Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
18. máj 2021

Viktor Orbán reaguje

Samizdat č. 7. Odpoveď Mikulášovi Dzurindovi

Uverejňujeme reakciu maďarského premiéra Viktora Orbána na Mikuláša Dzurindu, ktorý pre Postoj odmietol Orbánovu víziu V4.

Samizdat č. 7. Odpoveď Mikulášovi Dzurindovi

Foto TASR/AP

Expremiér Mikuláš Dzurinda v reakcii na rozhovor Viktora Orbána pre Postoj v našej ankete odmietol ideu maďarského premiéra, podľa ktorej by krajiny V4 mali vytvoriť akúsi os voči nemecko-francúzskemu tandemu. Podľa Dzurindu je tento prístup škodlivý a kontraproduktívny, lebo oslabí pocit vzájomnej dôvery a európskej spolupatričnosti. Viktor Orbán zaslal Postoju nasledujúcu reakciu na Dzurindove názory.

Mikuláš Dzurinda odmieta môj návrh, ktorý som uviedol v rozhovore pre denník Postoj, podľa ktorého by sa krajiny V4 mali snažiť o to, aby Európsku úniu otáčajúcu sa okolo nemecko-francúzskej osi pretransformovali na trojpilierové mocenské centrum Nemecko – Francúzsko – V4.

Toto je, samozrejme, predstaviteľné iba pod poľským vedením V4, ale Mikuláš svoje odmietnutie týmto nezdôvodňuje. Podľa jeho teórie by môj návrh len posilňoval vnútornú roztrieštenosť Európskej únie, nezjednocuje, ale rozloží ju.

Otázka však nemá teoretický charakter. Je až príliš praktická. Je faktom, že krajinám V4 sa v rámci Únie nepodarilo dosiahnuť adekvátne presadenie svojich záujmov. Je faktom, že my Stredoeurópania znášame viditeľnú diskrimináciu. Tvrdím, že keď nevystúpime ráznejšie a spoločne, táto situácia sa ani nezmení.

Dôsledkom súčasného usporiadania vnútorného trhu je, že európsky trh občanovi Francúzska prináša dodatočný príjem v hodnote 1074 eur, občanovi Nemecka 1046 eur, občanovi Slovenskej republiky 537 a občanovi Maďarska 408 eur. To sú údaje z roku 2016.

Inzercia

Ďalej, ak prílev financií do krajín V4 cez transfery EÚ porovnáme zo ziskom z príjmov a dividend vyvezených z našich krajín, ukazuje sa, aké významné straty znášame/utrpíme. V prípade Maďarska rozdiel predstavuje 80 percent a v prípade Slovenskej republiky viac ako 90 percent.

V prípade priamo riadených programov EÚ to predstavuje nielen žalostnú, ale aj ponižujúcu disproporciu (napríklad Horizont 2020). Krajiny, ktoré vstúpili do EÚ po roku 2004, získali 5,1 percenta z pomoci, pričom počet ich obyvateľov predstavuje viac ako 20 percent Únie. Naše návrhy, ktoré by riešili geografickú nerovnováhu, zmietli.

Smernice o vysielaní pracovníkov preformulovali na úkor V4. Prvý balík opatrení v oblasti mobility našich dopravcov urážlivo a škodlivo znevýhodnil. A to som ešte nenapísal o odlive mozgov a povinných kvótach pri prerozdeľovaní migrantov a ani o dvojakom metri uplatňovanom voči nám.

Milý Mikuláš, nemali by sme sa konečne správať ako rovnocenné štáty voči západným členským krajinám? Nie je najvyšší čas, aby sme sa zorganizovali a postavili sa za vlastné záujmy? Prečo by sme mali ostať naďalej naivkami EÚ? Slováci a Maďari si zaslúžia viac.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame