Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Spoločnosť
06. apríl 2021

Svetový líder v očkovaní

Plné nemocnice v Čile ukazujú, čo sa stane, ak uvoľnenie príde príliš skoro

Na zastavenie šírenia vírusu je potrebné dosiahnuť kolektívnu imunitu a na to potrebujeme, aby sa zaočkovalo 85 percent Slovákov.

Plné nemocnice v Čile ukazujú, čo sa stane, ak uvoľnenie príde príliš skoro

FOTO TASR/AP

Ešte nedávno celý svet oslavoval Čile za rýchlu a efektívnu vakcinačnú stratégiu, dnes však krajina prekonáva rekordy v číslach nových prípadov koronavírusu a zdravotnícky systém začína kolabovať. A to aj napriek tomu, že zaočkovaných aspoň jednou dávkou je takmer 40 percent obyvateľstva.

Po letnej prestávke sa tak do Čile vrátil tvrdý lockdown, otvorené sú opäť iba nevyhnutné prevádzky, ľudia sa môžu pohybovať len v rámci okresu a aj to iba v nevyhnutných prípadoch.

V Izraeli, ktorý je svetovým lídrom v očkovaní proti koronavírusu, sa, naopak, situácia vracia do normálneho, predcovidového stavu, opatrenia sú čoraz voľnejšie a odborníci hovoria o blížiacom sa konci pandémie v krajine.

Ako je možné, že tieto dve krajiny zažívajú také odlišné scenáre? Hneď na začiatok treba upresniť, že miera zaočkovanosti je v Izraeli omnoho vyššia ako v Čile. No aj pri pohľade na Veľkú Britániu, kde je tento rozdiel výrazne nižší, vidno, že situácia je oveľa lepšia a očkovanie prináša výsledky.

Kedy tak naozaj pocítime efekty masovej vakcinácie a budeme môcť žiť bez zväzujúcich opatrení? Odborníci upozorňujú, že to tak skoro nebude a najlepšie to ukazuje práve situácia, ktorá nastala v Čile.

Čile: falošná ilúzia bezpečnosti

Situácia v tejto krajine je naozaj vážna. Iba za včera pribudlo viac ako sedemtisíc nových prípadov, doterajší rekord sa pritom pohyboval niečo nad 6700 prípadov. Nemocnice zažívajú veľký nápor a hlásia 95-percentnú obsadenosť.

Navyše, oproti prvej vlne má dnes Čile sťaženú situáciu. Ako totiž pre The New York Times povedala Francisca Crispi, šéfka Lekárskej komory v Santiago de Čile, 20 až 30 percent lekárov je na PN-ke, už však nie kvôli covidu, ale kvôli vyčerpaniu a psychickým problémom.

V každom prípade však dáta o hospitalizáciách ukazujú zaujímavý trend, a to, že pacienti končiaci na pľúcnej ventilácii sú čoraz mladší. Niektorí to pripisujú práve očkovaniu, vďaka ktorému sú staršie ročníky chránené pred ťažkým priebehom ochorenia. Odborníčka na verejné zdravie a epidemiológiu z Katolíckej univerzity v Čile Muriel Ramírez však pre Deutsche Welle upozornila, že podobná situácia bola aj počas prvej vlny pandémie.

„Pokrytie vakcínami je zatiaľ parciálne,“ vysvetlila s tým, že ani ochrana po ich podaní nenastupuje okamžite. Kompletná imunita sa dosiahne až dva týždne po zaočkovaní druhou dávkou, no tento bod začínajú v krajine dosahovať prví zaočkovaní iba teraz.

Za chybu, ktorá krajinu doviedla do aktuálneho stavu, označujú mnohí odborníci príliš rýchle uvoľnenie opatrení. To nastalo v januári ešte pred spustením masovej vakcinácie. Aj keď bolo v krajine stále relatívne vysoké množstvo nových prípadov, vláda povolila cestovanie po celej krajine za dovolenkou, otvorené boli nákupné centrá, reštaurácie a bary, fitnescentrá či dokonca kasína.

