Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
10. november 2015

Ukrývajte deti, prichádza komisár!

Je úplne jedno, či sa komisárom pre deti stane Viera Tomanová alebo niekto iný.
Ukrývajte deti, prichádza komisár!

Parlament bude čoskoro voliť komisára pre deti. Kandidáti sú štyria a v médiách sa aktuálne najviac polemizuje o tom, či vhodnou osobou na tento post by bola Viera Tomanová. Ak však má do tejto diskusie zmysel vôbec niečím prispieť, tak snáď len poznámkou, že celá táto inštitúcia je jedným veľkým nezmyslom. A to bez ohľadu na to, že nám niekto z OSN odporúča, aby sme ju do našej legislatívy zaviedli.

Ak by naši politici našli odvahu toto odporúčanie ignorovať, tak by sa to určite nedalo hodnotiť ako zlyhanie, ale, naopak, ako zásluha pre štát. Aj keď šanca, že by k niečomu takému došlo, je, samozrejme, nulová, pretože politických trafík nikdy nie je dosť.

Kedysi som napísal, že najzbytočnejším úradníkom v tejto krajine je vládny splnomocnenec pre rozvoj občianskej spoločnosti. Ten teraz v osobe nového komisára pre deti dostane zdatnú konkurenciu.

Proti detskému komisárovi sa dá argumentovať aj tak, že ak už Slovensku nejaké nástroje na ochranu detí naozaj chýbali, tak bolo jednoduchšie a lacnejšie nimi vybaviť existujúce inštitúcie, ktoré majú ochranu ľudských práv vo svojej agende. Načo zriaďovať novú inštitúciu a platiť ju z verejných peňazí?

Oveľa podstatnejšie však je to, že úlohy, ktoré detskému komisárovi predpisuje zákon, sú nesplniteľné. Dôvod je jednoduchý. Sú totiž úplne absurdné. Keby sa aj našiel niekto, kto by ich chcel silou-mocou napĺňať, narobil by určite viac škody ako úžitku. A naše deti by bolo treba pred ním chrániť. Na oprávnené obavy stačí len letmý pohľad do zákona, ktorým sa úrad komisára ustanovuje.

Komisár pre deti má v zmysle navrhovaného zákona plniť napríklad tieto úlohy:

Inzercia

- presadzovať záujmy detí v spoločnosti,

- spolupracovať s deťmi priamo alebo prostredníctvom organizácií pôsobiacich v oblasti práv detí,

- konzultovať s deťmi veci, ktoré sa ich týkajú, skúmať názory detí a podporovať ich záujem o verejné otázky.

Čo k tomu dodať? Snáď iba toľko, že toto naozaj lepšie ako rodičia či školy nedokáže zabezpečiť žiaden komisár. Hoci by sa volal aj Jan Amos Komenský.

Foto: TASR

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.