Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
25. marec 2021

Nevysvetliteľné vzdušné objekty

Američania legitimizujú tému UFO. Prečo to svet príliš nevzrušuje?

Posledné, čo teraz ľudstvo potrebuje, sú mimozemšťania lietajúci nad našimi hlavami.

Američania legitimizujú tému UFO. Prečo to svet príliš nevzrušuje?

Pentagon v apríli 2020 odtajnil už predtým zverejnené video amerického námorného letectva z roku 2015, na ktorom vidieť „nevysvetliteľný vzdušný fenomén“. Screenshot – YouTube

Do 1. júna by americké ministerstvo obrany v spolupráci s vládnymi spravodajskými agentúrami malo vypracovať verejnú správu, ktorá zhrnie dostupné poznatky o „neidentifikovateľných vzdušných fenoménoch“ a načrtne spôsob zberu i vyhodnocovania hlásení o nich naprieč rôznymi vládnymi organizáciami v Spojených štátoch. Predpokladá to nenápadné ustanovenie, ktoré bolo súčasťou 5500-stranového pandemického balíčka podpísaného 27. decembra minulého roka bývalým prezidentom Donaldom Trumpom.

Tento týždeň na to upozornil denník Washington Post. Verejnosť by sa tak mala dozvedieť viac o tom, čo vie americká vláda o fenoméne, ktorý ľudovo vyjadruje skratka „UFO“.

V rokoch 2017 a 2020 Pentagon potvrdil a odtajnil tri videá, ktoré už predtým unikli na verejnosť. Ide o záznamy z cvičných letov pilotov amerického vojenského námorníctva, ktorí vo vzduchu narazili na zvláštne sa správajúce lietajúce telesá. Jedno video pochádzalo z roku 2004, zvyšné dve z roku 2015.

No ide zrejme len o špičku ľadovca. John Ratcliffe, ktorý bol šéfom amerických spravodajských služieb od mája 2020 do konca januára tohto roka, prezradil nedávno v rozhovore pre televíznu stanicu Fox News niekoľko zaujímavých súvislostí o prístupe vlády Spojených štátov k téme „neidentifikovateľných vzdušných fenoménov“.

„Úprimne, tých pozorovaní je omnoho viac, než bolo doteraz zverejnených,“ povedal Ratcliffe. Na otázku moderátorky, kde sa tieto pozorovania odohrali, bývalý vysoký vládny úradník odpovedal: „Vlastne k nim dochádza po celom svete.“

Bývalý šéf amerických spravodajcov zdôraznil, že pri rozbore týchto fenoménov vládni analytici vždy hľadajú najprv to najracionálnejšie vysvetlenie. Napríklad v podobe zriedkavých prírodných atmosférických javov a, samozrejme, potenciálnych nových technológií zo strany iných krajín tu na Zemi. No dochádza tiež k pozorovaniu telies, ktoré sa takýmto pokusom o vysvetlenie vzpierajú.

Reč je podľa Ratcliffa o objektoch, ktoré videli piloti alebo ich zaznamenali satelity a vykazujú ťažko vysvetliteľné letové vlastnosti. Keď napríklad tieto telesá prekonávajú rýchlosť zvuku bez sonického tresku alebo zvláštne manévrujú.

Ratcliffe tiež zdôraznil, že ide často o pozorovania, ktoré nie sú hlásené len z jedného zdroja – ako je napríklad svedectvo pilotov –, ale sú potvrdené z viacerých zdrojov (napríklad objekt videli piloti a súčasne ho vyfotografoval aj satelit a podobne).

Nejde však len o vojenských pilotov. Vo februári magazín Forbes informoval o zvláštnom pozorovaní rýchlo sa pohybujúceho valcovitého objektu, ktorý videli piloti komerčného letu nad Novým Mexikom. Článok upozornil na ďalšie podobné pozorovania.

Inzercia

Fenomén UFO patril v minulosti najmä do neveľmi serióznych časopisov o záhadách či do vedecko-fantastickej literatúry. Mnohí sa dodnes pri zmienke o tomto jave pousmejú. No zároveň s tým, ako túto tému postupne legitimizuje americká vláda, o nej informujú aj rešpektované svetové médiá. Aj keď vidieť, že trochu tápajú v tom, ako ju vlastne uchopiť.

Pre médiá je problém, koho vlastne osloviť, keď sa chcú seriózne zhovárať o „neidentifikovateľných lietajúcich objektoch“. Ufológovia všeobecne nepožívajú dostatočnú vážnosť. Keď človek „chce veriť“ (ako sa píše na plagáte v kancelárii agenta Muldera zo seriálu Akty X), lietajúci tanier ľahko zbadá v každom záblesku meteoritu či v letiacom balóne.

A pre akademikov alebo konvenčných analytikov je tento fenomén tenký ľad, lebo hoci si asi každý z nás niekedy položil otázku, či je ľudstvo vo vesmíre osamotené, málokto z klasických „hovoriacich hláv“ chce riskovať svoj seriózny imidž tým, že by verejne popustil uzdu svojim špekuláciám alebo želaniam.

No je tu ešte jeden dôvod, prečo správy z posledných rokov, keď Pentagon oficiálne potvrdil hŕstku nevysvetliteľných pozorovaní záhadných telies vo vzduchu, nerobia titulky: v skutočnosti je svet dosť zložitý aj bez pridania ďalšej premennej v podobe vyspelej mimozemskej civilizácie, ktorá nás možno pozoruje.

Pandémia, klimatické zmeny, demografické výzvy, náboženské konflikty, obchodné vojny… Kontakt s mimozemskou civilizáciou, vyspelejšou od nás, by to všetko len ešte viacej zamotal. Preto je lepšie náznakom nevenovať prílišnú pozornosť, pokiaľ sa nám prípadní návštevníci neodhalia sami.

No to už popúšťame uzdu svojej fantázii. Na tomto mieste totiž treba zdôrazniť, že Pentagon, ani iný oficiálny zdroj, zatiaľ nepotvrdil, že za ťažko vysvetliteľnými pozorovaniami v atmosfére sa ukrývajú dopravné prostriedky mimozemských civilizácií.

Sú to proste „nevysvetliteľné vzdušné fenomény“! Inak povedané, môže ísť aj o prírodný jav pozemského pôvodu, ktorého podstatu proste len zatiaľ nepoznáme. Čo neznamená, že ho neobjasníme v budúcnosti.

A, samozrejme, vylúčené nie sú ani extrémne pokročilé lietajúce stroje Ruska alebo Číny.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.