Takto sa covid rozniesol po krajine a v najnavštevovanejších destináciách vznikli nové ohniská nákazy. Ďalším faktorom, ktorý prispel k zhoršeniu situácie, bol podľa Ramirézovej aj voľný režim na hraniciach, kvôli ktorému sa do krajiny dostali agresívnejšie mutácie koronavírusu.

Masové očkovanie sa v Čile rozbehlo v situácii, keď denne pribúdal celkom vysoký počet nových prípadov. V takomto štádiu však podľa epidemiologičky z Inštitútu vakcín Sabin vo Washingtone Denis Garrett vakcína situáciu okamžite nezvráti. „S novými mutáciami, ktoré sú nákazlivejšie, nie je pravdepodobné, že uvidíme veľký zvrat, kým nebude zaočkovaná veľká väčšina obyvateľstva,“ uviedla pre The New York Times.

Situácia, ktorá nastala v Čile, neznačí, že ich očkovacia stratégia bola neúspešná. Vláda však pri jej komunikácii vyslala obyvateľstvu falošnú správu o tom, že keďže je už veľa ľudí zaočkovaných, pandémia je prakticky na konci.

Pre zaočkovaných sa v Izraeli život postupne vracia do starých koľají. Nedávno boli s určitými obmedzeniami povolené aj hromadné podujatia. FOTO TASR/AP

Izrael: voľnosť s podmienkou

Úplne iný scenár zažíva Izrael, kde na sto obyvateľov pripadá okolo 114 podaných dávok vakcíny. To v praxi znamená, že takmer celé obyvateľstvo nad 18 rokov už dostalo prvú dávku a takmer polovica aj druhú.

Táto krajina však od začiatku razila zásadne odlišnú stratégiu ako Čile. Výraznejšie uvoľnenie lockdownu prišlo až koncom februára, keď aspoň prvú dávku vakcíny dostala takmer polovica obyvateľstva.

Postupne sa otvorili nákupné centrá či turistické atrakcie, no iné zariadenia, ako napríklad fitnescentrá či reštaurácie, sa otvorili iba pre ľudí so zeleným pasom, ktorý dokázal, že sú zaočkovaní. Tento systém funguje aj naďalej a zaočkovaní ľudia majú čoraz voľnejšie pravidlá.  

Inzercia

Ako píše britský denník The Guardian, vďaka tomuto prístupu počet nových prípadov v krajine klesal aj po tom, čo sa opatrenia začali uvoľňovať, a dnes na celý Izrael pripadá menej ako 10-tisíc aktívnych prípadov.

Izrael prekvapuje nielen rýchlosťou a efektívnosťou očkovacej kampane, ale aj veľkým záujmom verejnosti o očkovanie. Očakáva sa totiž, že práve neochota očkovať sa bude pre mnohé európske krajiny vrátane Slovenska prekážkou k tomu, aby sa dosiahla potrebná miera zaočkovanosti.

Tomuto záujmu z veľkej časti pomohlo zriadenie spomínaného zeleného pasu. Obyvatelia sa nemusia dať zaočkovať, no ak sa tak rozhodnú, čaká ich značne obmedzený život. Vysokoškoláci sa bez neho napríklad nedostanú ani do školy.

I napriek dobrým číslam však strach z pandémie v krajine úplne nevymizol, a to najmä kvôli nákazlivejším a agresívnejším mutáciám. Práve preto je vstup cudzincov do Izraela stále veľmi obmedzený. Problémom sú aj palestínske teritóriá, kde je miera zaočkovanosti omnoho nižšia, izraelská očkovacia stratégia ich z akcie prakticky vylúčila.

Veľká Británia: sloboda alebo bezpečnosť, čo je viac?

Izraelskou cestou by sa v určitej forme chceli vydať aj vo Veľkej Británii, ktorá taktiež patrí k svetovým lídrom v očkovaní proti koronavírusu. Aspoň jednu dávku dostala už polovica obyvateľstva a počet nakazených aj hospitalizovaných prudko klesol, s väčším uvoľňovaním však krajina stále váha.

Veľká Británia totiž počas prvej vlny naplno zažila devastujúce dôsledky pandémie a nikto nemá chuť si tento scenár zopakovať. V Anglicku prvé uvoľnenie nastalo pred mesiacom, keď sa všetci žiaci mohli vrátiť do škôl a opäť začali fungovať aj mimoškolské aktivity. Okrem toho boli v obmedzenom režime povolené aj návštevy v domovoch dôchodcov.

Na konci marca sa povolili stretnutia do šesť ľudí, ako aj šport v exteriéri a v podstate sa skončil aj zákaz vychádzania. Ľudom sa však stále odporúča pohybovať iba v rámci okresu a cestovanie do zahraničia je zakázané.

Väčšie uvoľnenie, keď by sa otvorili obchody, služby, na pohreboch by sa mohlo zúčastniť 30 ľudí, svadbách a karoch 15 a povolila by sa konzumácia nápojov a jedál na terasách, však nepríde skôr ako 12. apríla.

Postupné uvoľňovanie bolo rozdelené do štyroch krokov, pričom ten posledný by mal prísť najskôr 21. júna. Celým systémom by však ešte mohlo otriasť zavedenie certifikátov o očkovaní podľa vzoru Izraela.

S týmto návrhom prišiel premiér Boris Johnson už dávnejšie, veľmi rýchlo bol však vzatý späť na prepracovanie. Teraz sa opäť dostal na scénu, britská vláda totiž v pondelok publikovala oficiálny dokument, v ktorom sa zaväzuje preskúmať, ako by sa tieto certifikáty mohli použiť pri otváraní ekonomiky a uvoľňovaní opatrení.

Ako však upozorňuje The Guardian, celý návrh čelí silnej opozícii v parlamente a iba veľmi ťažko bude schválený. Celý systém totiž môže byť braný ako forma diskriminácie či zasahovania do osobných slobôd, a to tak zo strany ľudí, ako aj podnikov, ktoré by mali tieto certifikáty vyžadovať.

Na Slovensku je zaočkovaných zatiaľ osem percent obyvateľov. Potrebujeme, aby ich bolo 85 percent. FOTO TASR – Radovan Stoklasa

Očkovanie na skrotenie pandémie nestačí

Každá zo spomínaných krajín patrí medzi svetových lídrov v očkovaní, situácia je však v každej z nich odlišná. No všetky tri vydávajú rovnaké svedectvo: samotné očkovanie na zvládnutie pandémie nestačí. Ukázala to aj štúdia publikovaná v odbornom časopise The Lancet, ktorá analyzovala rôzne modely pre Veľkú Britániu. Prišla k záveru, že ak sa stratégia zakladá iba na očkovaní, pandémia sa bude aj naďalej šíriť.

Na to, aby naozaj prišlo k zastaveniu šírenia vírusu, je totiž potrebné dosiahnuť takzvanú kolektívnu imunitu. Na začiatku pandémie sa hovorilo, že tú dosiahneme, keď si protilátky vytvorí 60 až 70 percent obyvateľstva, toto číslo dokonca svieti aj naďalej na oficiálnej stránke Svetovej zdravotníckej organizácie.

S príchodom nových nákazlivejších mutácií však epidemiológovia postupne menia svoje odhady. Urobil tak aj popredný americký epidemiológ Anthony Fauci, ktorý pre The New York Times potvrdil, že svoje odhady zmenil, a dnes odhaduje, že na to, aby sme zastavili šírenie vírusu, budeme potrebovať kolektívnu imunitu až na úrovni 90 percent.

S podobným číslom pracujú aj na našom ministerstve zdravotníctva, kde považujú za kritickú hranicu 85 percent zaočkovaných. Aktuálne však u nás druhú dávku dostalo iba osem percent obyvateľov a vyzerá to teda tak, že s obmedzujúcimi opatreniami aspoň v nejakej miere budeme musieť ešte nejaký ten čas žiť.

Vôbec pritom nie je isté, či sa nám túto úroveň podarí dosiahnuť, keďže veľké množstvo ľudí u nás očkovanie odmieta. Ukázal to aj najnovší prieskum, podľa ktorého sa plánuje dať očkovať necelých 42 percent opýtaných. Rozhodne proti sa vyslovilo takmer 30 percent.

Odporúčame