórii do 19 rokov a tak nevieme ani percento pozitívnych.

Inzercia

Vieme však, že od začiatku roka 2021 kontinuálne stúpa zastúpenie pozitívnych testov u detí do 19 rokov z celej populácie (obrázok č. 2). V tomto období sa postupne otvárali školské zariadenia – spočiatku pre deti rodičov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a pre tých, ktorí nemohli pracovať z domu. Či tento vzostup zastúpenia detí v celkovom počte pozitívnych súvisí s otvorením škôl, nevieme. Určite však otvorením škôl sa deti začali testovať častejšie. Časom došlo k ústupu pandémie a v dospelej populácii postupne prišlo k výraznému poklesu záchytu nových pozitívnych. Avšak nie u detí.

Obrázok č. 2. Percento pozitívnych testov zo všetkých pozitívnych testov v populácii v jednotlivých vekových kategóriách. Autor: Martin Huba

V súčasnosti sú školy otvorené fakticky bez akejkoľvek kontroly. Na spustenie slušne pripraveného systému kloktacích testov sme čakali celé mesiace, aby sme to zakrátko celé zrušili.

Na pediatrických ambulanciách v posledných týždňoch vidíme výrazný nárast detí s infekčnými (prevažne respiračnými) ochoreniami. V ambulancii, kde pracuje spoluautorka ako pediatrička, ide o viac ako dvojnásobný nárast. Kolegovia pediatri hlásia podobné údaje. Každému rodičovi ponúkajú pre jeho choré dieťa objednanie na PCR test, prípadne vykonanie antigénového testu priamo v ambulancii. Ochota rodičov dať otestovať ich deti, je však veľmi nízka.

Jedným z vážnych dôvodov môže byť veľká záťaž pre rodinu v súvislosti s pozitívnym testom. Členovia rodiny totiž musia ísť na 19 dní do karantény vrátane školákov. A to sa už znášať ľuďom nechce. Žiaľ, pre ľudí je jednoduchšie o pozitívnom teste nevedieť a zostať doma pár dní, ako podstupovať tortúru v súvislosti s covidom. Najmä ak ide o ľahký priebeh ochorenia.

Vyššie uvedené čísla a fakty naznačujú, že v súčasnosti po uvoľnení protiepidemických opatrení a otvorením škôl pravdepodobne dochádza k istému „premorovaniu“ detí. Otázka je, nakoľko je toto premorovanie významné. Populácia detí dnes nie je chránená očkovaním, protiepidemické opatrenia sú len minimálne a deti sú prirodzene veľmi sociálne a kontaktné. Preto je pravdepodobné, že koronavírusu sa v tejto populácii darí dobre.

Nevieme, nakoľko deti dokážu preniesť vírus do zraniteľnej populácie – medzi starých a chorých, ale vieme, že ľudia sa často očkujú v skupinách, teda že niektoré klastre (rodiny, priatelia, podniky) sú preočkované úplne, iné klastre vôbec. Máme tak veľké rizikové skupiny nezaočkovaných ľudí, ku ktorým môže preniknúť vírus zo škôl.

Žiaľ, súčasné slabé testovanie Slovákov je nastavené tak, že ak sa nič nezmení, o rozbehnutí ďalšej vlny sa dozvieme až vtedy, keď začnú stúpať novoprijatí pacienti v nemocniciach. A to môže byť už veľmi neskoro. Ako sme videli (nielen) v druhej vlne, rozbeh vlny je pomalý a jej pokles je, žiaľ, taktiež pomalý.

Preto by bolo fajn poučiť sa z minulých chýb, nestratiť ostražitosť a v súčasnosti najrizikovejšiu populáciu v zmysle prenosu a šírenia (deti) pravidelne aspoň námatkovo testovať. Veď už na to máme aj nestresujúce možnosti testovania ako kloktanie slabým roztokom kuchynskej soli. Aspoň dovtedy, dokým sa nám konečne nepodarí presvedčiť starých a chorých, aby si život chránili očkovaním. A nie zavretými školami.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame