Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
01. marec 2021

Postoj Martina Šustra

Ako môže bolieť lockdown?

Porovnanie dvoch krajných scenárov vývoja epidémie a nášho správania. Všetko dostane svoju cenovku. Bez moralizovania a súdenia.

Ako môže bolieť lockdown?

Foto - TASR/Michal Svítok

Tento komentár bude možno nesmierne cynicky spočítavať životy a pracovné príležitosti. Označí eurami hodnoty, ktoré sa obvykle nezvyknú počítať v peniazoch.

Skúsime porovnať dva krajné scenáre vývoja epidémie a nášho správania. Bez moralizovania, bez súdenia. Len zisky a straty. Vlastne – len straty.

Scenár 1: Prestaneme si epidémiu všímať

Kto bude môcť, bude si žiť život ako doteraz. Uvoľníme všetky opatrenia, ktoré nám tak sťažujú život. Práca, zábava, tvorba hrubého domáceho produktu. Koho skláti koronavírus, ten si poleží v posteli, možno v nemocnici, možno aj umrie. Samozrejme, medzitým budeme očkovať zo všetkých síl. Zvyšok populácie premoríme.

Výsledok? Predpovedať vývoj epidémie je nesmierne ťažké, lebo správanie ľudí sa počas epidémie veľmi mení. V tomto scenári to však bude pomerne jednoduché, keďže v ňom sa pred epidémiou nebudeme nijako chrániť – okrem očkovania a rúšok. Takže epidémia by sa rozhorela ako nekontrolovaný požiar.

Zo súčasných asi 50 000 aktívne infekčných by sme sa za dva mesiace dostali na päťnásobok. Zo súčasných 100 úmrtí denne by bolo čoskoro 500.  Z 5 000 infikovaných denne by sme boli na vyše 25 000. Onedlho by sa samozrejme „minuli“ ešte neinfikovaní ľudia a koncom júna by bolo viac-menej po epidémii.

Pri tom všetkom by očkovanie stihlo „zachrániť“ asi dvojnásobok ľudí oproti tým, ktorí získajú imunitu prekonaním choroby. Účet by bol vyše 30 000 nových úmrtí. Vyše 300 000 stratených rokov života. Pri tom, koľko sme doteraz boli ochotní dať za záchranu jedného roka života, je to strata asi 12,7 miliárd eur. Okrem toho však medzitým spolu 1,6 mil. ľudí ochorie na koronavírus. Z nich asi tri štvrtiny vypadnú z práce na dva týždne – buď na PN alebo na OČR. To je strata na HDP ešte 1,3 miliardy eur.

Ďalších asi 100 000 ľudí bude trpieť dlhodobými následkami covidu, vrátane zníženej produktivity. Ak by rehabilitovali iba tri mesiace, je to strata ďalšej trištvrte miliardy. A na záver náklady na liečenie všetkých týchto chorých – ak by sa to vôbec dalo kapacitne zvládnuť – asi ďalšej pol miliardy.

Je však naivné myslieť si, že zatiaľ by ekonomika bežala bez akýchkoľvek problémov. Okolité krajiny by skoro okamžite zavreli hranice pred našim premorovacím kráľovstvom. Prerušenie exportu by asi spôsobilo podobný pokles ekonomiky ako v marci 2020, keď nám chýbali zahraniční dodávatelia. Odhadom 4-mesačné výrazné narušenie obchodu by pri 8%-nom poklese produkcie spôsobilo stratu asi 2,5 miliardy eur. Spolu teda strata skoro 18 mliárd eur.

   PREMOROVACÍ SCENÁR

                           v miliardách eur

   Stratené životy

12,69

   Výpadky z práce – PN, OČR

1,35

   Dlhodobé zdravotné následky (PN)

0,75

   Liečba

0,50

   Zavretie hraníc „zvonku“

2,44

   SPOLU

17,74

Scenár 2: Spravíme maximum pre potlačenie epidémie

K pandémii sa postavíme ako na Novom Zélande, kde ochotne obnovili lockdown aj pri troch nových infekciách. Čo by na to bolo treba? Okamžité zatvorenie celej ekonomiky, okrem naozaj najkritickejšej kritickej infraštruktúry. Inak povedané, zníženie reprodukčného čísla na 0,5 či menej.

Kto môže pracovať z domu, bude, samozrejme, pracovať z domu. Polia sa osejú a kravy sa podoja. Inak sa však zastaví všetko, čo sa môže zastaviť. Tri týždne nebudú stačiť. Po troch týždňoch by sme sa síce dostali na 500 nových infekcií denne, čo je oproti dnešným 5 000 skvelé číslo, ale nesmeli by sme poľaviť, inak by sa epidémia vrátila. Takže zostaneme v lockdowne 8 týždňov, kým neklesnú úmrtia na jednociferné čísla.

Inzercia

Len pre porovnanie – totálny lockdown vo Wuhane trval 10 týždňov. My sme teraz v situácii s oveľa väčším premorením, než mal Wuhan v januári 2020 – máme však aj očkovanie a hlavne možnosť pomerne masového testovania. Po ôsmich týždňoch lockdownu by sme sa mali dostať do stavu, keď budeme vedieť extenzívnym trasovaním kontaktov držať epidémiu na uzde.

Výsledok: zomrie tak či tak ešte ďalších 1 500 ľudí (okrem tých, čo už sú teraz v nemocniciach, z ktorých umrie tiež aspoň tretina – to sa už nedá zmeniť). Podobne ako vyššie môžeme vystaviť účet za stratené životy, PN-ky, za dlhodobé zdravotné problémy – spolu 0,65 miliardy eur.

Otázka je, čo bude s ekonomikou.

Asi tretina ľudí na Slovensku dokáže pracovať z domu – tí budú pracovať ako doteraz. Asi tretina ľudí síce nebude pracovať z domu, ale dokážu bezpečne pracovať ďalej, prípadne musia pracovať ďalej – zdravotníctvo, ozbrojené zložky, kritická infraštruktúra, ale aj poľnohospodárstvo, časť mikropodnikov alebo doprava. Asi tretina ekonomiky sa zastaví.

Niečo z toho sa možno dobehne neskôr, veľká časť sa však už nedobehne nikdy. Strata na produkcii teda bude niečo cez 5 miliárd eur. Celkový účet v tomto scenári by bol 5,7 miliárd.

   OZDRAVNÝ SCENÁR

                           v miliardách eur

   Stratené životy

0,60

   Výpadky z práce – PN, OČR

0,02

   Dlhodobé zdravotné následky (PN)

0,01

   Liečba

0,01

   Totálny lockdown na 2 mesiace

5,04

   SPOLU

5,69

Paradoxné je, že aj keby sme straty na životoch nechali úplne bokom, aj keby sme rátali iba priame straty na HDP, či už kvôli neodpracovaným hodinám na PN-kách alebo kvôli najzamknutejšiemu lockdownu, aký si len dokážeme predstaviť, straty v oboch scenároch by boli skoro rovnaké – asi 5,1 miliardy eur.

Tieto scenáre sú, samozrejme, až absurdne na hrane možností. Budeme niekde medzi tým, snáď bližšie k druhému. Lebo aj keby som sa v odhadoch hrubo pomýlil – a sú to naozaj hrubé odhady – prinajlepšom stoja proti sebe úspory na HDP v jednotkách miliárd eur oproti stratám na životoch v desiatkach miliárd.

 

Odporúčame