Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Autorka bestselleru o výchove Slávka Kubíková

Čo vašim deťom pomôže prežiť v dobe tabletov a instantných riešení?

Prečo je dôležité mať komunitu rodín, ktoré vyznávajú rovnaké hodnoty, a ako pripraviť deti do sveta, aby obstáli medzi rovesníkmi?

„Žijeme takú dobu, že je potrebné, aby deti vyrastali v komunite ľudí, ktorí rozmýšľajú rovnako. Pokiaľ je v tom rodina osamotená, pre dieťa je veľmi náročné vyrovnať sa s tým, že všetci jeho rovesníci žijú inak, ako to má ono doma. Jednoducho potrebuje vidieť, že nie je mimozemšťan. Potrebuje mať okolo seba aj také deti, ktoré vyznávajú rovnaké hodnoty, aby ľahšie odolalo lákadlám a nástrahám tejto doby,“ hovorí Slávka Kubíková v Postoj TV.

Je autorkou úspešných kníh o výchove Klub nerozbitných detíKrotitelia displejov. Práve v nich sa snaží rodičom ukázať, čo robí deti nerozbitnými a čo im môže pomôcť prežiť v modernej dobe tabletov a instantných riešení. „Je to taká moja cesta zozbieraných poznatkov z teórie a praxe, o ktoré som sa chcela podeliť. Zamýšľala som sa nad tým, ktoré aspekty sú vo výchove dôležité a čo je menej podstatné. A vlastne, to je to hlavné a dokonca odporúčané niektoré veci vôbec neriešiť,“ opisuje, čo bolo pre ňu samu ako mamu prínosom.

A plánuje aj tretiu knihu? „Mojou treťou knihou je vzdelávacia skupina pre základoškolákov Citadela, ktorá ponúka hodnotové ukotvenie, stáročiami overený vzdelávací model a pútavú formu učenia. Je to škola pre nerozbitné deti. Plní sa mi sen o tom, že chceme ponúknuť deťom a ich rodičom komunitu, ktorá stavia na kresťanských hodnotách a inom prístupe k vzdelávaniu, ako sme zvyknutí na bežných školách,“ načrtáva základný koncept Citadely.    

V rozhovore sa ešte dozviete:

- či „nerozbitné deti“ nežijú vo svojej bublinke, ktorá môže ľahko prasknúť, keď sú zrazu konfrontované s okolitým svetom,

- či ich koncept vzdelávania nezaváňa elitárstvom,

- či nie je pre prvákov štúdium klasikov a dejín na úkor písania, čítania či počítania,

Inzercia

- čo by odporučila zo vzdelávacích metód Citadely, aby rodičia zapracovali do svojho domáceho učenia sa s deťmi,

- ako sa jej samej darí aplikovať zásady opísané v knihách vo výchove vlastných detí.

Celý rozhovor so Slávkou Kubíkovou si môžete pozrieť v tomto videu:

Ak práve nemôžete pozerať video, vypočujte si podcast:

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.