Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. apríl 2021, 19:29

Floridský guvernér podpísal „proti-výtržnícky“ zákon

Kriminalita počas protestov bude trestaná prísnejšie.

Podľa Fox News Ron DeSantis v pondelok podpísal „proti-výtržnícky“ zákon, ktorý sprísňuje sankcie za trestné činy spáchané počas protestov. Jeho cieľom je „bojovať proti spoločenskému problému“.

„Je to najsilnejší zákon proti výtržnostiam... v tejto krajine. Nič sa naňho ani len nepodobá,“ povedal počas tlačovej konferencie republikánsky guvernér. Pred jeho podpisom tento zákon schválil floridský senát v pomere 23:17.

Zákon predlžuje dobu, počas ktorej môže polícia držať násilných protestujúcich vo väzbe, sprísňuje tresty za útoky na policajtov a blokovanie ciest a zároveň dáva imunitu ľuďom, ktorí na prekonanie davu blokujúceho cestu použijú svoje automobily.

Niektorí demokrati a organizácie bojujúce za sociálnu spravodlivosť tvrdia, že takýto zákon je narušením slobody prejavu. „Problém s týmto zákonom je to, že je napísaný príliš vágne. Tým pádom môže zasiahnuť aj ľudí, ktorí sa zúčastnili pôvodne pokojného protestu, ktorý sa zmenil na násilný,“ hovorí napríklad Kara Grossová z organizácie ACLU Florida.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami
pred 9 hodinami

Tretím dňom vyvrcholila vatikánska konferencia o zdravotnej starostlivosti, na ktorej vystúpila aj modelka Cindy Crawford, gitarista Aerosmithu Joe Perry či šéf Pfizeru Albert Bourla. Kritici online podujatiu vyčítajú, že medzi prednášajúcimi sú viaceré osoby podporujúce vedecké či medicínske postupy, ktoré nie sú v súlade s morálnym učením cirkvi. O kontroverznej konferencii sme v denníku Postoj písali pred niekoľkými dňami. 

pred 11 hodinami

Dve lavíny vo francúzskych Alpách usmrtili sedem ľudí. Úrady v Savojsku, ktoré susedí s Talianskom, vyzvali turistov, lyžiarov a ďalších, aby boli veľmi opatrní. Aktuálne vhodné poveternostné podmienky totiž po silnom snežení v uplynulom týždni môžu zvýšiť riziko pádu lavíny.

pred 11 hodinami

SHMÚ: Na strednom a východnom Slovensku sa môže v nedeľu nadránom vyskytnúť prízemný mráz. Výstraha prvého stupňa platí vo väčšine okresov Banskobystrického, Košického a Prešovského kraja, ako aj pre niektoré okresy v Žilinskom a Trenčianskom kraji.

pred 13 hodinami

Slováci dôverujú viac armáde, polícia má skoro najnižšiu dôveru v rámci EÚ

Nový Eurobarometer skúmal dôveru Európanov v štátne inštitúcie, polícii verí 45 percent opýtaných. Horšie je na tom už iba Poľsko.